Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Kadının Kocasına İsmi ile Hitap Etmesi

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Ben bir sohbette dinlemistim. "Kocası asker arkadaşı değil. Başkalarının yanında ismiyle hitap etmesi hoş değil. Aynı şekilde erkekte hanımına güzel hitap etmeli. Evinde birbirine nasıl hitap ederse etsin." Demisti hoca. Buradaki mekruh ifadesini ilk defa duydum.

@Qasem buraya bakabilir misin.

Dolunay

FK Sorumlusu
MasterChef
Düşler ülkesinin deli kızı
Memleket
Dünyada bir yerdeyim
Örnek abes olmuş işçi patron benzetmesi

Destina

FK Üyesi
Web sitesi
forumderyasi.com
Burç
Kova
DisPVx
Takım
lIr3ry
İnsanları geçtim.
Peygamberimiz dahi YA AİŞE diyorsa konu kapanmıştır bana göre ama, insanlar din adına hüküm vermeyi gerçekten çok seviyorlar, heleki şu ahir dönemde..
Ben misal burada bazen eşime Fatih diyorum ve adam bana edepsizsin diyor açıkca ayrıca mekruh diyor.. Ne diyecem her ortamda Bey mi diyecem? Herşeyi tastamam yaptılar şu dinde de, isimle hitap edilmesi edepsizlik ve mekruh oldu. ^^

Dolunay

FK Sorumlusu
MasterChef
Düşler ülkesinin deli kızı
Memleket
Dünyada bir yerdeyim
Ha bu arada toplu bir ortamda adının sonuna bey kelimesini eklerim bu benim alışkanlığım idarecilikten kalma bir şey
Kocişko demekten iyidir zannımca
Herşeyimiz tastamam zaten

Destina

FK Üyesi
Web sitesi
forumderyasi.com
Burç
Kova
DisPVx
Takım
lIr3ry
@Charismax Fatih Bey. skdkdkdk
İşin açıkcası elimiz isimlerimizi yazıyor ama hiçbir zaman birbirimize isim ile hitap etmedik. Toplumlarda, aile ortamlarında bile Aşkım, bidenem deriz. Onun dışında adımızı unuttuk yani.. Lakin dinimizde çocuklarınıza güzel isimler koyun gerçeği varken eş de olsa birbirlerine İsimleri ile hitap edilmesinin mekruh ve edepsizlik olduğunu gerçekten düşünmüyorum İsim bu ya İsim.. Kimsenin önemsemedi birşey biri eşine ismi ile hitap etse. Ay kocasına ismi hile hitap etti ne ayıp, ne biçim kadın demez kimse. Böyle saçmalık mı olur Allah aşkına ya.

asminya

FK Üyesi
Aslında boynumuza tasma taksınlar, malum efendiler ne derse biz onu yapalım.

Yaren

Emektar Üye
Gölgesine Razı Bir Fesleğen
Burç
Yay
Memleket
Antalya
DisPVx
Hadi eşlerin birbirine adıyla hitap etmesi dese,belki tamam da,kadınların kocasına deyince işin rengi değişiyor.
Aynı zihniyet,kadınların çocuklarını kayınpederinin yanında sevemeyeceğini de söylüyor..

Biz mi?
Kocam da ben de birbirimize her yerde aynı hitap ederiz ve bu adımız değil :tt:

Destina

FK Üyesi
Web sitesi
forumderyasi.com
Burç
Kova
DisPVx
Takım
lIr3ry
Dese ki bazı kesimlerde örf, adet, gelenektir vs isim ile kocasına seslenmesini ayıplarlar dese tamam dicem. Çünkü böyle bi cahil zihniyet var ve ne yazıkki bazı kesimlerde ayıplanıyor. Ama mekruh dedimi işin rengi değişir, çünkü bunu örf geleneklere değil dine alet etmiş oluyor..
Mekruh demek dinen yasaklanmamış ama yapılmaması istenilen demektir.
Dinen yapılmaması istenilen böyle birşey duymadım ben açıkcası.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Erkek egemen toplum zihniyetiyle bakan ve dini erkeğin kadından üstün tutulması olarak algılayan ve bu bağlamda yorumlayan bir zihniyetin yeniden din icad ederek Mekruh demesi gayet normal.
Çünkü bu zihniyete göre kadın evde sadece hizmetçi yada cinsel obje dir.
Batılı paradigma da yücelterek cinsel obje olarak kullanır. İkiside uçurumun ayrı ayrı tarafları.

İslam hitaplarımıza değil davranış, uslup ve sestonlarımıza müdahale eder. Bunu yaparkende erkek kadın ayırt etmez.

Eşlerinize nasıl hoşunuza gidiyorsa öyle hitab edin. Zaten bir aile geleneğini vardır efendim.

Kimse zihin dünyasını din diye dayatamaz.
Bey, hanım olarak yapılan seslenmeler hoş ama mekruhşyetle alakası yok.

Uyuyacam zamanım yok dahada uzatmayayım.
Kolay gele.

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Ben bir sohbette dinlemistim. "Kocası asker arkadaşı değil. Başkalarının yanında ismiyle hitap etmesi hoş değil. Aynı şekilde erkekte hanımına güzel hitap etmeli. Evinde birbirine nasıl hitap ederse etsin." Demisti hoca. Buradaki mekruh ifadesini ilk defa duydum.

@Qasem buraya bakabilir misin.
hoca doğru söylüyor mekruha takılmayın ifadesi yanlış.. mekruh harama yakın olana denir bu salak ne dediğini bilmiyor. saygıyı ön plana atmak istemiş saçmalamış.
Örnek abes olmuş işçi patron benzetmesi
Kocana çemkirirken patronuna deme diyor herkese iyi kibarsan kocana daha kibar ol diyor aslında örnek gayet basit net ve güzel burda birşey yok .
Ha bu arada toplu bir ortamda adının sonuna bey kelimesini eklerim bu benim alışkanlığım idarecilikten kalma bir şey
Kocişko demekten iyidir zannımca
Herşeyimiz tastamam zaten
Kocana ortamına göre seslen kocan senin mahremin hoşuma nasıl gidiyorsa kocanın ama davranış ahlakıdır vardır mesemea beybişom deme

@Charismax Fatih Bey. skdkdkdk
İşin açıkcası elimiz isimlerimizi yazıyor ama hiçbir zaman birbirimize isim ile hitap etmedik. Toplumlarda, aile ortamlarında bile Aşkım, bidenem deriz. Onun dışında adımızı unuttuk yani.. Lakin dinimizde çocuklarınıza güzel isimler koyun gerçeği varken eş de olsa birbirlerine İsimleri ile hitap edilmesinin mekruh ve edepsizlik olduğunu gerçekten düşünmüyorum İsim bu ya İsim.. Kimsenin önemsemedi birşey biri eşine ismi ile hitap etse. Ay kocasına ismi hile hitap etti ne ayıp, ne biçim kadın demez kimse. Böyle saçmalık mı olur Allah aşkına ya.
Ben sana neslihan diyemiyom mesela neslii nesliyaan .. bidenemmm aşkilok ortamına göre değişiyor hoşuna gitmiyorsa bu bana mekruh değil hükmünü verir seni rencide ettiğim için hakkında kötü söz söyleyeme girer

Aslında boynumuza tasma taksınlar, malum efendiler ne derse biz onu yapalım.
erkek kadının efendisidir bunun toplumla alakası yok .. sosyal kültür kadını başa çıkardı . burda senin benim fikrim pek önemli değil .. efendilik sahiplik değil.

Bu abinin şahsi fikri sanırımha)))
Eşime dilediğim gibi dilediğim şekilde seslenirim bunun ne asli kaynağı ne de dayanağı olabilir ..
şahsi değil mallar toplulugu kurulmuş bu adam kukla

Hadi eşlerin birbirine adıyla hitap etmesi dese,belki tamam da,kadınların kocasına deyince işin rengi değişiyor.
Aynı zihniyet,kadınların çocuklarını kayınpederinin yanında sevemeyeceğini de söylüyor..

Biz mi?
Kocam da ben de birbirimize her yerde aynı hitap ederiz ve bu adımız değil :tt:
o bahsettiğin çocugu olmayanın yanında sevme . bu kayın peder anne olayı biraz farklı neden sevilmeyecegini araştırman gerekli. biraz rivayetimsi o .. ama kadınlar diyince renk değişti demişsin.. allah sizi bizden bir parça olarak yaratırken Allahada sordunuzmu neden diye ? sorun ayetlerde cevap verir size ?

Erkek egemen toplum zihniyetiyle bakan ve dini erkeğin kadından üstün tutulması olarak algılayan ve bu bağlamda yorumlayan bir zihniyetin yeniden din icad ederek Mekruh demesi gayet normal.
Çünkü bu zihniyete göre kadın evde sadece hizmetçi yada cinsel obje dir.
Batılı paradigma da yücelterek cinsel obje olarak kullanır. İkiside uçurumun ayrı ayrı tarafları.

İslam hitaplarımıza değil davranış, uslup ve sestonlarımıza müdahale eder. Bunu yaparkende erkek kadın ayırt etmez.

Eşlerinize nasıl hoşunuza gidiyorsa öyle hitab edin. Zaten bir aile geleneğini vardır efendim.

Kimse zihin dünyasını din diye dayatamaz.
Bey, hanım olarak yapılan seslenmeler hoş ama mekruhşyetle alakası yok.

Uyuyacam zamanım yok dahada uzatmayayım.
Kolay gele.
iki şey hariç katılmıyor.
kadın evde hizmetçidir sosyal kültürün taktığı isim.. islam kadının eve bakmasını malı korumasını emrediyor ve ev işlerinde kocafa yardım etmeli sevab deniliyor.. bu olması gerekebe kültür hizmetçi diyor islam demiyor biz diyoruz burda hata bizim..

cinsel objede öyle malesef . erkek olarak ben çocuk doğurmuyorum . tohum tarlası kadındır diyor.. bunu bizim toplum ve kültür yine cinsel obge olaraj karşılıyor.

-------'

kendi yorumuma gelince . bu adam yobazlık tabiri ile bir konuşma yapıyor..
fetva verilmesi hoş dilin seçilmesini gerektiriyor çünkü kıyamet alameti gerçeklerini bunların bilmesi hangi zaman evrelerinde toplumun algısının nasıl bozuldugunu bilmeleri gerekiyor..
mekruh yanlıştır.. millete ifadesi hatalıdır.
kaale alınacak bir adam değil

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar