Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Hırsız anne, babalar...

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Hırsız anne, babalar...

"Ablam neden sürekli çocuklarının fotoğraflarını paylaşıyorsun?"
"Öyle olunca daha çok beğeni alıyorum."
"Peki çocuklarının buna rızası var mı?"
"🤐"

Bu, çocuklarınızı istismar etmektir.
Onların hayatlarını çalıyorsunuz.

Fransa'da 17 yaşındaki bir kız, ailesine dava açtı.

"Annem beni bebeklikten bu güne kadar sosyal medyada hergün paylaştı ve mükkemmel bir cocukmuşum gibi lanse etti.
Şimdi sokakta, okulda hiç hata yapma özgürlüğüm yok. En küçük bir yanlışımda 'Ama sen böyle değildin' diyorlar bana. Oysa ben cocuktum, mükemmel de değildim. Şimdi ise toplum beni olduğum gibi kabul etmiyor, annemin gösterdiği kişilik olmamı bekliyorlar. Annem, benim çocukluğumu çaldı." diyerek dava açtı.

Sizin kendi düşünceleriniz, fikirleriniz, icraatlarınız varsa paylaşın. Insanlar da bilgilensin.

Çocuğunuz da büyüyünce kendi fikirlerini paylaşır.

Ama onların görüntüsünden üç beğeni fazla almaya çalışmak hırsızlıktır.

Ülkemizde yapılan bir araştırma sonucu;

- "Bazı ebeveynler sosyal medyada daha fazla etkileşim alabilmek, sosyal beğeni ve statü için çocuklarının çıkarlarını asla dikkate almadan paylaşımlar yapabiliyorlar.
Onları utandıracak kişilik haklarına zarar verecek paylaşımlar yapan ebeveynlerin sayısı da oldukça fazla. Ancak bunun yasal bir suç olduğunun da bilinmesi gerek.
Çocukların istemediği fotoğrafların paylaşılması kişilik haklarını ihlal demektir.
Kişi, 18 yaşına girdiğinde fotoğraflarını yayınlayanlara karşı dava açma hakkına sahip olurlar.
Bu paylaşımları yapanların genellikle duygusal gelişimini tamamlamamış ve yoksunluk hislerini çocuklarının üzerinden aldığı beğeniler ile tamamlamaya çalışan kişiler olduğu tesbit edilmiştir"

Birisi bilginiz dışında sürekli sizin her halinizin fotoğraflarını paylaşsa ve altına bazen komik, bazen güzel, bazen de rencide edici (doğallık adına!!!) yazılar yazsa hoşunuza gider mi?

Bir çocuğun anne, babası oldunuz diye onun kişilik haklarını çalmaya da hakkınız olduğunu sanmayın.
Safiye Çetinkaya

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar