Foruma hoşgeldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Mustafa Şentop’tan Bahçeli’ye idam desteği

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan AsyA
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

AsyA

Öylesine...
Forum Kalemi
Mustafa Şentop’tan Bahçeli’ye idam desteği
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, kasten öldürme ve çocuğa cinsel istismar suçlarını işaret ederek "Çok sınırlı olarak, belli suçlara mahsus olmak üzere idam cezasının bulunması gerektiği kanaatindeyim" dedi.

196dbed77b34e8964.md.jpg

Şentop, Tekirdağ programları kapsamında Marmaraereğlisi ilçesine gitti. TBMM Başkanı Şentop Marmaraereğlisi Adliye binası açılışı sonrası basın mensuplarının sorunlarını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin idam cezasının geri getirilmesi" konusundaki görüşlerini sorması üzerine Şentop, konuyla ilgili görüşlerini farklı zaman ve vesilelerde Anayasa Komisyonu Başkanı olduğu dönemlerde de dile getirdiğini anımsatarak, şunları belirtti:

"Kasten öldürme, çocuğa cinsel istismar suçları için geçerli olabilir"

"Çok sınırlı olarak belli suçlara mahsus olmak üzere idam cezasının bulunması gerektiği kanaatindeyim. Bunlardan bir tanesi eski tabirle teamülden, tasarlayarak adam öldürme, vahşice insan öldürme suçları bir de küçük çocuklara karşı işlenen cinsel suçlar çerçevesinde sadece bunlarla sınırlı olmak kaydıyla idam cezasının olması gerektiğini düşünenlerden birisiyim."

"Parlamentoda görüşülüp, tartışılması gereken bir konu"

Bununla ilgili akademisyen olduğu dönemlerde çalışmalar da yaptığının altını çizen Şentop, "Bu konuda cezanın gelebilmesi için bir Türkiye içerisinde anayasa değişikliğine ihtiyaç var, bir de Türkiye'nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde ek protokoller var bunlarla ilgili de değerlendirilme yapılması gerekir, bu konuda takdir parlamentomuzun, görüşülüp, tartışılması gereken bir konu." Şentop, cezaların caydırıcı olması gerektiğine vurgu yaptı.

"Fransa’da Charlie Hebdo dergisinin Hazreti Peygamber’i tahkir eden karikatürleri yeniden yayımlama kararının ve Macron'un bu durumun ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirmesinin" sorulması üzerine de TBMM Başkanı Şentop şöyle dedi:

"Peygamber Efendimizin asabına söylediği bir söz var, 'İnsanları, ailenize, ana babanıza sövmelerini sağlamayın, istemeyin.' diyor, bunun üzerine birisi diyor ki 'Ya Resulullah hiç insan ana babasına sövülmesini ister mi?' diyor, "Siz başkasının ana babasına söverseniz onlarda sizinkilere söver' diyor Peygamber Efendimiz.

Dolayısıyla burada Macron'un İslam'ın lideri Peygamber Efendimize, dünya üzerinde 2 milyara yakın İslam aleminin uğruna hayatını feda etmeyi göze alabilecek bir insana, bir peygambere bu şekilde hareket edilmesinin ifade özgürlüğü içerisinde bulunduğunu söylüyorsa kendisine, kendi değerlerine, ailesine ne varsa, bunlara karşı yapılabilecek hakaretlerin de ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu kabul ediyor demektir, bunun yolunu açar."

"Macron'a manevi fail olarak yazılır"

Değerler, inançlar ve kutsal değerler üzerinden konuşulurken dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yapan Şentop, "Bunları korumak din özgürlüğünü korumanın bir gereğidir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve diğer insan hakları sözleşmeleri çerçevesinde insanların inandığı değerlere olan inancının korunması esastır, aksi halde toplumda huzursuzluklar ortaya çıkacak başka kötü hadiselerin müsebbibi olunmuş olur. Bu noktada meydana gelebilecek şeylerin sorumluluğu bence manevi faili olarak Macron'a yazılmalıdır, yazılacaktır Avrupa'da" diye konuştu.

AA

Kaynak:
Ziyaretçiler için gizlenmiş link, görmek için Giriş yap veya üye ol.

idama sol taraf hariç herkes olumlu bakıyorda.. reisi cumhurun önüme gelirse imazalarım demesi bir kırmızı çizgi mesajı aslında.. bu kanunu sol kesim başkan asmak için kullanır :D idam iyidir gelmesi lazım ama siyasilerin siyasileri cezalandırmasındaki kasten hırs bizim ülkede iyi olmuyor . geçmiş tarihten biliyoruz bunu.. şuanki iktidar bunu uygulasa ve bu iktidar gittiğinde yeni gelecek olan kafası atıksa o biraz sıkıntılı iş

Hükümetin ortaya gündem atmak ve toplumda boş beleş tartışma çıkarmak için sürekli periyodik olarak tekrarladıkları bir listesi var herhalde.

Zİra her 8-10 ayda bir idam konusu gündeme geliyor. Bunun dışında da çıkan gündemler var. Mesela yine her yıl 1-2 defa Filistin gündemi, 1-2 defa Arakanlı müslümanlar, idam, türban/baş örtüsü üzerinden siyaset, İnönü/CHP, Kılıçdaroğlu/SSK, yerli bilmem X(kısaca umut pazarlama)...

Velhasılıkelam; bir şey çıkmaz bu tartışmadan. Türkiye gibi ülkelerde siyasi iktidarların yönetebilme kabiliyetinin düştüğü noktalarda bu tür söylemler ara ara ortaya atılıyor. Oysa gerçek gündemimiz bu değil.

Hükümetin ortaya gündem atmak ve toplumda boş beleş tartışma çıkarmak için sürekli periyodik olarak tekrarladıkları bir listesi var herhalde.

Zİra her 8-10 ayda bir idam konusu gündeme geliyor. Bunun dışında da çıkan gündemler var. Mesela yine her yıl 1-2 defa Filistin gündemi, 1-2 defa Arakanlı müslümanlar, idam, türban/baş örtüsü üzerinden siyaset, İnönü/CHP, Kılıçdaroğlu/SSK, yerli bilmem X(kısaca umut pazarlama)...

Velhasılıkelam; bir şey çıkmaz bu tartışmadan. Türkiye gibi ülkelerde siyasi iktidarların yönetebilme kabiliyetinin düştüğü noktalarda bu tür söylemler ara ara ortaya atılıyor. Oysa gerçek gündemimiz bu değil.
işte içimdeki ses
zira ayasofyayıda öyle yaptılar iş ciddiye binince uyguladılar ayasofya bir siyasi karardır maneviyatla alakası yoktu.. dediğin gibi bu biter adalar çıktı oda biter bişiler hep bişiler türkiye halkına gündem oluşturuyor.. ve iktidarın seçim yaklaşma tarihlerini kontrol edin her bir yakşalımda mutlaka ama mutlaka gündeme birşey oturtuyorlar

işte içimdeki ses
zira ayasofyayıda öyle yaptılar iş ciddiye binince uyguladılar ayasofya bir siyasi karardır maneviyatla alakası yoktu.. dediğin gibi bu biter adalar çıktı oda biter bişiler hep bişiler türkiye halkına gündem oluşturuyor.. ve iktidarın seçim yaklaşma tarihlerini kontrol edin her bir yakşalımda mutlaka ama mutlaka gündeme birşey oturtuyorlar
Bence yanlış düşünüyorsun hocam. Ayasofya İslam ve Türk alemi için çok önemlidir. Fatih Sultan Mehmet'in kılıç hakkıdır. Üzerinde onun bedduası vardır. Tekrardan ibadete açılması büyük bir zaferdir islam alemi adına. Bunu her kim yaparsa yapsın bence bu olayı siyasi bir üstünlük olarak öne çıkarma hakkı da vardır. Yıllarca müze olarak kullanılan ayasofya, cami olarak tekrar açıldı. Düşünün bunca yıl neden açılmadı?

İdam cezası gelmeli. Gelmeli ama çok ince hususlar eklenmeli. Bu devlet ne idamlar ne işgenceler gördü. Hiçbiri medyaya yansımadı. İdam gelmeli ama dediğim gibi ince hususlarla gelmeli. Bir kadın erkeğe beni taciz etti diye iftira attı diye bir erkek idam edilmemeli! Bunu cinsel istismar diye erkeğin üzerine yıkıp kadın tanrı seviyesine çıkarılmamalı. Bu sadece bir örnek, bunun gibi bir sürü olay var.

Kısacası tamamen delillere dayanan bir idam sistemi gelmeli. Kısasa kısas!

Bence yanlış düşünüyorsun hocam. Ayasofya İslam ve Türk alemi için çok önemlidir. Fatih Sultan Mehmet'in kılıç hakkıdır. Üzerinde onun bedduası vardır. Tekrardan ibadete açılması büyük bir zaferdir islam alemi adına. Bunu her kim yaparsa yapsın bence bu olayı siyasi bir üstünlük olarak öne çıkarma hakkı da vardır. Yıllarca müze olarak kullanılan ayasofya, cami olarak tekrar açıldı. Düşünün bunca yıl neden açılmadı?

İdam cezası gelmeli. Gelmeli ama çok ince hususlar eklenmeli. Bu devlet ne idamlar ne işgenceler gördü. Hiçbiri medyaya yansımadı. İdam gelmeli ama dediğim gibi ince hususlarla gelmeli. Bir kadın erkeğe beni taciz etti diye iftira attı diye bir erkek idam edilmemeli! Bunu cinsel istismar diye erkeğin üzerine yıkıp kadın tanrı seviyesine çıkarılmamalı. Bu sadece bir örnek, bunun gibi bir sürü olay var.

Kısacası tamamen delillere dayanan bir idam sistemi gelmeli. Kısasa kısas!
Böyle düşünmemin sebebi 4 sene önce ayasofya muhabbeti gündeme geldi üzerinde durulmadı 2 sene önce tekrar bunu açtılar gündeme oturttular bu dönemlerde ekrem imamoğlu belediye seçimi diğer zamanlarda referandum öncesi ve sonrasındakilerdede ekmeleddin vardı . yani siyasete oturttular.. son olarak'da yaptılar bunu şimdi günümüzde . bu sefer yurt dışı kaynaklı sesler gelince halkın göğsünü kabartmak için cami olsun dediler.. işin maneviyatı hep vardı ama bu alınan son karar siyaset arasında siyasi bir karardı. . bunlar müslümanları düşünerek yapmadılar.. dedilerki kimmiş bize engel olacak açıyorum lan dediler açtılar :D demek istediğim aslında bu . . idam mevzusunda haklısın ince bir çizgi çizmeleri gerekiyor zaten çizmişler bazı bazı yerlerde idam uygulansın demişler. yahu bu ülke kenan evreni gördü darbeyi gördü ne bileyim ecevitle ahmet sezerin kavgasını gördü . demirelin halka yaptıgı konuşmaları falan duydu . çok eski bir tarih degil türkiyenin cumhuriyet tarihi daha yeni sayılır ve cidden karanlık geliyor bana güven vermiyor.. şuan ne kadar eleştirilsede şuanki hükümet en iyileri kötünün iyisi veya iyinin ortası şuan güven hissediyorum peki ya sonrası yani bilemiyorum idam gelsin gelsinde biz halk olarak iki eleştirdik diye asılmayalı sonra :D
bak ben akp gençlik kollarındaydım tahsilim yetmezdi belki birşeyler olmaya ama mahalle başkanı oldum yükselecektim.. sosyal medyada bir facebookta akp adına bir eleştiri yaptım söz konusu fetocularla ilgiliydi.. dedimki arada masumlar var herkesi toplamak doğrumu diye. dedilerki ooo fatih artan sen bağcılar yüzyıl mahallesi başkanısın sendemi fetocusun :D 3 hafta bir aya yakın linç yedim hesap kapattım bu yüzden . büyük yukarıdakiler beni biliyordu ama gel birde sosyal medyadakileri sustur tatmin et mümkünmü . ozaman bu zaman dedimki ben yoluna adandığım bu yolun sorgulamasını yapmıycaksam yollarımı ayırıyorum dilekçe verdim siyasi ilişkimi kestim.. hani bu idam meselesi olsun bazı kararlar olsun Türkiyede biraz değişik işliyor kafalarına göre... mesela cumhur başkanı diyorki önüme gelirse imzalarım bunu ne zaman söyledi 3 sene önce falan neden söyledi önüne gelmiyeceğini biliyordu. kendiside istemiyor ama halkım isterse diyede açık kapı kapatmıyor.. bir lider halkım halkım diyorsa seçimde görüşürüz inş. mesajını veriyor.. bu senenin konusu seçime kadar idam ve adacıklar olacak görürsün bak :)
alınan kararların doğruluguna bakarım ben kararlar doğru öyle yada böyle güzel gidiyor.. ama bu halkın isteği ile degil siyasinin iradesiyle oluyor demek istediğim bu.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz

• Geniş / Dar görünüm

Temanızı geniş yada dar olarak kullanmak için kullanabileceğiniz bir yapıyı kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Izgara görünümlü forum listesi

Forum listesindeki düzeni ızgara yada sıradan listeleme tarzındaki yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Resimli ızgara modu

Izgara forum listesinde resimleri açıp/kapatabileceğiniz yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Kenar çubuğunu kapat

Kenar çubuğunu kapatarak forumdaki kalabalık görünümde kurtulabilirsiniz.

Sabit kenar çubuğu

Kenar çubuğunu sabitleyerek daha kullanışlı ve erişiminizi kolaylaştırabilirsiniz.

Köşe kıvrımlarını kapat

Blokların köşelerinde bulunan kıvrımları kapatıp/açarak zevkinize göre kullanabilirsiniz.

• Zevkini yansıtan renk kombinasyonunu seç
    Arkaplan resimleri
    Renk geçişli arkaplanlar
Geri