Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

İslam Namaz Kılmayanın Kemiği

Kenshi

FK Üyesi
Bir Fani Yolcu.
Meslek
Imam-Hatip
Memleket
Rize
jXd4NV
NAMAZ KILMAYANIN KEMİĞİ

Okuyalım kardeşlerim çok ibretli
Adamın biri İmam Sadık' ın yanına geldi ve şöyle dedi : Ey efendim! Ben bir bahçe satın aldım her yönüyle verimli ve güzel bir bahçe olmasına rağmen tüm işlerim tersine döndü ve evimin düzenini bozdu sebebi ne olabilir?
İmam Sadık şahsa; acaba bahçe seni meşgul etti de namazını hafife mi aldın?
Adam; Hayır efendim, aksine Allah'a şükür etmek için daha çok özen gösteriyorum.
İmam; Peki ailenden namazı hafife alan varmı?
Şahıs; Efendim onlar benden daha çok bu konuya hassaslar dedi
İmam; Bahçede çalışan işçilerin içinde namaz kılmayan veya namazı hafife alan varmı?
Şahıs; yok efendim bahçede çalışan işçiler de iman ehli kimseler dedi
İmam elini başına koydu gözlerini kapatıp bir müddet sükût etti. Başını aniden kaldırdı ve şöyle buyurdu : " Bahçenin sonunda kurumaya yüz tutmuş bir ağaç var o ağaçta bir karganın yuvası var o yuvada bir kemik var o kemiği al ve bahçen den uzaklaştır.
Adam yerinden kalktı ve İmâmın buyurduğu yere doğru hızla hareket etti ve haber verdiği gibi ağaçtaki yuvaya çıktı ve kemiği buldu.Aldığı gibi hemen bahçeden çıkardı ve uzak bir yere attı. İmam Sadık'ın yanına döndü kemiğin ne olduğunu sordu. İmam gitmesini daha sonra gelmesini istedi.
Adam gitti hergün işleri daha da güzelleşiyordu. Bir müddet sonra tekrar imamın yanına geldi ve o kemiği sordu.
İmam şöyle buyurdu : "O namaz kılmayan bir insanın kemiği idi.Şiddetli yağmur mezarını tahrip etmiş kemikleri dışarı çıkmıştı. Karga yuvasını yaparken onu bulup yuvasına getirmişti. O kemik senin bahçen de olduğu için işlerin ters gidiyordu. "
Sevgili Kardeşlerim! Namaz kılmayan insanın kemiği tüm işleri alt üst ediyor, insan hayatının düzenini bozabiliyor ise varın siz düşünün insanın evinde namaz kılmayan bir insan olursa o evin hali ne olur.
Rabbim cümlemizi namazı ikame edenlerden eylesin....

Yüce Mevlâm bizleri soyumuz dan gelenleri namaz ehli eylesin İnşâAllah.Namazlarımızı da kabul edeceği şekilde kılabilmeyi nasip etsin amin ecmain,Bize amellerimiz ile değil rahmeti ile muamele etsin.
AMİİİN...

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Sayın hocam hikayeyi okuduğumda çok içime sinmeyen birşeyler hissettim. İmam Sadık kim diye google de arattım. Cafer es Sadık ismi çıktı. Şii ismailiyye imamı. Hikayenin kaynağıyla ilgili bilgin var mı. Yani bu haliyle cemaati namaza teşvik için uydurulan hikaye gibi duruyor.

Kenshi

FK Üyesi
Bir Fani Yolcu.
Meslek
Imam-Hatip
Memleket
Rize
jXd4NV
Mesajın sonunda zaten cevabı vermişsin:)

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
@Kenshi, sayın hocam uyduruk şeyle tebliğ sakıncalı degil mi :)
Hocasının her anlattığına inanan cemaatten biri uyduruk olduğunu öğrenirse, hocasının her anlattığını uyduruk zannetmez mi :)

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Caferi sadık muvahid ve Mücahid bir önderdi. Onun adına uydurulmuş bir menkıbe. Zaten hikaye adı üzerinde. Hikayeler ders almak içindir. Doğruluk payları pek vardır denemez, doğrudan esinlenerek uydurulur , adı üzerinde hikaye, menkıbe yani yaşandığı meçhul olan, doğruluğu meçhul olan bilgi yumağı.

Hikaye sonuçta.
Güzel bir ilim kurgu hikayesi olarak okunmaya değer.
Yüreğine sağlık @Kenshi hocam

Kenshi

FK Üyesi
Bir Fani Yolcu.
Meslek
Imam-Hatip
Memleket
Rize
jXd4NV
@Kenshi, sayın hocam uyduruk şeyle tebliğ sakıncalı degil mi :)
Hocasının her anlattığına inanan cemaatten biri uyduruk olduğunu öğrenirse, hocasının her anlattığını uyduruk zannetmez mi :)
Uyduruk olarak bakılmaz böyle şeylere namazın önemini belirtmek için diyelim.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar