Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Tartışma Okul öncesi din eğitimi olmalı mı?

EfuL!m

FK Admine
𝓗𝓾̈𝔃𝓾̈𝓷 𝓟𝓻𝓮𝓷𝓼𝓮𝓼𝓲™️
Evet olmalıdır. Genel olarak bakıldıgında,ailelerin din eğitimi hususunda yeterli derecede donanımlı olmadığını gözlemliyorum. Bir din eğitimcisi tarafından aile haricinde bir yaşam tarzı olarak nakşedilse ve buna ek olarak nezaket ve edebi hususlar işlense çok daha mükemmel olmazmıydı.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Din eğitiminden ne anladığımız çok önemli
Zira çocuklar belli bir yaşa kadar soyut kavramları akl edemezler.

Bu yüzden işin ehli olmayan kişilerce küçük yaşlarda okullarda verilen din eğitimine karşıyım.

Okul öncesi okulda hem din eğitimi hemde ideolojik her eğitime karşıyım.
Okul öncesinden bahsediyoruz.

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Ülkemizde eğitim problemi her alanda var. Eğitimcilerin de eğitilmesi gerektigini gösteren uygulamalarını görüyoruz. Din eğitimi ne kadar erken yaşta başlarsa meleke, huy, davranış haline gelmesi kolaylaşıyor.
Bence tartışma, okul oncesinde din egitimi verilip verilmemesinden ziyade, egitimcilerin kalitesinin artırılması icin neler yapılabilir noktasında olmalı.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@AsyA, mesela bizim din adamlarının Allah, vahy, peygamber, melek, cennet kavramlarını okul öncesi çocuklara anlatımını tasdik edermisin.
Yani kendileri bile bu kavramlara hakim değilken. Uçuk kaçık şeyler anlatarak Cennet yada melek kavramını anlatan kişileri eğitmek kolay olmasa gerek.
Bu ülkede en zor eğitilecek olan din adamları denilen kesimdir. Çünkü hepsi tartışmasız katii değişmesiz doğrulara sahip

Meva

Haber Editörü
Kendi Dünyasında
Burç
Akrep
Memleket
Siirt
lIr3ry
Bence olmalı ağaç yaşken eğilir ama nasıl olmalı konusunda bir fikrim yok çok hassas bir konu ince eleyip sık dokunmalı bu konuda @Qasem'e katılıyorum işin ehli hocalar olmalı her hoca öyle bir ders vermemeli diyanet önce hocaları eğitmeli zamane hocaları Bi soru sorulduğunda cevap veremiyor bazen içinden çıkamıyorlar ki çocuklara din eğitimi versin

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Okul oncesi din eğitiminin nasil yapılacağını anlatan kurum varda öğreticiler mi gitmedi @Qasem :)
Herkes bildigini yapmaya çalışıyor. Aksakliklar tabiki olacak.
Dini egitimin tamamen göz ardi edildiği zamanlar yaşandı. Çok sesliligin sebepleri de konuşulmalı bence:)
Zamanla toparlanacagina inanıyorum ben :)

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@AsyA, okul öncesi eğitim verecekleri ayrı bir okula ihtiyacı yok. Bunun için pedogoji okumak yada bu alanda kendini ciddi anlamda yetiştirmeleri gerekir.
Çocukların zihin dünyasını. Çocukları tanımadan onları eğitmek onlara ideoloji yüklemekten başka bişey değildir.
Mesela çocuklar 10-11 yaşlara kadar soyut kavramları zihinleri de somutlaştıramazlar. Oysa dimi kavramların çoğu soyuttur.
Şu halde şunu sorgulamak gerek.
Din nedir?
Dinin merkezinde ne var?
Bu çerçevede anlatım ve eğitim vermek gerek.

ZiLaN

FK Üyesi
🌼🌼🌼
Burç
Başak
İsim
Meçhul
Meslek
Serbest
Memleket
siz Mars bilin(.
lIr3ry
Uzun hikaye siz yazın ben okurum

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
@Qasem Çocukların yaş grubu özelliklerini, hangi bilgiyi nasil sunmasi gerektigi konularinda bilgi sahibi olmaları lazim. Sadece bilgi degil doküman eksiklikleri var. Aksakliklarin sebepleri iyi araştırılmalı bence :)
Herkes senin gibi değil kendi çabasıyla öğrenemeye biliyor :)

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@AsyA, herkes işini layığı ile yaparsa hiç bir aksama olmaz.
Adam bunun için maaş alıyor. Ama adam sanıyor ki orada geçireceği 8 saat için maaş alıyor.
Aldığı maaş işini layığı ile yapması için. Şu halde layığı ile işini yapmak için araştırması, eğitim alması, öğrenmesi hatta yurtdışına çıkması lazım.

Eğitim fedakarlık işidir, geçim kapısı değil. Geçim kapısı olarak bakıldıkça bu düzen değişmez.
Dökümandan çok ne var. Herşeye ulaşmak sanıldığından çok daha kolay. Yeterki biz ne aradığımızı bilelim...
:)

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Dökümandan çok ne var. Herşeye ulaşmak sanıldığından çok daha
Sanıldığı gibi değil :) fetö olayından sonra farkli kaynak kullanımı yasaklandı. Diyenet te 2 yıldır galiba çeşitliliği artırdı. Arkadaşlarım ilk zamanlarda cok zorlanıyordu.
Çocuklara öğretilen bir cocuk şarkısından bile fetöcü damgası yiyebiliyordu.
Zamanla herşey yoluna girecek, destegimizi kesmeyelim yeter :)

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar