Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Bilim Atölyesi Küba ve Uruguay'ın COVID-19 ile Mücadele Başarısının Sırrı: Komşuları Hala Salgınla Boğuşuren, Bu 2 Ülke Salgını Nasıl Alt Ediyor?

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Küba ve Uruguay'ın COVID-19 ile Mücadele Başarısının Sırrı: Komşuları Hala Salgınla Boğuşuren, Bu 2 Ülke Salgını Nasıl Alt Ediyor?

• Editör : Qasem
  • Yazar : Luke Taylor
  • Forumkalemi

Amerika Birleşik Devletleri ve Brezilya ve diğer Amerika kıtası ülkelerinde koronavirüs vakaları artarken, bazı Amerika ülkelerinin virüsü frenlemek ve ölümleri sınırlandırmak için bir takım stratejiler geliştirdiği görülüyor.
29 Haziran itibariyle, Amerika’da, dünya verilerinin de yarısına tekabül eden, 5 milyondan fazla teyit edilmiş COVID-19 vakası ve yaklaşık 250.000 COVID-19’a bağlı ölüm kayıtlara geçmiştir. 9 Haziran'da, Birleşik Amerikan Sağlık Örgütü (PAHO) müdürü Carissa Etienne, koronavirüsün birçok ülkede katlanarak yayılacağı uyarısında bulunmuştu.
Fakat birkaç ülkede manzara oldukça farklı. Florida International Üniversitesi’nden Michael Bustamante’ye göre 11.3 milyon insanın yaşadığı bir ada olan Küba, salgını yönetme başarısı konusunda beklenmedik bir örnek. Şöyle diyor:
Devlet tarafından dağıtılan ürünler için oluşan uzun kuyruklar, sosyal mesafelendirme ve bireysel izolasyonu zorlaştırabiliyor. Dahası, ülkenin sağlık sistemi, bir bütün olarak Küba ekonomisinin karakteristiği olan kıtlık ve maddi eksikliklerden muzdarip.
Amerika kıtalarının en yaşlı nüfusuna sahip olan Küba'nın giderek yaşlanan bir nüfus profiline sahip olması, İtalya’dan 11 Mart’ta gelen ilk COVID-19 vakasıyla birlikte, Küba'nın salgından çok sert bir şekilde etkileneceği yönünde bir endişeye yol açmıştı.

Buna rağmen Küba, 1 Temmuz 2020 itibariyle sadece 2348 teyit edilmiş vaka ve COVID-19’a bağlı 86 ölüm bildirmiştir.

Küba'nın Başarısının Sırrı

Küba, sağlık sistemi materyallerindeki eksiklerini, dünyada hasta başına düşen en yüksek doktor oranı olan 1000 hastaya 8.19 personel oranıyla telafi etmektedir. Karşılaştırmak gerekirse: Brezilya’da bu oran, 1000 hastaya karşılık 2.15 doktor ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ise 1000 hastaya karşılık 2.6 doktordur.
İlk vaka rapor edilmeden önce, Küba devleti, doktor, hemşire ve tıp öğrencilerinden oluşan ekipleri, kapı kapı dolaşarak, solunum yetmezliği semptomlarını tespit etmek ve vatandaşlarını salgına dair bilgilendirmek üzere sevk etti. Bu ekipler, şüpheli COVID-19 vakalarını, devlet kontrolündeki karantina merkezlerine göndermekle kalmayıp; son dönemdeki tüm temaslarını da takip etti. Sao Paulo Eyalet Üniversitesi’nden Amilcar Perez-Riverol şöyle diyor:
Gerçekten güçlü bir ilk sağlık müdahale sistemi, salgını kontrol etmede önemli bir etken olmuştur. Devlet, bu konuda erken hareket ettiği için, tebriği hak ediyor. İlk vaka tespit edilmeden iki ay önce, tüm sağlık sistemini, tanılamaya uygun hale gelecek şekilde hazırladılar.
Uruguay Örneği
Uruguay’da ise salgını önlemek için Küba gibi bir otoriter devlet sistemi yoktur. Uruguay’ın ayrıca, kayıtlara geçmiş bir milyondan fazla vaka ile Güney Amerika’nın en yoğun salgın bölgesi olan Brezilya’yla da oldukça işlek bir kara sınırı mevcut.
Buna rağmen, 1 Temmuz itibariyle Uruguay sadece 936 vaka ve 27 COVID-19’a bağlı ölüm bildirmiştir. Brezilya’nın bir milyon kişide 6370 vaka ve 285 COVID-19’a bağlı ölüm oranıyla kıyaslandığında, Uruguay’da bu oran, bir milyon kişide 936 vaka ve 7 COVID-19’a bağlı ölüm olarak karşımıza çıkmaktadır.

Uruguay’da, belki de şaşırtıcı bir şekilde, zorunlu karantina uygulamasına dahi gidilmemiştir. 13 Mayıs tarihinde ülkenin ilk COVID-19 vakası onaylandığında, başkan Luis Lacalle Pou sınırları ve okulları kapatıp, sosyal aktiviteleri durdurmakla yetindi. Pou ayrıca, halkın, mümkünse kendilerini tecrit etmelerini öneren “gönüllü karantina” uygulamasını ilan etti.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Uruguay temsilcisi Giovanni Escalante, Uruguay hükümetinin halktan, kendi kendisini tecrit etmelerini istemesinin gerekmediğini, zira halkın gönüllü olarak bunu yaptığını söylüyor.

Küba ve Uruguay'dan Öğreneceklerimiz

Küba gibi Uruguay da erkenden harekete geçti. Escalante’ye göre, Uruguay hükümeti, Dünya Sağlık Örgütü’nden en iyi test uygulanış yöntemleri ve bir takım eğitimler için yardım talep etti. Ayrıca test laboratuvarı sayısını 25 kat arttırırken, kendi bilim insanlarını tecrübe edinmeleri için Brezilya’ya yolladı.
Uruguay, her yeni COVID-19 vakası başına 162 test gerçekleştirerek, Güney Amerika’daki ülkeler arasında, test uygulama konusunda en yüksek oranı elde etmiştir. Escalante şöyle diyor:
Halk ile açık bir iletişim kanalı kurmanın ötesinde, bu ülkelerin COVID-19 başarısından çıkarılması gereken dersler vardır. Çok iyi bir iletişim stratejisi takip ettiler ve çok net bir mesajları vardı.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Konuyu Anlayıp anlamadığınızı test etmeniz için size iki soru :

1. Küba, sağlık sistemi materyallerindeki eksiklerini nasıl telafi etmektedir?

2. Salgınla mücadelede başarının anahtarı nedir?

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Ben sana sorayım Qasem :D Bayram bitti bunun hastalığın hızla yayılmasına sebep olacağı şüphesiz. Sence önüne geçilemeyecek kadar çok kişiye bulaşma ihtimali varmı.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@NoktA bu tamamen bilgi ve bilinçle alakalı bir durum.
Eğitimle alakalı bir durum. Diyeceksin ki covit düşenlerin hepsi bilinçsiz mi hayır aksine geneli bilinçli insanlar. Bilinçsizce hareket edenlerin kurbanı oluyorlar.

Bizler sosyal mesafe ve maske kurallarına riayet etmez, test sayısını ve kişisel karantinaya önemsemezssek yayılım için bayrama gerek yok...

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Haberlerde izledim . Düğün yapıyorlar klasik mahalle düğünü .. aralarında 4 kişi pozitif raporunu almış 3 gün öncesinde ve düğüne gidiyor.. alın buna bilinçli diyin işte. Hem kul hakkına girip günah yapıyorlar hemde sorumsuzca başkalarının canlarına kastediyorlar.. sadece bizde değilki dünya böyle çok insan var. Bişi olmazların önüne geçilmesi lazım

saphira

FK Üyesi
minik ejderya
Burç
Yengeç
Hobim
Oyun kitap film
Memleket
rize
jXd4NV
neden biz onlar gibi olamadık.. bununla ilgili bi sürü bişi yazarım hepde dolu dolu da yazmıyorum..

bu arada eğitimle de alakalı deil ya bu bence.. bambaşka bişi.. düşünüyom düşünüyom.. aklım almıyor.. şu milletimizin zihninde arka planlarda "bana bişi olmas" cümlesi sabit bi düşünce olmaktan çıkmadıktan sonra, istediği kadar eğitimli olsun.. farketmez..

herkes bile bile lades diyor.. bana bişi olmaz.. tamam hadi olmadı, olmayacak diyelim.. yahu sen taşıyıcıysan.. etrafındakilere olur.. hadi diyelim onlara da olmadı.. onlarında etrafı var.. yani illa ki birine OLUR !!

pppfff.. aslında kendimizi korumakla başkalarını koruyoruz.. farkında deiliz.. yaaa hele ki şu bayram tatili ve sonrası herkes çıldırdı.. sosyal mesafe yok.. dikkat etmek yok.. hatta maske bile yok.. hatta neden maske takıyorsun diye bana bi tuhaf bakıyorlar.. buradan sesleniyom, evet takıyorum ne kadar nefessiz kalsam da, beni bunaltsa da, kolanyadan dezenfektandan bıksamda.. DEVAM EDECEĞİM.. cünkü ben sizin aksinize etrafımdakileri ÖNEMSİYORUM.. ister tanıdığım ister tanımadığım olsun..

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
neden biz onlar gibi olamadık.. bununla ilgili bi sürü bişi yazarım hepde dolu dolu da yazmıyorum..

bu arada eğitimle de alakalı deil ya bu bence.. bambaşka bişi.. düşünüyom düşünüyom.. aklım almıyor.. şu milletimizin zihninde arka planlarda "bana bişi olmas" cümlesi sabit bi düşünce olmaktan çıkmadıktan sonra, istediği kadar eğitimli olsun.. farketmez..

herkes bile bile lades diyor.. bana bişi olmaz.. tamam hadi olmadı, olmayacak diyelim.. yahu sen taşıyıcıysan.. etrafındakilere olur.. hadi diyelim onlara da olmadı.. onlarında etrafı var.. yani illa ki birine OLUR !!

pppfff.. aslında kendimizi korumakla başkalarını koruyoruz.. farkında deiliz.. yaaa hele ki şu bayram tatili ve sonrası herkes çıldırdı.. sosyal mesafe yok.. dikkat etmek yok.. hatta maske bile yok.. hatta neden maske takıyorsun diye bana bi tuhaf bakıyorlar.. buradan sesleniyom, evet takıyorum ne kadar nefessiz kalsam da, beni bunaltsa da, kolanyadan dezenfektandan bıksamda.. DEVAM EDECEĞİM.. cünkü ben sizin aksinize etrafımdakileri ÖNEMSİYORUM.. ister tanıdığım ister tanımadığım olsun..
:alks::alks::alks::alks:

EfuL!m

FK Admine
𝓗𝓾̈𝔃𝓾̈𝓷 𝓟𝓻𝓮𝓷𝓼𝓮𝓼𝓲™️
Bizde bu samimi ortamlar ve akraba bağımlılıgı oldukca biz koronaya daha cok kucak açarız..
Yahu ölüyoruz birer birer halen adam anamı görmeye gidicem diyor ALLAHım tamam git ama bari sarılma sarılırsan bulaş riski var koca koca kafaları nesini algılayamıyor aklım almıyor ..
Yok biz daha cok kafamıza vuracagız ve bizim mücadelemiz maske ve mesafeli durmamızın da ne kadar önemi kalacak bilemiyorum kafamda deli sorular ..

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar