Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Tartışma Pazarlık Sünnet midir?

Zoe

FK Oyuncu
💬
Burç
Boğa
lIr3ry
Bu kadar denk gelir..
Arkadaşıma domates koyacaktık kavonoz..
Neyse bizden önce pazara gitmiş domates alacak. Demiş adama abi biraz indirim yap. Pazarcı yok demiş. Benim arkadaş demiş abi pazarlık sünnet.
Pazarcı da demiş ben farzı terk ediyorum ne sünneti.

O kadar üzüldüm ki şu cümleye size anlatamam.

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Ben pazara çıkmadığım için bu sünnetten habersizim :) yani daha once hic araştırmadım.
Pazarlık sünnetse bile bizim yaptığımız, gördüğümüz, duyduğumuz gibi bir pazarlık değildir. Üreticinin yada satıcının hakkı her zaman korunmalı.
Bir sure köyde çalışmıştım. Yolda yaşlı bir teyzeyle karşılaştım. Soğuk havada vişne dalı kırıyordu. "Sen neden çıktın evde kimse yok mu kıracak." dedim. "Herkes tarlaya gitti ıspanak toplamaya." dedi. "Şu ayağının altindaki soğuğa bak. Eve gelince ısınamıyorlar. Ne yapayim ben kırıyorum." dedi. O güne kadar ayağımın altının öyle üşüdüğünü hissetmemiştim. Cidden cok soğuktu. O gunden sonra özellikle köylü satıcıdan alıyorsam pazarlık etmemeye karar verdim. Fazlada istesede pazarlık yapamam artik.
Pazarlık yaparken keşke hangi şartlarda geldiğini düşünsek.
@Zoe gulum domateste yeterlilik sıkıntısı var galiba. Ticaret bakanlığı yurt dışına ihracata sınırlama getirmiş. İç piyasada az oldugu icin ucuza satmiyorlar. Söylenen söz cok üzücü ama onlarda kar etme derdinde. Rabbim elimizde olanı bereketli kılsın.

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
İlk olarak şunu belirtmek gerekir; pazarlık yapmak yani bir malın fiyatı için satıcı ile anlaşmaya çalışmak helaldir. Satıcı sizin istediğiniz fiyata razı olması ve isteyerek o malı size satması dinen de uygundur. Helal olmayan durum alışverişte herhangi bir aldatmacanın kasten yapılmasıdır.

"Ey iman edenler! Mallarınızı aranızda batıl yollarla yemeyin. Ancak karşılıklı rıza ile yapılan ticaretle olursa başka. Kendinizi helak etmeyin. Şüphesiz Allah size karşı çok merhametlidir." (Nisa suresi, 29. ayet)
Ticari hayattın ana gayesi alım ve satım işlemidir. Dinimizde de ticaret hakkında bir çok olumlu hadis vardır. Bizzat Hz. Peygamber Efendimiz (Sav) ticaret ile uğraşmıştır. Dinimizde ticaretin ahlakı şöyledir; alan - satanın rızası, dürüstlük, yapılan ticaretin alan - satana veya başkalarına zarar vermemesi.

Pazarlıkla ilgili hadis

Sahih hadisler içinde direk "pazarlık yapınız", "pazarlık yapmayı tavsiye ediyorum", "pazarlıkta bereket vardır" gibi ifadeler bulunmamaktadır.

İslam alimleri hadislerin içinden net olarak "pazarlık sünnettir" yorumunu yapmamışlardır ve buna işaret eden bir hadis yoktur. Sadece kaynaklarda Hz. Peygamber'in (Sav) ticaretle uğraştığı bilinmekte ve alış veriş yaparken pazarlık yaptığından veya o alışveriş için bazı şartlar koyulduğundan bahsedilmektedir.

Örneğin; Peygamber Efendimiz (Sav), sahabelerden Cabir'dan (ra) bir deve satın almış ve Cabir devesini satarken dönünceye kadar devenin sırtına yük yükleyip ehlini bindireceğini söylemiş ve Hz. Peygamber'de bunu kabul etmiş ve alış verişi o şekilde tamamlamışlardır.

Dolayısıyla pazarlık sünnettir tabiri buradan gelmektedir ama buna işaret eden bir hadis bulunmamaktadır. Makul ölçülerde alıcı ile satıcının fiyat üzerinde anlaşması uygun görüldüğü gibi, illa da pazarlık yapılacak diye bir gaye yoktur. Pazarlık sadece malı ucuza almak değildir, şartlar konusunda anlaşmakta pazarlık sayılır.

"Birbirinden ayrılmadıkça alan ve satan pazarlığı bozmakta muhayyerdir. Alan satan doğru söyler, malın özelliklerini açıklarlarsa alışverişleri bereketlenir; yalan söyler ve malın ayıplarını gizlerlerse, ticaretlerinin bereketi yok olur." (Müslim)

SiyahSancaktaR

FK Üyesi
Ceddi Osmanlı
Burç
Yengeç
JkcUDD
@Qasem, sunnettir desem direk bidat dersin diye dusundugumden yorum yapmayacaktim @Placidus tüm büyü yü bozup muhalif olma olasılığı mı ortadan kaldırdın aşkolsun sana 😂

Latife bir yana sünnet mi değilmi tanımından çok makul seviyede olması elzemdir hem alıcı ve satıcı açısından..

Her tavır pazarlık payını veya iskonto payını zaten ekler ticaretin ama kurallarindandir.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Söz konusu Din olunca ben net olunması gerektiğini düşünüyorum. Haliyle açık bir uygulama yada söz yok ise yeni bir din icad edip, anladığını peygamberin davranışlarına giyditmenşn anlamı yok derim.

Diyeceğim odur ki pazarlık sünnet değildir. Peki neden diyeceksiniz?

Çünkü; Müslüman fahiş ve hakkı olmayan bir fiyat ile mal satmaz.
Çünkü; Müslüman güvenilen insandır.
Çünkü; Müslüman dürüst ticaret yapan insandır.
Peki A101, Bim, Şok, Carrefour, Migrosta neden pazarlık
yapmıyorsunuz.
Orda sünnet geçerli değil mi?
Peygamberin mal alıp satarken pazarlık yapın dediğini kim söylemiş, kim görmüş, nerde yazıyor.
Ancak peygamber şunu demiş ama; "Müslüman Müslümanı aldatmaz. Bizi aldatan bizden değildir."
Birine 10 liraya, birine 12 liraya,
birine 15 liraya aynı malı satan üçkağıtçıdır.
Darda kalmış, zora düşmüş bir esnaftan pazarlık ile daha ucuza almaya çalışanda sahtekârdır.
Böyle bir Müslümanlık yok.
Ne Kur'an'da ne peygamberin hayatında.
Piyasada malların fiyatı bellidir. Maliyeti bellidir....

ab_i_abisteni

Yeni Üye
Zihin dinginliği işte... Anlayıver...
Hobim
Kitap okumak - Manevi terapi
Meslek
Manevi Danışmanlık ve Rehberlik
Memleket
İstanbul
Pazarlarda zaten pazarlık yapamıyorsunuz.
Pazarlık sünnet derken, günümüzde özellikle Türkiye'mizde alış verişin pazarlığı satıcı tarafından da bilindiğinden pazarlık çok da adil olmuyor.
Aslında, pazarlık olmamalı ve satıcı malını tek bir fiatla uygun satmalı alıcı da insanı yoran pazarlıklarda bulunmamalıdır...
Pazarlık sünnet midir, bilemiyorum...
Peygamberimiz satın aldığı şeylerde daim pazarlık yapmış mıdır bilemiyorum...
Sanmıyorum açıkçası...
Satıcı 5 liraya aldığı malı 7 liradan satarken, malın alınma aşamasında pazarlık olacağını bildiğinden,
Bu sefer malı 10 lira olarak söylüyor. Bu da iyi bir ahlak değildir...
Zaten şimdi mağazalardan alımlarda da pazarlık yapamıyorsunuz...
Üzerinde ne yazıyorsa onun üzerinde ödeme yapıyorsunuz...

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar