Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

İyi bir okur olmak için ne yapmalı.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Aslında bu konuya uzun uzun yazmak istiyorum ama malumunuz fırsatım yok ve net sorunum var.

Öncelikle gerçekten okurmusunuz değil misiniz onu kendinize sormanız lazım.
Okursanız nasıl bir okursunuz?
Neden ve ne için okuyorsunuz?
Amacı belli olmayan okuma aslında çokta size bir şey katmaz. Bu yüzden önce amacınıza hizmet eden ve nereden okuduğunuzu bilmeli buna hizmet eden bir okuma seçmelisiniz?

Gelelim nezaman okuma. Eğer okumak için boş zaman arayan biriyseniz elinizdeki kitabı kessinlikle çöpe atın ve elinize ya TV kumandası yada telefonu alın. Siz bir okur değilsiniz. Aksine boş zamanınızda boş işler yapan birisiniz ve kitapta sizin için boş bir iş.

Eğer gerçek bir kitap okuru iseniz ve okumaya zaman ayıran ve onu ciddi bir iş olarak gören biri iseniz bu potun altına ben okurum diye yazın ona göre yazıma devam edeyim.
Kitap okuru yoksa forumda boşuna karalamayayım :)

Yeşil sarık

FK Yazar
Mütefekkir
Duha
Hobim
Okumak
İsim
Murat
Meslek
Talebe
Memleket
Konya
İyi Bir Okur Olmak İçin Okumayı Öğrenmek Yeterli Değil , yaşamak lazım eserin muhtevasını okuyucu kendi hayati ile özdeslestirirse, bu herhangi bir eser olabilir Roman, Egitim ve ilmi eserlerde olabilir yeterki aklındaki sorulara cevap verebilecek bir eser olsun ,Aslında insanın kitapi okumak yerine kitabın onu okumasına izin vermesidir ,Eser onu okurken sabırla dinlemeli ,üslubuna dikkat etmeli ,uyarıcı işaretleri mimik hareketleri gibi gözden kaçırmamalı,Anlatmak istediği meseleyi eserin heryerinde olabileceğini idrak ederek düşünmeli.. Düşünürken ufkunu okudugun eserin bakış açısı ile değilde kendi ufkunla Notları almak insanın ileri zamanda söz ve eylemlerinde özgür fikir sahibi olduğuna delâlet eder.​

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Düşünürken ufkunu okudugun eserin bakış açısı ile değilde kendi ufkunla Notları almak insanın ileri zamanda söz ve eylemlerinde özgür fikir sahibi olduğuna delâlet eder.
Ben burada hata yapiyorum galiba. Kendimce nesnel okuma yapıyordum demekki öznel okumalıymışım. Teşekkür ederim @Murat, :)

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar