Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Öğretmenlik Mesleğine Dair 7 Mühim Esas

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Öğretmenlik Mesleğine Dair 7 Mühim Esas

1. Mesleğinizi ibadet şuuru ile yapın.

11-3837178820.jpg

Bu anlamda Besmele çekerek ve abdestli olarak sınıfa girin. Nitekim Nurettin Topçu: “Kırk yıl boyunca öğretmenlik yaptım. Okula, mabede gider gibi gittim. Hiçbir derse abdestsiz girmedim.” diyerek bu işin ne kadar mühim olduğunu belirtmiştir.

2. Dersler vesilesi ile öğrencilere Allah'ı anlatın.

22-2335350431.jpg

Fen dersindeki canlıların doğası, evren, matematik dersindeki düzen ve hesap hepsi bize Allah’ı hatırlatır. Çünkü kul yapımı olan her şey nakıstır ve kusurludur. Ancak yıldızların gökte direksiz durması, güneşin devamlı olarak doğup batması bu düzenin yaratıcısı olan Allah sayesindedir.

3. Yabancı dili özellikle Arapçayı hayırda kullanın.

33-348737215.jpg

Mesela Arapça kapı kelimesini öğrettiniz, akabinde kapı ile ilgili bir hadis veya dua ezberletebilirsiniz. Örnek; “Allah’ım bana rahmet kapılarını aç.

4. İşinize sevginizi katın.

4444444-1074385306.jpg

Öğrencileri çokça sevin, bilhassa küçük öğrencilerin günahsız olduklarını unutmadan onların kalplerinde ve dualarında yer almaya çalışın.

5. Onları önemseyin, onlara değer verdiğinizi hissettirin.

17098692_1642379822455121_687264169648086419_n-2089093836.jpg

Öğrenci için en önemli şeylerden bir tanesi öğretmeninin ismini bilmesidir. İsimlerini ezberlemeye çalışın. Hicri yılbaşı ya da bayram gibi özel günlerde ufak hediyeler alabilirsiniz.

6. Kal ile değil hal ile örnek olun.

66-442593245.png

Araştırmalara göre en fazla yaptığımız şey denilen değil, görülendir. Öğrenciler dediklerimizden çok yaptıklarımızı yaparlar. Mesela yere çöp atma demek yerine derste yerde gördüğümüz çöpü alıp atmak daha faydalı olacaktır.

7. Bolca dua edin.

k%C3%BCr-dualar%C4%B1-2126901968.jpeg

Kendinizin faydalı olması, onların da zihin açıklığı için bol bol dua edin. Çok bunaldığınız yerlerde İnşirah suresini okuyun. Her şeyin çok güzel gittiği yerlerde şükür secdesi yapın. Ve Allah’tan yardım isteyin. Unutmayın ki öğretmenlik hem vebali fazla hem de kazancı (manevi) fazla bir meslektir.

suffagah.com

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar