Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Yorumlayalım! Nefretin Dili!

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Dün Kürşatla biraz muhabbet ettik. Yemen, Arakan, Suriye ve Mısır üzerine konuşurken başına gelen bir olayı paylaştı. Bende kendisine duyarlılığı arttırmak adına sosyal medya hesabından paylaşmasını istedim. Olayla beraber düşünce eve önerilerinide dile getirmiş.

Bu olay bize hayatımıza hakim olan nefret dilinin değişmesi gerektiğinin en bariz örneği. Yanlış yapıyoruz. Hükümetlerin, devletlerin ne yaptığı, ideolojilerin çıkarları için neler devşirdiği bizi ilgilendirmez. Biz insani sorumluluğumuz yerine getirmek, anın vacibi ile hareket etmek zorundayız.

Kürşatın sosyal medya hesabında paylaştığı yazısı :

Karı koca iki Suriyeli kendi arasında konuşuyordu. Derken biri espri yapmış olacak ki gülüştüler.

Yanımdaki adam bana dönerek: "Baksana rahat rahat gülüyorlar." dedi.

Cevap olarak: "Sürekli acı çekmelerini mi isterdiniz?" dedim.

Maalesef Suriyeli düşmanlığından akıl sağlığını yitirmiş bir kitle var. Bu kitle Suriyelilerin gülmsemesine dahi tahammül edemiyor. Kendilerince nefretini saklamak için bahaneleriyse hazır. Ülkelerinde savaş varken nasıl bu kadar rahat olabiliyor, mantığıyla nefretlerini dışa vuruyorlar.

Aslında bu nefretin sebeplerini en ince ayrıntısına kadar araştırılmalıyız.

Topluma yıllarca ezberletilen andımız gibi basit, ırkçı ve sloganik söylemlerin hepsi millî eğitim müfredatından tamamen kaldırılması gerekir. Okullarda vatandaşlık dersi değil, insan hakları dersleri olmalıdır. İnsanlara teninin renginden veya konuştukları dilinden dolayı üstün olmadığını, üstünlüğün iyilikte ve hayırda yarışmakta olduğunu anlatacağımız ve hayırda yarışacak bir nesil inşa etmenin zemini hazırlayacak bir eğitim müfredatı hazırlanmalı.

Meva

Haber Editörü
🦋Kendi Dünyasında🦋
Burç
Akrep
Memleket
Siirt
lIr3ry
Malesef bu hayatımızın her alanında var Suriyelilerin Türkiye'de olması bazı insanları çok sinir ediyor haliyle buda nefrete dönüşüp dillerine yansıyor
Öyleyse bende başımdan geçen bir olayı anlatayım ilk İstanbula gittiğim zamanlarda bi akrabamla Üsküdara gezmeye gidecektik akrabam ben öyle otobüslerde gitmeye alışık olmadığım için bana yer buldu beni yaşlı pamuk saçlı bir nenenin yanına oturttu kendisi baya bi geride kaldı otobüs baya bi kalabalık nene konuşmaya başladı okuyormusun çalışıyormusun benim şu kadar kızım torunum var derken ısınmaya başladı taki nerelisin diye sormak aklına gelene kadar ve sordu siirtliyim kürtmüsün Arap mı kürdüm dedim kadın ondan sonra başka bir kişiliğe büründü pis kürtler hepiniz teroristsiniz sizin yüzünüzden askerlerimiz ölüyor sizin yüzünüzden kimse doğuya atanmak istemiyor gelenlerde korkup görevi bırakıyor söylene söylene yer olmamasına rağmen kalabalığın arasına karıştı gitti ama ben nasıl ağlıyorum kendimi savunamadım bile ilk defa öyle bir şeyle karşılaştım çok kötü bir gündü hiç unutmadım o günü hala hatırladıkça kötü oluyorum bu öfke neden gelip gördüler mi memleketi mi bu önyargıkık niye doğu bölgesi kürtler olarak teröristlerden ne kadar çektiler bilmiyorlar mı oysa biz bizim memleketimize gelen yabancıları öğretmen doktor hemşire polis olsun el üstünde tutarız bi sıkıntıları olsun bi yardıma çağırsınlar herkes koşturur size tavsiyem bi gelip görün sonra karar verin o an kendimi sevunamadım afalladım bir an hani neye uğradığını şaşırdı derler ya öyle oldum ve çok korkmuştum ama şu an olsa daha bilinçliyim ne memleketime ne kürtlüğüme asla laf getirtmem
İşte size nefretin dili kürtlein hepsini terörist olarak gören bir kesim var ben daha bir şey demeyeyim yorum sizin..

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Maalesef cahiliye her yerde kol geziyor. Karalamak, iftira atmak, yalan söylemek, dezenfırme yaratmak, nefret kin en kolay yapılan şeyler...
Oysa asıl zavallı olanlar nefretin Dili ile yol alanlardır. Zalimlerede terörizme de alkış tutanlar bu nefret ve kin dilini kullananlardır.

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Bizde ayni tepkiyi kurt kardeşlerimizden alıyoruz. Bir dönem avukat katipliği yapmıştım, kürt kardeslerimizin öfkesine cok şahit oldum. Sonrasında soyledikleri sözlerin yanlış oldugunu anlayanlar telafi etmeye çalıştı. Bu anne babadan dunyaya gelmeyi biz seçmedik. Bizde Suriye'li kürt, arap, laz olabilirdik. Bunun bilincinde hareket etmemiz lazım. Islam hepimizi kardeş yapti.

Meva

Haber Editörü
🦋Kendi Dünyasında🦋
Burç
Akrep
Memleket
Siirt
lIr3ry
@NoktA cım verilen tepkiye üzüldüm hemde kütüphane için nefretin dili kimden gelirse gelsin karşıyım seninde dediğin gibi İslam hepimizi kardeş yaptı ve bu bilinci etrafımızdakilere aşılamak bize düşüyor :)

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar