Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

FK Kavram Paradox

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
  • İstatistikte sabit
Sıradaki kavramımız beyninizi yakacak bir kavram ; Paradox

Etimolojik olarak incelediğimizde kelime Yunanca kökene sahiptir. Ama dilimize Faransızcadan girmiştir.

Paradoxun aslında Türkçede tam bir karşıtı olmadığını düşünenlerdenim ben. Ama yakın bir anlam olarak düşünecek olursak ; karşıt - çelişen düşünce olarak çevirebiliriz.

Daha anlaşılır bir şekilde açacak olursam mantıken olması gereken ama gerçekte olmayan durumlar için kullanırız.
Ben Yumurta mı tavuktan çıkar, tavuk mu yumurtadan çıkar Paradoxun kullanmak istemiyorum. Ben trafik ve yoldan örnek vereceğim; Şehir içi trafiğini azaltmak ve sürücülerin gideceği alana daha hızlı varmaları için ana yola bir çok tali yol bağladığınızda mantıken trafik akışını şehir içinde azaltıp aynı zamanda sürücülerin çok dolaşmasını ve kısa yoldan gidecekleri yere varmasını sağlamış oluyorsunuz. Ama gerçek çok farklıdır. Ana yola bağlandığınız her tali yol ana yoldaki trafiği arttırmış ve sürücülerin gitmesi gerektiği hedefe varmalarını daha geciktirmiş oluyorsunuz. İşte bu bir paradoxtur. Yani doğru düşünce ve olması gerekenle çelişen bir şey ortaya çıkmış oluyor.

Buyrun söz sizlerin arkadaşlar.

@EfuL!m @Hatra @Hejir @sükutu-ezber @EfuL!m @AsyA @Zoe @Meva @Dil-figar @Dolunay @Yeşil sarık @Hanedan @Eylül
@Kenshi @lacivert

Zoe

FK Oyuncu
💬
Burç
Boğa
lIr3ry
"Paradox kavramı hakkında hiç bir şey söylemeyeceğim."

Bir şey söylemiş oldum zaten. Bu bir paradox.

Aslında görünürde olan şeyin, sonucunda sezgiye karsı bir yanıltmaç oluşturması olarak tanımlanır.
Gündelik hayatta sıkça oluşan bir dururken aynı zamanda soyut alanları olan bilimlerin gelişmesi ve desteklenmesi konusunda önderlik eden ve gelecekte de var olacak bir kavram.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Zoe, şunun gibi; "Bütün Bulgarlar yalancıdır " diyen bir bulgarın paradoksu gibi.
Eğer tüm Bulgarlar yalancıya ozaman bu kişinin söylediği bu söz yalan, haliyle doğru söylememiş olacak....

Zaman yolcusunun zamanda geriye giderek büyük dedesini öldürmesi gibi...
Eğer büyük dedesini öldürdüyse o kişi yaşanıyor olması gerekiyor haliyle zamanda yolculuğa çıkıp dedesinide öldüremez :)

Beyin yakıyor demi :)

Kendimi sinir bilim filminde sandım :)

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
Meselâ ; Yalanla ilgili bir paradox .. Yalancı aslında yalanı söyleyebilen kişiye denir. Mantıken yalan söylemiş ama bu sonradan ortaya çıkmış birisi için Yalancı diyerek ona ithafen söylemek gerçeğe aykırıdır. Çünkü yalan söyleyememiştir. Söylemiş olsa yalancı kelimesi onu anlatırdı. :)

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Hanedan, yani aslında olması gereken mantıken sonucın olumlu olması gerektiği durumda sonuç olumsuz ise bu bir paradokstur diyebiliriz. Görünüşte doğru ama sonuç itibari ile çelişki arzeden durumlar...

Yani aslında paradoksal düşünmenin amacı için ; sorunu ortadan kaldırmaya odaklanmak yerine, sorunu tüm açılarıyla ele alıp, her
perspektiften bakarak zıt düşüncelerin incelenmesi ve bu şekilde farklı fırsatların
ortaya çıkmasını sağlamak diyebilirmiyiz.

Ve bu açıdan bakıldığında aslında tüm şirketler daha iyi verim için bunu kullanıyor diyebilirmiyiz?

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
" Bir başka ifade ile insan zihninin doğru kabul ettiği düşüncelerin yanlışlığını kanıtlayan önermeler, paradokstur. Paradokslar, insan zihninin kendisini sorgulamasına yardımcı olur. Düşünceleri farklı boyutlarıyla ele alarak, zihin jimnastiği yapmaya imkan sunar. "

Bu anlatımdan hareketle @Qasem benim şirketlerim dahil olmak üzere alanına göre evet kullanılıyor. Görsel oyunları da dahil ettiğimizde evet etkili bir mekanizmadır bu durum.

Paradoks felsefede ve mantık biliminde birer önerme olarak kabul görür ve bunu insanlar üzerinde kullandığınızda sonuçları beklentilerinizin üzerine çıkabilir.

Hejir

FK Üyesi
paradoksal soyunma diye bir şey var. ciddi hipotermi durumlarında görülüyor. kişi soğuktan donmak üzereyken bir anda kıyafetlerini çıkarmaya başlıyor. Tam anlamıyla yanılsama. denge kaybı da demek mümkün. Eleştirel düşünme çerçevesinde ele alındığında, kişi sahip olduğu ön-kabul ya da yargıların aksiyle karşılaştığında bunun kendisi için daha ileri safhada fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Bu da bana göre kolaycı bir ön kabul gibi geliyor. yukarıda paradoks için denge kaybı demiştim. Bu denge kaybı bizim müdahale alanımızın dışında kalıyor çoğunlukla. Basit şekilde bir Sokratik düşünme becerisi kazanmak değil. Bir anda karşılaştığımız ve bu denge bozukluğu durumunu değiştirme gücümüzün olmadığı bir şey. (Sanki) Bir paradoks var ve bunu çözmek yani ikiliği bire indirmek pek olanaklı değil gibi. İrade, ikiden birini seçmek zorunda. Ya da bilemedim.

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
"Kökleşmiş inançlara aykırı olan düşünce, aykırı kanı." Şeklinde tanımlanmış.
Peki kişisel olarak kökleşmiş inançlarımızın tersi yönünde hareket etmekte mi paradoks.
Yani acı yemek zarar veriyor, yinede acı yiyor. Bir arkadaşıyla görüşmek acı veriyor, yinede görüşüyor.

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
"Kökleşmiş inançlara aykırı olan düşünce, aykırı kanı." Şeklinde tanımlanmış.
Peki kişisel olarak kökleşmiş inançlarımızın tersi yönünde hareket etmekte mi paradoks.
Yani acı yemek zarar veriyor, yinede acı yiyor. Bir arkadaşıyla görüşmek acı veriyor, yinede görüşüyor.
Düşünceleri farklı boyutlarıyla ele alarak, zihin jimnastiği yapmaya imkan sunar. 😇

Şuan yazdığınız mesajla paradoks emeline ulaşıyor.

Yeşil sarık

FK Yazar
Mütefekkir
Duha
Hobim
Okumak
İsim
Murat
Meslek
Talebe
Memleket
Konya
Müslüman zihin yeni bir tehdit ile karşı karşıya , Fakat bu tehdit karşısında tehdidi doğru okuma konusunda zihni bir karmaşa yaşamaktadır.

Günlük hayatta islami hassasiyet ile modern dünya düzenindeki hayat arasında kalan müslüman ,Dünya düzenine ayak uydurmayi İslami yol ile çizmek isterken ,dünyalik hayatın ideallerine kapilmamasi elde olmayacaktır.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar