Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

İslam Kötülüğün Kökünü Kesin!

kervan

Aktif Üye
FK Üyesi
FK Üyesi
Cenâb-ı Hak buyuruyor:
Bismillahirrahmanirrahim
“Bir kötülüğün cezâsı, ona denk bir kötülüktür. Kim de bağışlar ve sulhü temin ederse, onun mükâfâtı Allah’a aittir…” (Şûrâ, 40)

Rasûlullah (sav) efendimiz buyurdular:
“Nerede olursan ol, Allah’tan sakın. Kötülüğe karşı iyilik yap ki, kötülüğün kökünü kesesin. İnsanlara karşı da güzel ahlak ile muamele et!” (İ.Canan,Kütüb-iSitte, c.5, s.304)

Peygamber Efendimiz’in yüksek ufkunu gösteren şu hadis-i şerif, bütün Müslümanlara eşsiz bir ahlâk ölçüsü takdim etmektedir.

“Hiçbiriniz; Ben insanlarla beraberim, eğer insanlar iyilik yaparlarsa ben de iyilik yaparım, kötü davranırlarsa ben de kötü davranırım. Diyen şahsiyetsiz kimselerden olmasın! Aksine

insanlar iyilik yaparlarsa iyilik yapmak, kötü davranırlarsa haksızlık etmemek için nefsinizi terbiye edin.”
(Tirmizî, Birr, 63)

Yine bir başka hadis-i şeriflerinde Peygamber Efendimiz şöyle buyuruyor:

“Cennet bahçelerine bakan köşkler gördüm ve Cebrail (as)’a:

“-Bunlar kimin içindir?” diye sordum. O da:

“-Her türlü kin, nefret ve öfkeyi bastırıp içine gömenlere ve insanların kusurlarını hoş görüp bağışlayanlaradır.”
(Ali el-Müttakî, no:7016; Avârif, s.253)

Her Güne Bir Esma-ül Hüsna (Allah’ın En Güzel İsimleri)
El-Mümît:
Ölümü yaratan, ecelleri geldiğinde canlıları öldüren, mahlûkuna bağışlamış olduğu his ve hareket enerjisini zamanı gelince kesen demektir.

Kısa Günün Kârı
Hata ve kusurları affetmenin de ötesinde, sulh, sükûn, dostluk ve kardeşliğin tesis edilebilmesi için kötülüğe dahi iyilikle muamele edebilmek, Peygamber Efendimiz’in alâmet-i fârikası

idi. O’nun ümmeti olarak bizler de bu hasletlere sahip olmalıyız.

spesifikay

Aktif Üye
FK Üyesi
Kulaktan Kalbe
Web sitesi
www.youtube.com
Burç
Koç
Hobim
Hunharca Kitap Okumak =)
İsim
Betül Güler
Meslek
Yazar / Seslendirme Editörü
İnsanların delilik tabir ettiği sonsuz affetme güdüsü vicdan yükünü sıfırlıyor
Çok şükür , ama derinlerde kopan fırtınayı sizden başka duyan bilen yok =)
Allah bütün sınanmaları alnının akıyla atlatmak nasip etsin hepimize , teşekkürler

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
“Hiçbiriniz; Ben insanlarla beraberim, eğer insanlar iyilik yaparlarsa ben de iyilik yaparım, kötü davranırlarsa ben de kötü davranırım. Diyen şahsiyetsiz kimselerden olmasın! Aksine

insanlar iyilik yaparlarsa iyilik yapmak, kötü davranırlarsa haksızlık etmemek için nefsinizi terbiye edin.”
(Tirmizî, Birr, 63)
Şahsiyetsiz ifadesi çeviri de mi kullanıldı, gercekten Rasulullah boyle soyledi mi merak ettim.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar