Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Maddi durum, itikadi düşünceyi değiştiriyor.

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Ne kadar doğru bilmiyorum ama sanki maddi durum, itikadi düşünceyi baştan aşağı değiştiriyor.

Maddi durumu zayıf olanların çoğu tekfirci veya tekfirciler, maddi durumu iyi olmayanlar arasında revaç buluyor. Maddi durumu bol olanların çoğu ise mürcie mezhebine yakın duruyor.

Buna sosyal durum da etki ediyor. Genç, bekar, babasından aldığı harçlıklarla geçinen, işi gücü olmayan veya sabit bir işi olmayan veya devlet kadrolarında çalışmayan kimselerin itikadi düşüncesi ile bunların aksine olanların itikadi düşüncesi farklı oluyor. Biri daha radikal, diğeri ise daha vasat bir çizgide oluyor.

Murat Padak

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
@SiyahSancaktaR muhterem maddi durumu kotu olanlar isyan edebiliyor, çevresinde zengin olanlarin hayatina bakıp, hani Allah adildi deyip baska sözler soyleyip kufre girebiliyor. Zengin olanlarda kaderimde varmış zengin olmak, gibi cumlelerle cebriye fırkasının düşüncesine sapabiliyor :) bunlar da itikadı meselelerdir.

SiyahSancaktaR

FK Üyesi
Ceddi Osmanlı
Burç
Yengeç
JkcUDD
@SiyahSancaktaR muhterem maddi durumu kotu olanlar isyan edebiliyor, çevresinde zengin olanlarin hayatina bakıp, hani Allah adildi deyip baska sözler soyleyip kufre girebiliyor. Zengin olanlarda kaderimde varmış zengin olmak, gibi cumlelerle cebriye fırkasının düşüncesine sapabiliyor :) bunlar da itikadı meselelerdir.
Açıklaman için varolasın değerli muhterem :)

Ama yine de itikad için bu genelleme yapıp ölçü alması anlamsız geldi ..

Murat Padağın yazılarını severim normalde..

Beni ikna etmedi bu yazı :)

Neyse hayrolsun inş :)

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
@SiyahSancaktaR Muhterem onun işi gereği aldığı sorulardan, karşılaştığı problemlerden çıkardığı sonuç bu olabilir. Nasıl bir çevrede yaşadığını bilmiyoruz. Sosyolojide bir kiside görülen şey üzerine araştırma yapılmadığını okumuştum. En az iki veya daha cok kişide görülürse araştırma konusu haline gelebiliyor. Sende bu tür düşünceler olmayabilir elh :) ama olanlar vardir :)

SiyahSancaktaR

FK Üyesi
Ceddi Osmanlı
Burç
Yengeç
JkcUDD
@SiyahSancaktaR Muhterem onun işi gereği aldığı sorulardan, karşılaştığı problemlerden çıkardığı sonuç bu olabilir. Nasıl bir çevrede yaşadığını bilmiyoruz. Sosyolojide bir kiside görülen şey üzerine araştırma yapılmadığını okumuştum. En az iki veya daha cok kişide görülürse araştırma konusu haline gelebiliyor. Sende bu tür düşünceler olmayabilir elh :) ama olanlar vardir :)
Haklısın değerli muhterem :)

Şimdi beni ikna ettin Rabbim iki cihanda razı olsun İnşallah :)

Meva

Haber Editörü
🦋Kendi Dünyasında🦋
Burç
Akrep
Memleket
Siirt
lIr3ry
Ama bazende öyle olmuyor bazı insanlar var ki yokluk içinde o kadar şükürdar, sabır içinde ibadetlerini eksiksiz bir şekilde eda ediyorlar ne gelirse Allah'tan diye çoğu anlarını tevekkül içinde geçiriyorlar :)

Dolunay

FK Sorumlusu
MasterChef
Düşler ülkesinin deli kızı
Memleket
Dünyada bir yerdeyim
Ama bazende öyle olmuyor bazı insanlar var ki yokluk içinde o kadar şükürdar, sabır içinde ibadetlerini eksiksiz bir şekilde eda ediyorlar ne gelirse Allah'tan diye çoğu anlarını tevekkül içinde geçiriyorlar :)
Meva ya katılıyorum
Ve ekliyorum
Allah kimseyi sonradan görme yapmasın onların durumu vahim

Afra

Yeni Üye
Genelleme yapmak veya mezhep katmalarini hic dogru bulmuyorum sonucta her insan farklidir bizde musluman oldugumuzu soyluyoruzz peki 4 4luk emirleri yerine getiriyormuyuz? insan once kendini ve nefsini elestirmeyi bilmeli baskalarini elestirmeden once :) cevremde sukreden fakirde var sukreden zenginde

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@NoktA, Muratın yaşadığı ortam daha çok entelektüel kesimin çok olduğu ama yaptığı çalışmalarda avvam, dar gelirli tabakanın ekseri olduğu bir çevre.

Dücane gibi İsmet özel gibi entel dantelleri, sahil Cafe müdavimi sözde yazar takımının mürcie tabakası olarak, yine ders halkalarındaki dar gelirli insanlarında selefi akideye ilgisi onu bu düşüncelere boğmuş. Ama gerçek çok farklı...

İnsanın itikadını belirleyen unsurlar daha çok okudukları, dinledikleri ve bağımlı bulunduğu guruplardır. Maddi durumun buna etkisi olduğunu sanmam. Zira zenginleşen çoğu insan sekülerleşiyor ama bu genellenemez. Etrafımdaki bir çok zengin savaş meydanlarında koşturuyor du. En basit örneği bizim Recai... Tanırsınız bir çoğunuz.

Yine ben çok fakir gördüm mürcie benzeri itikadi anlayışa sahip olan. Buda onların okumaları ve takip ettikleri halkalarla alakalı. İnsan zihni çok kompleks bu yüzden davranışlar, edinimler hakkında kessin genellemeler yapılamaz. Gözlemlediğim, çevremde gördüğüm kadar diyerek başlamıştır cümleye :)

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar