Foruma hoşgeldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

İslam Maddi durum, itikadi düşünceyi etkiliyor olabilir mi?

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan AsyA
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

AsyA

Öylesine...
Forum Kalemi
Maddi durum, itikadi düşünceyi etkiliyor olabilir mi?

Örneğin bildiğim, tanıdığım, tanıştığım, gördüğüm tekfircilerin çoğu fakir. Yani tekfircilik maddi durumu kötü ve gelir seviyesi az kimselerin arasında yaygın ve revaç buluyor.

Maddi durumu iyi olanların çoğu ise mürcie mezhebine yakın duruyor. Maddi durumu iyi olanlar arasında günahların bir değeri olmuyor. Ne yaparsan yap bir türlü dinden çıkmıyorsun anlayışı hakim.

Mesela kadercilik anlayışı fakirler arasında popüler bir düşünce. Kaderimde varmış...

Ama zenginler arasında kadercilik anlayışı pek yok. Hatta kader yok. Ben yaptım, ben kazandım, benim sayemde vb.

Buna sosyal durum da etki ediyor. Genç, bekar, babasından aldığı harçlıklarla geçinen, işi gücü olmayan veya sabit bir işi olmayan veya devlet kadrolarında çalışmayan kimselerin itikadi düşüncesi ile bunların aksine olanların itikadi düşüncesi farklı oluyor. Biri daha radikal, diğeri ise daha vasat bir çizgide oluyor.

Örneğin fakir bir genç radikal bir düşünceye, komünist bir zihne veya sosyalist bir anlayışa yakındır. Ama zengin bir genç ise komünist düşünceden uzaktır. Zengin bir genci komünist yapmanız zordur. Bu düşünceyi ona aşılamanız çok zordur. Ama fakir bir gence ister dini ister dünyevi bazı düşünceleri aşılamanız çok kolaydır.

Bugün sahip olduğun düşüncelerinin bir kısmı maddi durumun, refah seviyen, içinde yaşadığın toplum, takıldığın kişiler ve sosyal statünle iç içedir. Bunlar değiştiği gibi sen de değişirsin.

Özetle: Bazı düşüncelere doğru olduğu için değil, o günkü maddi ya da sosyal statümüz gereği sahibiz. Bu düşünceler değişebilir. Çok az kişi her koşulda aynı düşünceye sahiptir. Yani yedisinde neyse yetmişinde odur sözü çok az kişi için geçerlidir.

Murat Padak

"Bir ömür boyu koşarsın da, yetiştiğin sadece nasibindir."

Cahit Zarifoğlu

@Qasem bu sözü soyleyen hangisine girer

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz

• Geniş / Dar görünüm

Temanızı geniş yada dar olarak kullanmak için kullanabileceğiniz bir yapıyı kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Izgara görünümlü forum listesi

Forum listesindeki düzeni ızgara yada sıradan listeleme tarzındaki yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Resimli ızgara modu

Izgara forum listesinde resimleri açıp/kapatabileceğiniz yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Kenar çubuğunu kapat

Kenar çubuğunu kapatarak forumdaki kalabalık görünümde kurtulabilirsiniz.

Sabit kenar çubuğu

Kenar çubuğunu sabitleyerek daha kullanışlı ve erişiminizi kolaylaştırabilirsiniz.

Köşe kıvrımlarını kapat

Blokların köşelerinde bulunan kıvrımları kapatıp/açarak zevkinize göre kullanabilirsiniz.

• Zevkini yansıtan renk kombinasyonunu seç
    Arkaplan resimleri
    Renk geçişli arkaplanlar
Geri