Foruma hoşgeldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

FK Sözlük Imamlara Resmi nikah kıyılma yetkisi verilmesi.

AsyA

Öylesine...
Forum Kalemi
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın önerisi ve aile ve sosyal politikalar il müdürlüğü ile ortak çalışması sonucu gerçekleştirilmesi düşünülen uygulama.

Dünyanın en gereksiz olayı, yani resmi nikah varken bir de imamlara neden bu yük ekleniyor ? zaten dileyen imam nikahı da kıyabiliyor.resmi nikah bir kadını güvence altına alır ama imam nikahı yapan bir kadın,erkeğin ağzından çıkan üç adet boşol kelimesine bakıyor.evet benim bahsettiğim konu başlığında ki resmi nikaha uymuyor ama bunu fırsat bilip resmi nikah yapıyorum adı altında kadınları kandırabilecek bir ortama yol açar..gerçekten kadınları anlayamıyorum,resmi nikah altında kendinizi güvence altına almak varken resmi olmayan işlere katılmak anlamsız..

@interceptor Evlilik başvuru süreci olmadan imamlar nikah kıyamazlar büyük ihtimalle.
Tabiki herşeyde olduğu gibi bunda da suistimal ederiz. Ülkemizinde bir gerçeği var. Ülkenin en ücra köşesinde devlet memuru sadece imamlar kaldi. Belki ulaşım sorunu olan yerlerde kullanilabilir:)

@interceptor, bilinçli işini bilen Imam kardeşlerim evlilik cüzdanını görmeden kıymıyor genellikle tanıdıklarıma çok rastladım bukonuda hanımları korumak adına...
Suistimale açık bir mecra lakin hassas alanlar mecburî durumlar da söz konusu olabiliyor....
Tarafların bilinç li olmasida önemli...

İmamlara iş yükü getirir.
Ama işin güzel yanı imam nikahını suistimal edenler ortadan kalkar.
Çünkü asl olan nikah akdidir. Bunun resmisi imamı olmaz imamların resmi nikah kıyması, imam nikahı denilen uygulamayı bitirir. Yani adam ben imm nikahı yaparım ama resmi nikah yapmam istediğim gibi at koştururum deme devrini sona erdirir.
Nikahı resmi nikah olarak kıyacaklarsa versinler yetki. Belediye başkanından daha ehillerdir.

Tekrar üstüne basa basa söylüyorum. İslamda imam nikahı diye bir nikah yoktur. Asl olan nikah akdidir. Geleneğimizde hep din adamları, imamlar kıydığı için resmiyete onların koyması ikiliği ortadan kaldıracağı için bence güzel olur :)

Son düzenleme:

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz

• Geniş / Dar görünüm

Temanızı geniş yada dar olarak kullanmak için kullanabileceğiniz bir yapıyı kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Izgara görünümlü forum listesi

Forum listesindeki düzeni ızgara yada sıradan listeleme tarzındaki yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Resimli ızgara modu

Izgara forum listesinde resimleri açıp/kapatabileceğiniz yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Kenar çubuğunu kapat

Kenar çubuğunu kapatarak forumdaki kalabalık görünümde kurtulabilirsiniz.

Sabit kenar çubuğu

Kenar çubuğunu sabitleyerek daha kullanışlı ve erişiminizi kolaylaştırabilirsiniz.

Köşe kıvrımlarını kapat

Blokların köşelerinde bulunan kıvrımları kapatıp/açarak zevkinize göre kullanabilirsiniz.

• Zevkini yansıtan renk kombinasyonunu seç
    Arkaplan resimleri
    Renk geçişli arkaplanlar
Geri