Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Yorumlayalım! Her düşünceye yada fikre saygı gösterilmeli midir?

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry

Her düşünceye yada fikre saygı gösterilmeli midir?

Bazı düşünceler hatalı, saçma yada çevresindekilere zarar verecek cinste olabiliyor. Bu tarz düşüncelere gerçekten saygı gösterilmeli midir?

Ertuğrul Mert Şen

Ersals Krononot / Krononot

Fikir ve düşünce özgürlüğü, varoluşsal ve üzerinde tartışılamaz bir hak özgürlüktür.
Bu açıdan bütün düşüncelere saygı göstermek, yeterli derecede bütünsel düşünen her kişi için sıradan bir düşünsel yaklaşımdır. Nasıl çocuğun düşünceleri saçma olduğu halde değer veriyor isek, -bize göre- yanlış, -bize göre- eksik hatalı kusurlu anlamsız düşüncelere de varoluşsal anlamda saygı duymak zorundayız.
Daha önce de konusu geçmişti. Saygı göstermelik bir nezaket değil, hayata bakışı belirleyen temel bir yaklaşımdır.

Her düşünce-fikir ile muhatap olduğumuzda aynı analiz anlama - çıkarım sürecini yaşamayız. Örneğin bilimsel olarak temelden hatalı bir yaklaşıma maruz kaldığımızda, bunun teorik eksiklik vs bir sebepten kaynaklandığını hemen anlayabiliriz. Kişinin bu şekilde hatalı düşünebileceği (ki doğruyu bulabilsin) ni unutmadan -değerlendirilebilir- olmaktan çıkarırız. Yani bir düşünceyi ele almada, içsel tutarlılık ve bilimsel dayanak gibi kriterlere bağlı analiz etmemiz gerekir. (Ki bunu okuyan neredeyse herkes istemsiz olarak bunu yapıyor olmalı) Bizi besleyecek derinliğe, tutarlılığa, literal desteğe sahip düşünceleri değerlendirir, temeli eksik noksan kusurlu hatalı olanları eleriz. Böylece KİŞİSEL yaklaşmayız muhataba. Düşünce düzleminde iletişimde kalmış oluruz her ihtimalde.

Herkes aynı, herkes etik, herkes temel bilimsel seviyede, yeterli bir felsefi düzlemde düşünecek diyemeyeceğimize göre, arka planı hiç olmayan, yanlış, eksik, manipüle olmuş bilgilere karşı TEORİK bir yaklaşım-tutum geliştirmek hem kendimizi bilgi kirliliğinden korur, hem de muhatabımızla gereksiz diyalogları önler.

Unutmayalım ki, biz de bir zamanlar bir çok konuda yanlış düşüncelere sahiptik. ZAMANLA DAHA İYİ oluyoruz. Muhatabımız da o sürecin kimbilir neresinde. Onu küçümseyip hatalı olduğunu yüzüne vurmak yerine, (eğer karakteri izin veriyorsa) ona daha doğruyu aktarmak bütünsel gelişim açısından daha iyi olacaktır.

Kimse daha doğruyu biliyor diye üstün, diğeri yanlış bilgiye sahip olduğu için aşağı olamayacağı için, temelde ürettiği düşüncenin niteliğinden bağımsız olarak bireyler saygıyı varoluşsal nedenlerle hak ederler.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Brn zarar vermedikçe, yalan iftira ve dezenfarmasyon içermedikçe, yani algı ve manipülasyon için üretilmiş olmadıkça saygı gösterilmesi gerektiğini aksi durur dada aynı ülkede yaşanıyorsa tahammül gösterilmesi gerektiğine inanıyorum.

Herkes düşünce özgürlüğüne sahiptir. Yalan iftira ve karalama amacı gütmediği sürecese ifade edilmesine asla müdahale edilmemelidir...

EfuL!m

FK Admine
𝓗𝓾̈𝔃𝓾̈𝓷 𝓟𝓻𝓮𝓷𝓼𝓮𝓼𝓲™️
Herkes kendi doğrusunun özgürüdür.. Allah’a isyan ve şirk İçermedikce tüm düşüncelere saygı duyuyorum ..
Zira demokrasi ile yönetilen bir ülkede yaşıyoruz. Rabbim sapkınların yolunda gidenlerden eylemesin dolayısıyla o yolda olanları da hak yolunda gidenlerden eylesin ..

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Saygı göstermek kabul etmektir.. kabul etmiyorum ama saygı gösteriyorum olmaz.. içeriklere göre değişir bu.. babam annemi aldatıyor annemi koruyorum.. kabul etmiyorum ama saygı gösteriyorum..
solcular adnan menderesi astı çok feci .. ama aynı ülkedeyim saygı gösteriyorum .. yok öyle bir dava :D sevmediğime saygı falan yok bana göre.. (ama) lakin yanlış yönlendirilmiş yanlış yapmış doğru yoldayken saygı duyarım. . hata yapmış demiş saygı duyarım ... konuya zamana mekana göre değişir

asminya

FK Üyesi
Akıl sahibi sağlıklı her canli mutlak surette düşünür ve düşünen insana da düşüncesine de saygi duymak
insani ilişkilerin altın kuralıdır bana göre ve insan olabilmenin ilk koşuludur
insana saygı-düşünceye özgürlük.

interceptor

FK Onursal Üye
Burç
Boğa
JkcUDD
Çok saygılı bir insan olmama rağmen,her görüşe saygı duymamaya başladım son zamanlarda.zira mantıksız,düşünülmeden,sorgulamadan söylenmiş düşünceler anlamsız benim için.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar