Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Hak adına iyilik yapmak.

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Hak adına iyilik yaptığımızı düşünürken bile nefsimize hizmet ettiğimizin farkında değiliz çoğu zaman. Yaptığımız iyilikleri denize atmaya kıyamıyoruz. Çünkü hem Hâlik’ın hem de balığın geri dönüşünden manen emin değiliz. Allah her hasenatın karşılığını kat kat verir, bunu biliyoruz ama iman etmemişiz demek ki. Mesela bu satırları okuyan herkes (başta da bu satırların yazarı) gıybet etmenin günah olduğunu bilir ama buna tam anlamıyla iman etmediğinden olsa gerek gıybet etmeye devam eder. Bunun gibi...

Şöyle düşünelim: Eğer yaptığımız yardımları, iyilikleri ve fedakârlıkları sadece ve sadece Allah rızası için yapmış olsa idik, bu iyilik ve fedakârlıklarımıza muhatap olanlar bize sırtlarını döndüklerinde bu denli incinir, kırılır ve hatta intikam derdine düşer miydik? “Ayıptır söylemesi,” diye başlayarak ve sadece böyle başlayarak bile aslında ayıp ederek, ona buna peş peşe anlatır mıydık sol elimizin bile haberdar olmaması gereken şeyleri?

Demek ki neymiş, sadece ve sadece Allah için yapmıyormuşuz ne yapıyorsak. Yoksa iyilik yaptığımız kişilerin nankörlüklerine şahit olduğumuzda, “Ben zaten Allah için yaptım, kul dediğin kendisini yoktan var eden Allah’a bile isyan ediyor ki bana neler yapmaz...” der, güler geçerdik..

“Allah Cümlemizi Korusun”kitabından alıntıdır..
FB_IMG_1623219653084.jpg

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar