Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

İki uç arasında.

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
İKİ UÇ ARASINDA
Ev hanımlığını ve evde çocuk yetiştirmeyi aşağılayan bir üslup, son yıllarda moda oldu. Öyle ki, genç kızlarımız "ev hanımlığı denen belâ"dan mümkün-mertebe yakalarını sıyırmaya gayret ediyor. "Çalışmıyor olmak" adeta utanılacak bir şeymiş gibi...
Bu aşırı ucun tam karşısında, bir başka aşırı uç daha var:
Çalışan veya toplumsal birtakım vazifeler alan hanımları aşağılayan, onları tahkir eden ve "İslâm dışı" davranmakla suçlayan, ölçüsüz genellemeleri adet haline getirmiş bir bakış açısı... Bunlara göre, toplumdaki bütün bozulmalarda suçlu belli: Çalışan kadın.
Oysa, bu iki ucun ortasını bulmak da mümkün:
Bir hanım, İslâm'ın kendisine yüklediği vazifeleri hiçbir şekilde ihmal etmeden, eksiksiz şekilde çocuklarına annelik-kocasına eşlik ederek, ama sahip olduğu birikim ve potansiyeli de kullanıp kendisini geliştirerek ve topluma katkı sağlayarak var olabilir. Bunun, benim bildiğim çok sayıda örneği var. Hem tarihte, hem günümüzde.
"Ama 'orta yol' iddiasındaki bu yorumda, çalışmaya teşvik var" diye düşünebilirsiniz. Aslında yok. Bilerek "çalışma" ifadesini de kullanmadım zaten. Ama ben hanımların, pratik hayata ve toplumsal akışa mutlaka katkıda bulunmaları gerektiğine inanıyorum. İki sebeple: 1) Sadece hanımların yapabileceği / yapmaları gereken birçok vazife var, 2) Minik istisnalar hariç, herhangi bir kıymet üretmeyen ve kendini meşgul etmeyen hanımlar, bir süre sonra tükenmeye ve etrafını da tüketmeye başlıyor. (Erkeklerin "sosyalleşme" fırsatları daha fazla.)
Çalıştığı için evini ve ailesini ihmal eden bir kadını terazinin bir kefesine, evin rutiniyle sürekli meşgul olurken ruhen ve kalben yıpranıp yolun sonunda hem kendisine hem de çevresine zarar vermeye başlayan çökmüş bir kadını terazinin diğer kefesine koyduğumda, ikisini eşit görüyorum açıkçası...

Taha Kılınç

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar