Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Oruç ne zaman açılır sorusu!

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Yunus üsküdar Amerikan lisesi mezunu. Koç Üniversitesi hukuk bölümünü bitirmiş. Almanya’da MBA eğitim almış.Üç yıl avukatlık yapmış. Cv’si o biçim..Ama gel gör ki oruç ne zaman açılır? sorusunu bilemedi uzmana sordu..

Ekli dosyayı görüntüle 10

Son düzenleme:

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Ben bunu yadırgamadım ama . imsak ile akşam konusunu 3 sene önce diyanet bile halka anlatamamıştı.. ben bile kendimden örnek vereyim kimsenin hakkına girmek istemem.. namaz sabah ezan saatleri mesela derdimki .. ya derdim ezan okundu bir daha okundu sabah çıkmadan .. hani benim kuşluk vakti ile şu güneş doğdu olayı gözle görünen kısmı olmadığı için diyanet napıyor ya demiştim..
burda bence adamın sorduğu soru danıştığı şekilde öyle gibi..
neticede dört dörtlük ibadetlerimizi müslüman olarak tam yerine getirmiyoruz'ki bir çok adap edep atlanıyor. hristiyanlar bile saçma ayinlerini düzenli bilerek yapıyorlar.. bu yönden bilgi eksikliğimiz çok.. ama bu adamlar tahsilli oldukları için ayıplanıyor nasıl bilemezler diye ..
türkiyede yetişen veya dışarda okuyan türklerin fıtratında oku geç anlamasanda olur sınavı ver yeter mantıkla çalıştıkları için normal...
bizde din eğitimi temelden gelmiyor malesef ders olarak katagorileşti.
birde geçen sene değil bir önceki sene hatırlarsanız diyanet 'konu ile alakası yok ama . Ramazanda iftar saatini esnetebiliriz demişti .. günler uzadı milletin işi var yetişemiyor diye.. yani bunun olması bana saçma gelmişti.

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
3 sene önce anlatmamak gibi birşey yoktur da internet ortamında bilgilere bugünkü kadar rahat ulaşılamıyordur. Son zamanlarda Diyanet de sosyal medyada yerini aldı.
Son kısımdaki iftar saatinin esnemesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Farz ibadetin şekli Peygamber efendimiz zamanında belirlenmiş. Yatsı ezanının vakti içinde biraz geç okunduğu bölgeler var. Belki o düzenlemedir :)

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
hatırlıyorum ama ozamanlar ahmet ünlü cübbeli ahmet hocanın diyanet başkanına reddiyeleride vardı.
belki 3 seneden fazlada olabilir.
hatta gençlik kolundaydım bir siyasi partinin bu konu ordada işlenmişti
halk anlamadı nasıl anlatacagız diye. ama bizde anlamamıştık. . saatlerle alakalı bir oynama vardı ramazanda . iyi hatırlayan mutlaka vardır eski islami gündemlerle ilgilenen varsa. şimdi yanlış anlaşılma olmasın öyle hatırladım çünkü.
biz bunun eşimle muhasebesinide yapmıştım.. falanca ülkede falanca saatte ama güneş batmadı güneş doğmadı bu saatler neye göre falan diye. konu ramazan iftar ve sahur saatiydi..
falanca saatler temsili şu zamana kadar sahur olur şu zamana kadar iftar açılır diye.. bulurum onu ayrı bir konuda işleriz..
ama bu diyanetin halka anlatamadığı birşeydi tartışması olduydu.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Ben bu sorudan şunu çıkarırım ki demek ki çocuk müslüman değilmiş.
Müslüman değilse bilmemesi normal. Sonuçta üniversitede mesleki hayatınızda size iftar saatini değil mesleki işinizi öğretiyorlar.

Hayatını İslama göre dizayn edenlerin bilmemesi ancak garipsenebilir.
Ben sahurda diyanetin imsak saatine tabi olmayan biriyim. :) rkstar bilgi olsun...

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Ben bu sorudan şunu çıkarırım ki demek ki çocuk müslüman değilmiş.
Müslüman değilse bilmemesi normal. Sonuçta üniversitede mesleki hayatınızda size iftar saatini değil mesleki işinizi öğretiyorlar.

Hayatını İslama göre dizayn edenlerin bilmemesi ancak garipsenebilir.
Ben sahurda diyanetin imsak saatine tabi olmayan biriyim. :) rkstar bilgi olsun...
işte demek istediğim son satırlarında :D

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar