Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Özgün Konu İnsan Olmak

Hatra

FK Yazar
FK Üyesi
  • İstatistikte sabit
Size bilmediğiniz bir şey söylemeye gelmedim. Zaten amacım da bu değil. Öğrenme ve öğretme egomuzdan sıyrılıp her türlü hastalıktan arınmış tertemiz bir ferasetle dertleşmek ve unuttuğumuz en önemli şeyi hatırlatmak istiyorum sadece:
İnsan olmak.

İnsanın en zor yolculuğu, ala-yı iliyyin ile esfel-i safilin arasındakidir. Kişi, dünya seferinde ya "âlâ"ya yükselmek için, ya da "esfel"e düşmek için mücadele eder. Diyeceksiniz ki insan sefil olmak için neyle neden mücadele etsin?
Bu soru burada kalsın. Asıl hatırlatma şuydu:
-İnsan olmak nedir?

Adaleti, bütün politik zırvaların ve çizilmiş sınırların üzerinde tutabilmektir mesela. İnsana insan olduğu için değer verebilmek; kimseyi dininden, renginden, doğduğu coğrafyadan, banka hesabından ötürü üstün ya da aşağı görmemek, kendimiz için arzuladıklarımızı başkaları için de dileyebilmektir. Bize aşılanmaya çalışılan zihni ve kalbi marazlardan inatla kaçınabilmek; ırkçı, bölücü, ayrıştırıcı, söylemlere kulak asmamak, hatta bu cerahat akan kokuşmuş fikirlerin doğurduğu sistemlere cesurca karşı koyabilmektir. "Ama" demeden zalimin karşısında, mazlumun yanında durabilmek, dünyanın neresinde olursa olsun haksızlığa uğrayan herkesle hemhal olabilmektir.

Aşağılık bir işgale net bir duruşla hayır diyebilmektir mesela. Bütün farklılıklara rağmen, insan olmanın bize verdiği yetkiye dayanarak masumlara içtenlikle destek olabilmektir. Fakat bunu Avrupalı ya da "sarı saçlı, mavi gözlü" oldukları için değil, sadece İNSAN oldukları için yapabilmektir. Rengi siyah diye kimseyi potansiyel suçlu olarak görmemek, bir Müslüman öldürülünce ölmeyi hak ediyormuş gibi susmamaktır. İnsanları değil, acıları paylaşmaktır insan olmak.
Eğer bunları yapamıyorsak; kendi iki yüzlü, çıkarcı, önyargılı ve bencil dünyamızda nefretle yaşamaya devam edebilir, karmaşadan beslenen sistemin bir parçası olabilir ve dökülen kanları ellerimize değilse de zihnimize bulaştırarak katillerden olabiliriz...

Ezcümle, insan olmak için yaptığımız her şey, sefil olmak için mücadele ettiğimiz her şeydir.

FK / Hatra

Moderatör tarafında düzenlendi:

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Yüreğine kalemine sağlık hocam. Ez cümlen herşeyi zaten ortaya koyuyor.
İnsan kalmak yada insan olmak tüm mesele...
İyi kalmak ile, kötüden uzak durmak arasındaki mücadeledir belkide insan olabilme mücadelesi..
İnsan doğulur ama nasıl ölüneceğini yine kişinin kendi belirler...

Hatra

FK Yazar
FK Üyesi
Yok olmadığını hatırlatmak gibi bir derdimiz var. Zira unutulmuş olanlar hatırlatılır , yok olanlar değil. Bu da umut demektir…

interceptor

FK Onursal Üye
Burç
Boğa
JkcUDD
Eğer bazı şeyleri farkına varmaya başlarsanız,İnsan olmanında,yaşama gelmenin de gereksiz olduğunun farkına varabilirsiniz..

Hatra

FK Yazar
FK Üyesi
Yani insan olmanın ve dünyaya gelmenin gereksiz olduğunu farketmediğimizi ve farketmemiz gerektiğini mi söylüyorsunuz?

interceptor

FK Onursal Üye
Burç
Boğa
JkcUDD
ben sadece fikrimi söyledim kimseye birşey ifade etmedim,herkesin görüşü farklıdır benimkisi böyle.

Hatra

FK Yazar
FK Üyesi
Fikrinizi söylemek, fikrinizi ifade etmektir zaten. “Ben böyle düşünüyorum, bunun farkındayım ama siz farkında değilsiniz.” diyorsunuz. Yani benim için son derece önemli, hatta bir dava meselesi olan konuya “gereksiz bunlar” diyorsunuz. Görüş bildirirken karşı tarafa “ farkında değilsiniz” derseniz orada tartışma çıkma olasılığı yüksektir.

interceptor

FK Onursal Üye
Burç
Boğa
JkcUDD
Şimdi ben genel birşey yazdım,yani size cevap vermedim ama sizde konu sahibi benim,bana cevap vermiş gibisiniz derseniz de haklısınız bakış açısına göre.fakat ben genel yazdım.konu içlerinde tartışmayı sevmem bu sebeble bu sitede bir çok konuda görüş belirtmiyorum,sizin kadar derin görüşe yada düşünceye sahip değilim diyebiliriz,dava konusu olacak kadar önemsemem böyle şeyleri hayatta.bundan sonra sizin de konularınızda yorum ve görüş belirtmem,yazmamışım gibi düşünün kusura bakmayın.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Hatra, insan olmak aslında aslında çok mühim bişey, yada insan kalabilmek...
Şöyle izah edeyim ; Homo sapienssapiens yani. Milyonlarca tür içinde sadece biri... Yine onu insan yapan Düşünebilme yetisi... Düşünebilme yetisini bile düşünen varlığın adıdır. Düşünceleri üzerine kafa yoran beyin fırtınası yaratan varlıktır.
Şimdiye dek milyarlarcasının hayata gelip veda etiiği ve bu serüvende hala yolda olanların yaşadığı dünya denen gezegende hakimiyet kuran tür.

Lakin etrafına zarar veren, kendi türüne karşı bile egoist, bencil tahammülsüz olan acımasız, zalim insanoğlu...
İnsanlıktan çıkan, insan olma özelliğini yitiren, insan kalmayı başaramayıp türünden farklı davranan bir hale gelen dünyadaki en zalim canlıdır.

Oysa basit bir deklemle bakıldığında anlama ve dünme yetisi olan, yeryüzünün imarı da rol oynayan bu canlı neden ehveni hayra değilde ehveni şere öncülük etmekte?

Oysa yaratılış gayesi, belirlenen kurallar çerçevesinde yeryüzünün imar ve ifrazıdır.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar