Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Köşe yazısı Kendimizi Aşmalıyız !

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Günübirlik işlerin arasında boğuluyoruz çoğumuz;bunlar alışagelmiş ve tekdüze bir hal alır ve bizleri boğmaya, duyarsız hale getirmeye başlar. Durum böyle olunca da kendimizi irdeleme, kendimizle yüzleşme ve kendi çözümlememizi yapma gereği duymayız.

İşte toplumsal duyarsızlığın temel sebebi budur. Çünkü yeteri kadar sıklıkla yenilendiğinde herşey bildik bir hale bürünür, malumunuz bildik şeyler kendini açıklar. Çünkü bildik, sıradan, günübirlik ve alışagelmiş şeyler soru ve kuşku doğurmazlar. Yani başka bir açıdan bakarsak aslında görünmezdirler.

Çevrenize, siyasal ve sosyal olaylara bir bakın, bırakın elinizden telefonu, kitabı, kalemi, düşünün... En absürt şeyler bile; " yine herzamanki gibi", " herkes herzamanki gibi" diyorsanız sizin artık bu topluma, bu sisteme, bu gidişata ne sorulacak tek bir sorunuz ne de yapacak tek bir şeyiniz var artık. Geçmiş olsun demeliyim size, çünkü siz de herkes gibi sıradansınız artık...

Aşina olmak bence dünyanın en kötü şeyidir. Çünkü yanlış gidişata dur demek yerine onun önüne kapılıp gitmekten başka bişey değildir. Aşinalık sadece sorgulamanızı ve hayata eleştirel bakmanızı elinizden almaz,sizi köreltir, yenilik arayışlarınızın ve değişim cesaretinizin de katilidir.

Basit bir örnek soruyla yazımı bitireyim;
Hiç tarihe bakışınızı, size doğru diye ezberletilen birşeyi gözden geçirdiniz mi?
Geçirmediyseniz ya da geçirme cesareti göstermediyseniz, size çokça geçmiş olsun!

Qasem
Forumkalemi Düşünce Mektebi.

Yaren

Emektar Üye
Gölgesine Razı Bir Fesleğen
Burç
Yay
Memleket
Antalya
DisPVx
Bana az geçmiş olsun,evet gözden geçirdim,acaba dedim fakat bu neye yaradı,yazılan tarih değişmedi,gerçek ne hep gizli kaldı.
Özellikle son yıllarda ne doğru ne yanlış bilemiyoruz,hep beraber yaşadığımız olaylarda bile netlik yok,benim bakış açım veya benim gördüğüm,anladığımla bi başkasınınki aynı değil.Bu durumda tarihte yaşanan ve tarihe geçen olayları irdelemenin pek bi faydası olmuyor,bunu yazanların olaylara bakışı,algıları burada çok önemli etken oluyor .

Bu arada senin aksine aşinalığın çok da kötü olmadığını düşünüyorum,belki başka bi sözcük senin söylemek istediğinin karşılığı olabilir;aşinalık,bildik bir şey ,sürprizsizlik çoğu zaman bana güven vermiştir.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar