Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

İslam İnsanlığı Kuşatan Rahmet

kervan

Aktif Üye
FK Üyesi
FK Üyesi
Cenâb-ı Hak buyuruyor:
Bismillahirrahmanirrahim
“Ey îman edenler! Siz kendinize bakın. Siz doğru yolda olduğunuz taktirde sapan kimse size zarar vermez. Hepinizin dönüşü Allah’adır. O, size yaptıklarınızı haber verecektir.” (Mâide, 105)

Rasûlullah (sav) efendimiz buyurdular:

“Sizden kim bir kötülük görürse gücü yetiyorsa onu eliyle değiştirsin. Buna gücü yetmezse diliyle değiştirsin, buna da güç yetiremezse kalbiyle buğzetsin.” (Müslim, Îman, 78)

Hz. Ebû Bekir Sıddîk (ra) bir gün minberde şöyle söylemiştir: “Ey insanlar, siz bu âyeti okuyorsunuz fakat yanlış anlayıp esas maksadının ne olduğunu bilmiyorsunuz. Ben ise

Rasûlullah (sav)’in şöyle buyurduğunu işittim: “Eğer insanlar, bir kötülüğü görür de onu düzeltmezlerse Allah onları toptan cezâlandırır.” (İbn Mâce, Fiten, 20; Müsned, I,2)

Bu nedenle iyiliği emredin, kötülükten nehyedin ve bu âyeti yanlış anlayıp aldanmayın. Sonra içinizden bazıları kalkıp “Ben kendime bakarım (başkaları neme lazım)” demesin! Vallahi,
ya iyiliği emredip kötülükten sakındırırsınız ya da Allah başınıza en şerlilerinizi musallat eder. Onlar da size en acı eziyet ve azâbı tattırırlar. O zaman en hayırlılarınız bile dua etse duaları kabul olunmaz.”

Eğer bir adama, “neden iyiliği emretmiyorsun?” diye sorulduğunda “Bana ne!” veya bir adama “Filana emr-i bi’l ma’ruf yap.” denilse de o: “O bana ne yapmış ki? Benim onunla işim

olmaz,” ya da “Benim o lüzumsuzla ne işim olur?” dese o kişinin küfre girmiş olmasından korkulur.

Mevlana (ks) şöyle der:

“Sen, “Geliniz” sözünü terk etmez, söyleyedur
Bu söz çok büyük bir kimyadır

Bir bakır, senin sözünden nefret eder kaçmaya kalkarsa
Yine sen kimyayı ondan esirgeme.”

Kısa Günün Kârı

Bugün, O Azîz Peygamberʼin ümmeti olarak bizlere düşen de, Efendimiz -Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem-’in göstermiş olduğu bu gayret ve hassasiyetten istîdâdımız ölçüsünde nasip

almaya çalışmaktır. Zira iyiliği emretmek ve kötülükten sakındırmak, tebliğde bulunmak, Allâh’ın adını yüceltme gayreti içinde olmak; bir mü’minin en mühim ictimâî

vazifelerindendir. Bu vazife, nefsânî arzuların had safhalarda ve pervâsızca yaşandığı günümüzde çok daha büyük önem arz etmektedir.

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Zira iyiliği emretmek ve kötülükten sakındırmak, tebliğde bulunmak, Allâh’ın adını yüceltme gayreti içinde olmak; bir mü’minin en mühim ictimâî

vazifelerindendir. Bu vazife, nefsânî arzuların had safhalarda ve pervâsızca yaşandığı günümüzde çok daha büyük önem arz etmektedir.
Bir kavimin iyiliği emredip kötülükten nehyetmediği için helak edildiğini düşünürsek, önemini daha iyi anlayabiliriz.

Kadir53

Aktif Üye
FK Üyesi
Osmanlı Torunu
Burç
Koç
Memleket
Rize / Çayeli
lIr3ry
Bir kavimin iyiliği emredip kötülükten nehyetmediği için helak edildiğini düşünürsek, önemini daha iyi anlayabiliriz.

Sen Ben Anlıyabiliyoruz Ülkede 90 Milyon İnsan Var Bunların Yarısından Çoğu Bunu Anlamıyor Cenab-ı Hak Bize Kıyamate Mühlet Vermeseydi Ben Görürdüm Laik Olan Kesimi Solcu Olan Kesimi Helak Ederdi Hepimizi Her Türlü Kötülük Var Bizim Ülkemizde İslamdan Bahsediyorsun Bahsetme Namaz Kılıyorsun Kılma Bu Zihniyetler Asla Ve Katta Anlamazlar Rabbim Sonumuzu Hayır Eylesin İnşallah.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar