Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Haftanın Tartışması İletişim araçlarımız hakkında nekadar bilgi sahibiyiz? ( 3. HAFTA)

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Arkadaşlar bu hafta genelde Watsap, özelde de kullandığımız tüm iletişim araçları hakkında nekadar bilgi sahibi olduğumuzu ve Watsapın yayınladığı ve dayattığı yeni sözleşme üzerine tartışalım istedim...

Konuya çokça kullandığımız yada kullanmaya teşvik edildiğimiz proğramların nelerimize ulaştığı ile başlayalım mı ne dersiniz?

Hemen sizinle bunu paylaşayım ve üzerine konuşalım.
Ben biraz daha parça parça konuya uğrayacağım...

artieksitablowhatsapp.md.jpg

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
WhatsApp 4 Ocak 2021’de yeni kullanım koşulları ve gizlilik ilkelerini yayınladı.

WhatsApp yayınladığı ilkelerde kullanıcının kabul etmesi halinde Facebook şirketleriyle kullanıcı verileri paylaşılabileceğini belirtiyor.
Kullanıcılar 8 Şubat’a kadar metni onaylamazsa WhatsApp’ı kullanamayacak.

WhatsApp'ın Facebook'la bilgi paylaşımı 2016'dan beri devam ediyor. Ancak yeni ilkeler ile bunu reddetme hakkınız elinizden alınıyor.

Sosyal medyada ve haber sitelerinde kapalı mesajlaşma platformu WhatsApp’ın güncellediği gizlilik ilkeleri hakkında bazı iddialar gündeme geldi. Uygulamayı kullanacakların verilerini Facebook ile paylaşmayı kabul etmesi gerektiği, sözleşme kabul edilmediği takdirde kullanıcının artık WhatsApp’a erişemeyeceği söylendi.

Watsap la ilgili bulgu ve iddialar bunlar...

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Aslında kullandığımız iletişim kanalları bir nevi hayatımızı denetliyorlar. İlerde bunların çeşitli yollarla önümüze konmayacağını bilemeyiz. Hepimizin özel konuşmaları mutlaka vardır.
Aile fotoğraflarımız özel değil mi?

Mesela benim bu anlamda özelim yok diyen varsa üye fotoğrafları ve günlüklerinizde buyrun paylaşın :)

Maalesef hepimiz işimize yarayacak proğramların kullanırken neler yapmaya izin verdiğimiz hiç bakmıyoruz. Bu konuda son dönem watsap bize çok büyük örnek oldu...

Mesela bip...
Okadar çok yetki verilmişki, sizden izinsiz. Galerinizden resim almayı bırakın kameranızı açıp kapatacak yetkiye sahip. Ve yerlilik adı altında hayatımıza sokulmaya çalışılıyor. Oysa watsaptan kaçanlar Biple daha büyük tehlikede olduklarını farkedemiyorlar, milliyetçilik hamaset maalesef gözleri kör ediyor.

Avrupa birliğinde geçerli olmayan ve hukuki yaptırımlar karşısında diz çöken watsap, ülkemizde hukuki yaptırım olmadığı için istediği gibi at koşturmak istiyor.
Watsap Facebook ve İnstegram sırf bunun için silmek ve boykot etmek haktır...

Anlamadığım bir kesim daha var, oda bilgilerimiz zaten istedikleri gibi ulaşıyırlar söylemi, çok basit sanıyor bu işleri bu komplocu zihniyet...
Efendim daha önce zaten kullanıyormuş, delile telindeki arkadaşları facebookta önermesiymiş. Telinizi tanımladığınız için olabilir mi?
Siz ona bu yetkiyi vermediğiniz sürece erişemiyeceğini bilmiyorsanız elinizdeki teli vurun duvara parçalayın. Kendi bilgisizlik ve bakmadan herşeye onay vermenizi komploculukla örtmeyin...

Devam edeceğim...

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
WhatsApp gizlilik ilkeleri güncellemesiyle ilgili geri adım atmadı
WhatsApp’la ilgili kafa karışıklığı yaşanmaya devam ederken, sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde şirketin gizlilik ilkelerini güncellemekten vazgeçtiği iddia edildi. Haberin CNN kaynaklı olduğu söylendi. Ancak WhatsApp tarafından yapılmış böyle bir açıklama yok. Şirket yöneticisi Will Cathcart Twitter hesabından bir açıklama yaparak konuyla ilgili kararlı olduklarını ve geri adım atılmayacağını belirtti. CNN International ya da Türkiye’de yayın yapan CNN Türk’te ise ilkelerin güncellenmesinden vazgeçildiğine dair herhangi bir haber yer almıyor.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Avrupa birliğiülkelerine ayrı muamele eden ve diğer ülkelere ise farklı eden bu kuruluşu boykot ediyoruz...

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
WhatsApp'tan geri adım

WhatsApp tartışmalara neden olan gizlilik sözleşmesinin uygulanma tarihini ertelediğini açıkladı.

Son güncelleme için daha fazla zaman verileceği belirtilen açıklamada, 8 Şubat'ta hiçbir kullanıcının hesabının askıya alınmayacağı veya silinmeyeceği ifade edildi.

WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesi ve veri paylaşımına dair değişiklikler kullanıcıların karşısına bir onay penceresi olarak çıktı.
Konu hakkındaki tepkilerin ardından WhatsApp yeni bir açıklama yaparak 8 Şubat’ta hiç kimsenin hesabının askıya alınmayacağını veya silinmeyeceğini belirtti.

“KAFA KARIŞIKLIĞI OLDUĞUNU PEK ÇOK KİŞİDEN DUYDUK”

WhatsApp’ın açıklamasında şöyle denildi:
Son güncellememizle ilgili ne kadar kafa karışıklığı olduğunu pek çok kişiden duyduk. Endişeye neden olan birçok yanlış bilgi var ve herkesin ilkelerimizi ve gerçekleri anlamasına yardımcı olmak istiyoruz.
WhatsApp basit bir fikir üzerine inşa edildi: Arkadaşlarınız ve ailenizle paylaştığınız şeyler aranızda kalır. Bu, kişisel görüşmelerinizi her zaman uçtan uca şifreleme ile koruyacağımız anlamına gelir, böylece ne WhatsApp ne de Facebook bu özel mesajları göremez.

“KAYIT TUTMUYORUZ”

Bu nedenle, herkesin mesajlaştığı veya aradığı kişilere ilişkin kayıt tutmuyoruz. Paylaşılan konumunuzu da göremeyiz ve kişilerinizi Facebook ile paylaşmayız.
Bu güncellemelerle bunların hiçbiri değişmiyor. Bunun yerine, güncelleme, insanların WhatsApp üzerinden bir işletmeye mesaj göndermesi gereken yeni seçenekleri içeriyor ve verileri nasıl topladığımız ve kullandığımız konusunda daha fazla şeffaflık sağlıyor.
Bugün herkes WhatsApp’ta bir işletmeyle alışveriş yapmasa da, gelecekte daha fazla insanın bunu tercih edeceğini ve insanların bu hizmetlerden haberdar olması önemli. Bu güncelleme, Facebook ile veri paylaşma yeteneğimizi genişletmez.

“İNSANLARA KADEMELİ OLARAK GİDECEĞİZ”

Şimdi, insanlardan şartları incelemelerinin ve kabul etmelerinin isteneceği tarihi geri alıyoruz. 8 Şubat’ta hiç kimsenin hesabı askıya alınmayacak veya silinmeyecek. Ayrıca, WhatsApp’ta gizlilik ve güvenliğin nasıl çalıştığına dair yanlış bilgileri temizlemek için daha çok şey yapacağız.
Ardından, 15 Mayıs’ta yeni iş seçenekleri sunulmadan önce, politikayı kendi hızlarında gözden geçirmek için insanlara kademeli olarak gideceğiz.
WhatsApp, dünyanın dört bir yanındaki insanlara uçtan uca şifreleme getirilmesine yardımcı oldu ve bu güvenlik teknolojisini şimdi ve gelecekte savunmaya kararlıyız. Bize ulaşan herkese ve gerçeklerin yayılmasına ve söylentileri durdurmasına yardımcı olan pek çok kişiye teşekkür ederiz.
WhatsApp’ı özel iletişim kurmanın en iyi yolu yapmak için sahip olduğumuz her şeyi koymaya devam edeceğiz.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Bu süreçte en çok duyduğum söz benim özelim yok ki ne gizleyecem.
Madem gizli biletiniz mahreminiz size ait özelimiz yok, ozaman sokağa. Bir ekran kuralım ve yazışmalarımızı herşeyimizi o ekranda yapalım. Bunu göze alabiliyorsunuz gerçekten diye soruyorum...

Benim her halim durumum konuşmam benim özelim. Benim özelim benim mahremim...

Gerçekten kitle İletişim araçlarını çok yanlış ve bilinçsiz kulla ıyoruz. Hayatımız tamamen onlara endekslenmiş.
Bence hayatımızı bşr gözden geçirmeliyiz.

ZARiP

FK Meteorolog
Bir yerde okumuştum özetleyerek yazayım,
Dondurma çubuğu için tck'sini annesinin soyadını ecüğünü cücüğünün tüm bilgilerini sms le gönderenler bugün whatsapp ın gizliliği için bip i telegramı indirip çarşaf çarşaf twit atıyor.
Ya kardeşim facebook senin iznin olmadan bütün bilgilerini bütün fotoğraflarını satmadı mı?
Daha geçen senelerde Türkiye gibi onlarca ülkeye tazminat ödemedi ki kendi ülkesinde en büyük para cezasını aldı.
Gizlilik mizlilik ülkemizde yok.
Daha dünkü bebe polis beni arayıp anneyin evlenemeden soyadı bu adresin şu en son şurda şunu yapmışsın diyor bizimkilerde hala rolunu büyütüyor.
Bana saçma geliyor bunun için önlem almak bile.

Vera

Yeni Üye
Burç
Boğa
Meslek
Boş Gezenin Boş Kalfası
DisPVx
Takım
jXd4NV
Benim oğlanın öğretmeni bugün Bip'e geçileceğini yazmış senin paylaştığın verileri de gösterdim ama elimden bir şey gelmez diyor öyle olması istenmiş.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@ZARiP, hocam kullanıcı biziz onlar bizim sırtımızdan geçinenler....
Bunlara dur demeyecekmiyiz?
Bence kişisel ve toplumsal boykot hakkımız.
Face kullanımını geçen seneden beri durdurdum ben.
İnstegramıda durdurmuştum.
Watsapp şimdiye kadar bilgileri pazarlamıyorsu taaaki facebookun eline geçene kadar, bundan da adım gibi eminim...
İstihbarat birimleri bile watsaptan bilgi alamıyorlardı. Darbe soruşturmaların ancak el konn tellerde ki bilgiler deşifre edildi. Binlerce örnek verebilirim.

Bugün bizleri tehdit eden bu şirketi boykot edeceğim...

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar