Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Oryantalistler ve Hadis Kültürü

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
?
Tamam; oryantalizm kahrolsun da, nasıl olacak bu iş?
?
Her gün bilmem kaç vakit Goldziher'e sövgüler sıçratarak icra ettiğimiz lanet seansları mı çürütecek reformizmin demagojik sloganlarını?
?
Bizim onlara sövmüşlüğümüz kadar onların bizim öz İslâmî literatürümüzü yalayıp yutmuşluğu var!
?
Bizim ömrünce kitaplık rafına uzanmamış pamuk ellerimiz kadar onların kalem tutmaktan nasır bağlamış parmakları var.
?
Bizim geceyi üzerinde horlayarak devirdiğimiz elyaf yastıklarımız kadar onların uykusuzluktan başlarının sert zeminine düştüğü çalışma masaları var.
?
Bizim avizeli, ışıltılı lüks salonlarda misafir kokteyli ikramlarıyla göbek şişire şişire "Dünya bizi kıskanıyor" halüsinasyonları görmüşlüğümüz kadar, onların loş ışıklı tenhâ kütüphanelerde, okudukları kitap sayfalarına mide gurultusu bastırmak için sandviç kırıntısı dökmüşlükleri var.
?
Bizim twitter'dan TT olmuşluğumuz kadar onların asansörde karşılaştıkları kapı komşularınca bile isimlerinin hatırlanmamışlığı var...
?
Bizim Facebookta parti müdafaası için ekran ışığından yorulan gözlerimiz kadar, onların uykusuz kitap okumaktan ağrısı başlarına vurmuş kan çanağı gözleri var.
?
Bizim dava sloganları atmışlığımız kadar, onların dava kurup, dava devirmişlikleri var.
?
Tamam kahrolsun o necis gavurlar da…
?
Onları kahredecek nefes kudretini balon şişirmekle tüketmiş, onları yakalayacak hız kinetiğini Müslüman kovalamakla yitirmiş bizler ne olalım?
?
Onların ezberlercesine vakum gibi hafızalarına çektikleri, parlattıkları deri ciltlerle kaplayıp mücevher gibi arşivlerinde sakladıkları kadim İslâmî eserleri, İslâm coğrafyalarında; emekli amcaların hayırlarına bekçilik ettikleri virane bakımsız kütüphanelerimizde sadece örümcekler ziyaret ediyor..
Hadis Literatürü

Ekli dosyayı görüntüle 1238

Takdim Dergisi

Son düzenleme:

ZARiP

FK Meteorolog
Dediklerinizin çoğuna katılmıyorum hocam.
Bizlerinde kaybetmesindeki en büyük rolu böyle kendimizi küçük düşürdüğümüz; yav arkadaş adamlar bizden daha iyi biliyor bizim savunduğumuz şeyleri, diyerek savaşı kaybetmeye zaten razı gelmiş oluyoruz.
Şu seçenek çok dikkatimi çekti;
Bizim dava sloganları atmışlığımız kadar, onların dava kurup, dava devirmişlikleri var.
Bizler dava devirmedik hiçbir zaman ve okurken bunu bize yani kaybetmeyi öğretmediler ki siz ve siz gibi değerli hocalarımızın da bunu talebelerine anlattıklarını zannetmiyorum.
Evet "müslüman uyuma" diye çok slogan atılmıştır, atmışızdır ama davayı devirmedik, hayranlık duyuldu onlara ama onlar kaybedenlerden oldu, bizler hep dimdik ayakta durup sapkınlıklıklarını yenmeye devam edeceğizdir.
Dengesizin birisi çıkıp "Peygamber sav'de böyle demiştir diyorsunuz ama o hadisi biz şöyle yorumlayıp kabul etmiyoruz" diye kafasına göre hadis kabul etmeyip, kafasına göre yani yaşantısına hangi durum uygunsa ona göre davranması doğru mudur onlara anlatmak lazımdır ama tabi ki de bunu kabul etmeyeceklerdir.
Bizlerden daha süslü kelimeler kullanarak üstün olduklarını bir şekilde bizlere anlatmaya çalışacaklardır ama bizler zaten savaşı kabul ettiğimiz için böyle tartışmaya bile girecemeyecek cüretsiz hocaların yetiştirildiğini gördüm.
Allah müslümanlara ilmi olarak güç kuvvet versin.
İlme aşık olanlardan, ilmi isteyenlerden olalım.

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Dediklerinizin çoğuna katılmıyorum hocam.
Bizlerinde kaybetmesindeki en büyük rolu böyle kendimizi küçük düşürdüğümüz; yav arkadaş adamlar bizden daha iyi biliyor bizim savunduğumuz şeyleri, diyerek savaşı kaybetmeye zaten razı gelmiş oluyoruz.

ZARiP yazıyı ben kaleme almadım. Yazı alıntı ama bu günlerdeki hislerime tercüman olmuş bir yazı. Kendimizi küçük düşürmüyoruz şöyle bir gerçek var. Biz kendi kaynaklarımızın güvenilir olduğunu söylüyoruz. Onlar tüm islam alemindeki kaynakları toplayıp bize sunmuşlar. Biz kendi içimizde fikir birliği yapamıyoruz.

Bizler dava devirmedik hiçbir zaman ve okurken bunu bize yani kaybetmeyi öğretmediler ki siz ve siz gibi değerli hocalarımızın da bunu talebelerine anlattıklarını zannetmiyorum.
Evet "müslüman uyuma" diye çok slogan atılmıştır, atmışızdır ama davayı devirmedik, hayranlık duyuldu onlara ama onlar kaybedenlerden oldu, bizler hep dimdik ayakta durup sapkınlıklıklarını yenmeye devam edeceğizdir.

Tabiki böyle anlatmıyoruz. Şuda bir geçek ki bazen bakmayın onlara demekten başka seçeneğimiz yok. Elimizde kaynağımız kitaplarımız yok. İslami ilimlerde okutulan ders kitapların büyük kısmı yeni basılmış. Öncesinde makalelerler alıntı fotokopilerle eğitim veriliyormuş.

Dengesizin birisi çıkıp "Peygamber sav'de böyle demiştir diyorsunuz ama o hadisi biz şöyle yorumlayıp kabul etmiyoruz" diye kafasına göre hadis kabul etmeyip, kafasına göre yani yaşantısına hangi durum uygunsa ona göre davranması doğru mudur onlara anlatmak lazımdır ama tabi ki de bunu kabul etmeyeceklerdir.

Hadis kitaplarıyla ilgili söylenen söz hicri ikinci asrın sonlarına doğru toplandığı yönündedir. Bu söz bile hadislerin güvenilirliği konusunda insanların zihinlerinde şüphe uyandırıyor. Öncesinde insanlar bunları yazmaya ihtiyaç duymamış zaten yaşıyorlarmış. Ellerinde yazılı nüshalar olanlarda varmış. Sonra yeni yerler fethedildikçe uydurma faaliyetleri arttıkça toplanmış sözü kabul edilmiyor.

Bizlerden daha süslü kelimeler kullanarak üstün olduklarını bir şekilde bizlere anlatmaya çalışacaklardır ama bizler zaten savaşı kabul ettiğimiz için böyle tartışmaya bile girecemeyecek cüretsiz hocaların yetiştirildiğini gördüm.

Bizden daha üstün değiller ama bizden daha çok çalıştıkları ve daha yüksek sesle dillendirdikleri de bir gerçek.

Allah müslümanlara ilmi olarak güç kuvvet versin.
İlme aşık olanlardan, ilmi isteyenlerden olalım.

Amin:)

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Takdim dergisi ve camiası kendi tembelliğini ve camiasının pasif kalışını ümmete mal etmek istemiş ama gözden kaçırdığı gerçekler var...

Oryantalistlsr bizim yalayıp yuttuğumız kültürü. Ancak tevil eder yada şerh düşerler...
Masa başlarında onlar uyuklarken biz uykusuzluğu Yaren eyleyip onların hayal edemediği okumalar yaptık.
Onlar efendilerinşn verdiği paralarla konforlu masalarında capivino eşliğinde okuma yaparken ümmetim alimleri mücahitleri silahların gölgesinde bir yandan şehadet dersleri verdiler bir yandan ilim tahsil ettiler.
Ümmet coğrafyasının kuşatılmışlığı, işgal, abluka ve savaş çığırtkanlıkları altında inleyen ümmet tarihe destan yazarken onların geçim sorunu bile olmadı..
Oryantalistlsr okumaktan yemeğe zaman bulamamışken ümmetin mazlumları açlıktan şehadet şerbeti içiyordu...
Vahy nasıl yaşanır bombalar altında, sürgünde ve prangalarla dünyaya ders veriyorlardı...

İzutsunun semantik yaklaşımını öve öve bitiremeyen Oryantalistler sanırım Zemahşeri, Alusi, Şhatibi ve ibni haludunu görmezden geliyor. Karşılıklı örnekler çoğaltılabilir...

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar