Foruma hoşgeldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Ekonomi Haber Mart ayı enflasyon rakamları açıklandı

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Meva
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Meva

İçinden geldiği gibi yaşa :)
Haber Editörü
Burç
Akrep
Memleket
Siirt
lIr3ry
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endekslerini yayımladı.

1649058069247.png

Enflasyon martta yüzde 5,46 artarken yıllık bazda yüzde 61,14 oldu.

Tüketici fiyatları (TÜFE), martta aylık bazda yüzde 5,46 artarken, yıllık enflasyon 20 yılın yeni zirvesi olan yüzde 61,1'ye yükseldi. Artan enerji ve gıda fiyatlarının etkisiyle TÜFE'nin yüzde 61'e ulaşması bekleniyordu.

YILLIK EN YÜKSEK ARTIŞ ULAŞTIRMADA

TÜİK verilerine göre bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup yüzde 99,12 ile ulaştırma oldu. Ulaştırmayı yüzde 70,33 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 69,26 ile ev eşyası takip etti.
Screenshot_20220404_104340.jpg
Yıllık en düşük artış ise yüzde 15,08 ile haberleşme ana grubunda gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla yüzde 26,73 ile eğitim, yüzde 26,95 ile giyim ve ayakkabı ve yüzde 34,95 ile sağlık oldu.

Kaynak : ntv.com.tr

Ramazan ayı rahmet ayı Allah rızası için ihtiyaç sahipleri için fiyatları düşüreceklerine daha da arttırıyorlar rahmete layık mıyız gerçekten

@İsrâ, o eskiden di. Şuan köylünün üreteceği kendine bile yetmez. Prefesyonel üreticiye ihtiyacımız var. Binlerce ziraat mühendisimiz var ama hepsi boş başka işlerle uğraşıyorlar. Tarım arazilerimizin yeniden üretime hazır hale gelmesi lazım. Devlet tarafından desteklenmesi lazım. Ama maalesef. Ne üretim, ne üretici ne destek var. Olanda sorunlu...

@İsrâ, o eskiden di. Şuan köylünün üreteceği kendine bile yetmez. Prefesyonel üreticiye ihtiyacımız var. Binlerce ziraat mühendisimiz var ama hepsi boş başka işlerle uğraşıyorlar. Tarım arazilerimizin yeniden üretime hazır hale gelmesi lazım. Devlet tarafından desteklenmesi lazım. Ama maalesef. Ne üretim, ne üretici ne destek var. Olanda sorunlu...
Karadeniz bölgesinde fazlasıyla yeter. Eskiye gitmeye gerek yok. Hemen herkesin bahçesi var köylerimizde. Atıl durumda olanlar sadece traktörle eski haline getirilebilir şekilde. Üretime hazır diyebilirim şu an için. Bizde üretmek için cevher yok. Üretim yapan bir köylü hem kendi ihtiyacını fazlasıyla karşılayabilir hemde yatırım yapabilir bizim bölgede. Bugünkü piyasa koşullarının 4'te biri fiyatına satsa bile.

@İsrâ, Karadenizi çok bilmem ama İç Anadolu, Akdeniz, doğu Anadolu, güneydoğu Anadolu bu bölgelerde bu durumda bu imkansız. Çünkü mevcuttaki alanlar ekilemiyor, maliyet yüksek, şuan burada serada domates 17 TL, bu ne demek biliyormusunnuz, üretici de tüketicide bitmiş. Bir çok seraya şahidim tamamen boşaltılmış. Maliyeti karşılamıyorlar diyor. Fiyat artınca alım azalıyor bu sefer mahsül çöp oluyor diyorlar. Yeşil köy seralarında durum bu maalesef

@İsrâ, Karadenizi çok bilmem ama İç Anadolu, Akdeniz, doğu Anadolu, güneydoğu Anadolu bu bölgelerde bu durumda bu imkansız. Çünkü mevcuttaki alanlar ekilemiyor, maliyet yüksek, şuan burada serada domates 17 TL, bu ne demek biliyormusunnuz, üretici de tüketicide bitmiş. Bir çok seraya şahidim tamamen boşaltılmış. Maliyeti karşılamıyorlar diyor. Fiyat artınca alım azalıyor bu sefer mahsül çöp oluyor diyorlar. Yeşil köy seralarında durum bu maalesef
Aslında benim bahsettiğim konu senin bahsettiğin konuyla farklı. Akdenizde bizim bi akraba muz serası kiraladı 25 yıllık. Muzun rengini bile zor bilir. Ve onun gibi alan da çokmuş orada. İş tamamen ticari. Ben gelip senin tarlanı alıyorum. Seni çalıştırıyorum. Bu durumda olan köylüye oluyor yine. Kendi bahçesinde işçi sıfatında. Ticaret yapansa para derdinde. Çok para kazanamayınca sera boşa çıkıyor. Kirasını 1-2 yılda ödemiş. Sonra sera yatıyor senelerce. Aynı şekilde çilek tarlası kiralayan tanıdığım da var. İş biraz farklı boyutta. Ticaretle uğraşan muz ticareti yapmasın. Köylü tarım yapsın. Bizim de fındık bahçelerimiz var. Yanında bir sürü başka ürün üretme imkanımız var ama yapmıyoruz maalesef.!!!

@İsrâ, zaten sorunda orda ya. Verilen destekte aynı şekilde üreticiye, ehil olana, işi yapana değil tacire veriliyor. Bingölde şuna şahit oldum, adam nohut ekmek için destek talebinde bulunuyor adama yok çekiliyor, ama Ekim yapmadığı halde desteklemeye başvurana nohut veriliyor ve adam kilo ile satıyor...
Maalesef ne denetim mekanizması var, nede iş ahlakımız...

@İsrâ, zaten sorunda orda ya. Verilen destekte aynı şekilde üreticiye, ehil olana, işi yapana değil tacire veriliyor. Bingölde şuna şahit oldum, adam nohut ekmek için destek talebinde bulunuyor adama yok çekiliyor, ama Ekim yapmadığı halde desteklemeye başvurana nohut veriliyor ve adam kilo ile satıyor...
Maalesef ne denetim mekanizması var, nede iş ahlakımız...
Buna yürekten katılıyorum haklısın Üstad..

Bankadan biliyorum faizsiz verilen kredi teşvikleri ile yandaşlar sıfır araba alıyordu 1 sene sonra ödemesi başlıyordu kredinin is yapacak adama çıkmıyordu vermiyorlardı..

O krediler hep zevk sefaya gitti maaelaef...

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz

• Geniş / Dar görünüm

Temanızı geniş yada dar olarak kullanmak için kullanabileceğiniz bir yapıyı kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Izgara görünümlü forum listesi

Forum listesindeki düzeni ızgara yada sıradan listeleme tarzındaki yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Resimli ızgara modu

Izgara forum listesinde resimleri açıp/kapatabileceğiniz yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Kenar çubuğunu kapat

Kenar çubuğunu kapatarak forumdaki kalabalık görünümde kurtulabilirsiniz.

Sabit kenar çubuğu

Kenar çubuğunu sabitleyerek daha kullanışlı ve erişiminizi kolaylaştırabilirsiniz.

Köşe kıvrımlarını kapat

Blokların köşelerinde bulunan kıvrımları kapatıp/açarak zevkinize göre kullanabilirsiniz.

• Zevkini yansıtan renk kombinasyonunu seç
    Arkaplan resimleri
    Renk geçişli arkaplanlar
Geri