Foruma hoşgeldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Tartışma Emeklilik sisteminin değişmesi sizce iyi mi oldu?

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Qasem
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Qasem

🌿🌼
Qasem
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
AK Parti 2008’de emekli aylığı hesaplama sistemini değiştirdi.
Bunun yanında emekli yaşınıda önce 60 sonra kademeli 65 yaptı.

Emeklilik sistemi değişmeseydi emekliler bugün en düşük 5.865 ₺ maaş alacaktı.

50 Yaşında insanlar emekli olacak ve yeni nesile çalışma alanı açılacaktı.

Düşün bir 60 yaşında özel sektörde kim sizi çalıltırır?

Sizce AKP iyi mi yaptı kötü mü?

Bilemedim şimdi dediğin yönden bakılınca kötü ama babam 47 yaşında emekli oldu bence erkendi işinde çok iyiydi hala her türlü çalışabilirdi yani o yaşlarda daha deneyimli çalışan olununuyor bence orta yol olarak emeklilik yaşı 55 olabilir aslında devlete getirisi götürüsü ne oldu bunun tam olarak bilmiyorum

Bireysel farklılıklar olabilir. 60 yaşında kimse çalıştırmazda, emekli ollduktan sonra çalışan cok. Mesela enistem 25 yil devlete çalıştı, 25 yilda dükkan işletti. Devletin demekki çalışabiliyor demesi cok normal. Tekrar söylüyorum Istisnalar olabilir tabiki :)

@AsyA, katılıyorum şahit olduğum sağlıklı ve yaşına göre dinç ve sağlıklı fakat emekliyim diye eli iş tutmak istemeyen var. Benim kanaatimce bazı şartlar koşulup (sağlık vs gibi)
Öte yandan gençlere yer açılması cihetiyle de mantıklı geliyor yaş haddinin aşagı çekilmesi.

50 ideal bence adam çalışıyor hem işverenden hemde devletten maaş alıyor aç gözlülük bu halada çalışan var ama bizim gençlerdede problem var iş beğenmeyenler çok neymiş efendim 5.000 ytl az diyorlar o yüzden işsiz kalıyorlar..

şimdi kademeli yaptıda herkes için geçerli değilki o biliyorsunuz eyt var gündemde o çıkarsa ki çıkıcak çünkü yapmazsa koltuk gidicek oda bunu biliyor 2004 ten sonrakiler 65 diye biliyorum mesela ben 1998 den beri çalışıyorum 6000 prim günüm var 50 yaşında emekli olsam gayet normaldir.

1 buçuk sene sonra emekliyim oh yan gelip yatacam :D
Eskiden çok farklı değildi şimdi de mucize beklememek lazım gerçekleri konuşmak lâzım..

Kademeli sisteme iyi bakmak lazım...

@Qasem, gerçekçi bakmak gerek.
Hepimizde biliyoruz ki emekli olup devam zorunluluğu var bu ekonomik şartlarda çalışmaya.
Ben suna karşıyım fosile benzeyen emeklilik gelip yaş haddi geçmiş inadına hala yerine gelenleri düşürmeyenler grubu..
Kademeli sistemin buna benzer uygulamaları vardı hatırladığım kadari ile..
Önceki sistem den artı eksileri illaki vardır buna katılırım..
Bu ekonomik buhrandan sonra düzenleme olacağı ni sanmam zaten.

@SiyahSancaktaR,
Ben olayın öncelikle şu kısmındayım.
En düşük emekli aylığı şuan 2800, eğer sistem değişmemiş olsaydı şuan en düşük emekli aylığı 5.400 TL olacaktı. Yani emekli enazından yaşama hakkına sahip olacaktı.

İkinci olarakta şuna bakıyorum. Gününü doldurduktan sonra 50 yaşında emekliye ayrılabiliyordu insanlar. Şimdi adam pirim dolsurmuş 60-65 i bekliyor. Bu beraberinde bir çok sorunu gündeme getiriyor, istihdamın önünde büyük engel olduğu gibi her sektör fosil memurlarla bürokratik bir şekilde yol alıyor ve sistem işlemiyor.

Hem ekonomik olarak hemde istihdam açısından bu büyük bir sorun.
Pirim almayı bilen kurum ödeme yapmayıda bilecek. Devletin sırtına yük görenler ozaman çalışırken devletin pirim almasınada karşı çıksın.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz

• Geniş / Dar görünüm

Temanızı geniş yada dar olarak kullanmak için kullanabileceğiniz bir yapıyı kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Izgara görünümlü forum listesi

Forum listesindeki düzeni ızgara yada sıradan listeleme tarzındaki yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Resimli ızgara modu

Izgara forum listesinde resimleri açıp/kapatabileceğiniz yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Kenar çubuğunu kapat

Kenar çubuğunu kapatarak forumdaki kalabalık görünümde kurtulabilirsiniz.

Sabit kenar çubuğu

Kenar çubuğunu sabitleyerek daha kullanışlı ve erişiminizi kolaylaştırabilirsiniz.

Köşe kıvrımlarını kapat

Blokların köşelerinde bulunan kıvrımları kapatıp/açarak zevkinize göre kullanabilirsiniz.

• Zevkini yansıtan renk kombinasyonunu seç
    Arkaplan resimleri
    Renk geçişli arkaplanlar
Geri