Foruma hoşgeldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

İktibas Eğitim okul ile birlikte başlamamalı!

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan AsyA
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Eğitim okul ile birlikte başlamamalı!

Eğitim okul ile birlikte başlamamalı!​

Süleyman Gülek, yeni eğitim öğretim sezonun başında birçok aile çocuğunun ilk okul heyecanını yaşarken ailede eğitim sürecinin önemine dikkat çekiyor.​

Süleyman Gülek / Yeni Akit

Okulda çocuk eğitimi

Eğitim çocuk doğar doğmaz ailede başlar, okul içinde ve dışında yapılan eğitim ve öğretimle birlikte yaşam boyu devam eder. Okul, sosyalleşme sürecinde ilk temel toplumsal kurumdur.

Okul, bireylerin toplumla uyum sağlayabilmeleri ve mutlu olabilmeleri yolunda gereksinme duydukları konuları öğrenmelerini sağladığı oranda başarılı sayılır. Aileden sonra okul, çocuğun ilk temel toplumsallaşma kurumu niteliği taşır. Çocuk okula başladığında çevresinde uyulması gereken kurallarla, özümsemesi beklenen bilgileri bulur.

Okula başlayış, ailenin hayatında çocuğun konuşması ve yürümesi gibi önemli bir aşamadır. Okula başlama, çocuk yönünden belli bir ruhsal olgunluğa ulaşmış olmayı gerektirir. Okul, bir bakıma, evde kazanılan eğitimin sınandığı yerdir.

Çocuğun okula uyumu ve başarısı, ana-babanın yetiştirmedeki başarısının bir ölçüsüdür. Ancak, okula başlamakla, ana-babanın eğitici görevini tümden öğretmene aktardığını düşünmek de yanlış olur.

Genel anlamda eğitim, evde ve okulda ortaklaşa yürütülür. Okula başlama; zihinsel, bedensel duygusal ve sosyal açıdan bir hazırlıklı oluşu gerektirir. Artık 6 yaş çocuğu gerçek yaşama girmeye hazır gibidir. O, öğrenme alanında çalışmaya ve gerekli becerileri kazanmaya hazırdır.

Öğrenim çağındaki her bireyin olumlu ahlâkî ve insanî nitelikler kazanmasına, uygun tercihlerde bulunup doğru kararlar vermesine ve iyi davranışlar ortaya koymasına yardımcı olacak değerler ve becerilerle donanımlı olarak yetiştirilmesi, eğitim kurumlarının hedefleri arasındadır.

Onun için okul, bilgi kadar doğru davranış ve hissedişin yollarını da öğretmek zorundadır. Aslında öğretmenlerin sınıfta ve okulda oluşturdukları kültür, neye önem verip vermedikleri, neyi iyi ya da kötü olarak algıladıkları, öğrenciler için değer eğitimini oluşturur.

Kısaca değerler eğitimi okulda her durumda yapılır. Öğrencilerin kendilerini tanımalarına yardımcı olmak, birbirlerine saygı duymalarını ve iyilik yapmalarını sağlamak ve onlara grubun değerli bir üyesi olduklarını hissettirmek gerekir.

Okula başlamak; çocukların hayatında, duygu ve davranış dünyalarında önemli bir dönüm noktasıdır. Bu süreç, küçüklerin dünyasından bakıldığında sıradan bir iş değildir. Bazı çocuklarda önceden yerleşmiş bir okul korkusu olabilir.

Çocukların bu yoldaki uyumsuz ve isteksiz davranışları büyükleri tedirgin etmektedir. Bu geçici ve düzelebilir bir durumdur. Sabırlı olmak en doğru yaklaşımdır. Herhangi bir okul öncesi kurumuna giden çocukların ilköğretime daha kolay uyum sağlaması, beklenen bir durumdur.

Ancak onlar için de bu başlayışın değişik heyecanlar uyandıracağı kesindir. Anne-babaların böyle bir süreçte çocuklarının yanında oldukları güvenini onlara hissetirmeleri önemlidir. Onlara özellikle ilk haftalarda rehberlik etmeleri gerekir.

Okul, çocuk için isteyerek gidilen, sevilen bir kurum olmalıdır. Bu büyük ölçüde ailenin tutumuna bağlı olduğu kadar öğretmenin çocuğa karşı davranışı ile de ilgilidir.

Çocuk deyince ilk akla gelen hususlardan biri, şüphesiz ailedir. Zira çocuğun doğup büyüdüğü, hayata hazırlandığı, iyi ve kötü istikametlerde şekillendiği yer ailedir. Dengeleri iyi kurmuş, düzenli, huzurlu ve sağlıklı iletişim ortamı olan bir aile, çocukların eğitimi ve gelişimi için benzeri bulunmaz bir okuldur.

Çocuğun ilk ve en önemli eğitiminin aile yuvasında başladığı bugün herkes tarafından tartışmasız kabul edilen bir gerçektir. Çocuğa verilecek ilk ve en iyi terbiye, aile ocağında başlar; okulda gelişir ve toplumda yaygınlaşır.

Bu nedenle eğitim ve öğretim; insanı akıl ve gönül bütünlüğü içinde, hem bu dünya hem de ebedî hayat için hazırlama ve yetiştirme sanatıdır. Çocuklarımız geleceğimizdir. Onun için çocukların iyi eğitilmeleri, kötü alışkanlıklardan korunmaları, mânevî değerlerle donatılmalarının sağlanması, sosyal kişilik kazanmalarının yanısıra; imanlı, güzel ahlaklı, olumlu bir kişiliğe sahip olup anne-babasına, akraba ve komşularına, milletine, insanlığa yararlı birer birey olması için elden gelen gayret gösterilmelidir!

Bende birkaç şey yazmak istiyorum.

Epigenetik travmaların aile içinde nelere sebep olduğu konusu da masamızda olmalı, sözkonusu çocuk olsun olmasın. Özellikle de ebeveyn olma süreci gelmeden sorunlar çözülmezse, çocukların sağlıklı bağlanma, öğrenme ve duygusal gelişimleri çok ciddi zarar görecektir.

Epigenetik, çevresel faktörlerle nasıl değişkenlik gösterdiğini bildiğimizi düşünerek, değişikliklerin nesilden nesile aktarıldığını da unutmamak gerekir. Bu bağlamda, bir çocuğun ne kadar meşgul olursa olsun, ailelerin her okul gününü çocuklarıyla birlikte değerlendirmesi gerektiğine, kritğinin yapılması gerektiğine inanıyorum. Bu, çocuğun duygusal ve akademik gelişimi için çok önemlidir.

Ailelerin, çocuklarının her gününü birlikte geçirmesi, onların özgüvenini artırır, sorunlarını daha kolay dile getirmelerini sağlar ve okul başarısını olumlu yönde etkiler. Şöyle ki; hiçbir ekipmanı olmayıp ıssız bir adaya salınmış bir çocukla, bilgi, donanım, davranışlarla öğrenen, bu gibi enformasyonlara maruz kalan bir çocuğun sıfırdan başlaması aynı şey olmaz ki en büyük sorun da temelden nasıl ilerliyorsa birçok yıl o şekilde senkronize çalışacak olmasıdır.

Sonuç olarak da toplumda aklımızın almadığı konuların gündem olduğu, travmatik konuların bile artık, sıkça maruz kalmamızdan ötürü normalleşmesinin hepsinin ya da birçoğunun altında ''bağlanma'' konusunun sağlıklı bir şekilde evrilmemesi, iç ve dış faktörlerin vermiş olduğu yetkiyle, örüntülerimizin istemsiz bir şekilde yontulması, zor davranışlara sabitlenmesi söz konusu olacaktır.

Konuyla bağlantılı olarak ifade etmek istedim.

@Epigen_AykanX teşekkür ederim fkcay11
Ailelerin, çocuklarının her gününü birlikte geçirmesi, onların özgüvenini artırır, sorunlarını daha kolay dile getirmelerini sağlar ve okul başarısını olumlu yönde etkiler. Şöyle ki; hiçbir ekipmanı olmayıp ıssız bir adaya salınmış bir çocukla, bilgi, donanım, davranışlarla öğrenen, bu gibi enformasyonlara maruz kalan bir çocuğun sıfırdan başlaması aynı şey olmaz ki en büyük sorun da temelden nasıl ilerliyorsa birçok yıl o şekilde senkronize çalışacak olmasıdır.

Keşke yapılabilse. Ne yazık ki ebeveynlerimiz çok yetersiz, ilgisiz.

Fazlası da olmasın. Çocuğumuzun kendisine vakit ayırıp, kendini dinlemesi de önemlidir. Daha da kıvamsız, dengesiz olanı ifade etmek gerekirse de herşeyi de bizsiz yapamayacak kıvama getirmemek de çok önemlidir. Bir neslin, bencil, kendi başına hiçbir şeyi olmayıp, birçok beklenti ve hak gördüğü davranışlarla, narsistik kişilik bozukluğuna evrilmesine sebep olacak kadar sorumluluk almamak da keşiş modu gerektirmese de denge işidir. O yüzden önce kendimize yatırım zaten stratejik olarak neslimize yatırım olacaktır. Yoksa kimse anne, babasının dibinde bu şekilde nakledilen duygusal, gereksiz sevgiyle de yetişmek istemez. Bunu sorgulaması da uzun vadede yeniden birbaşka nesle sebep olacağından zincirleme olarak devam edecektir. Asil çocuklarımız için asil modumuz olması şart olabilir.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz

• Geniş / Dar görünüm

Temanızı geniş yada dar olarak kullanmak için kullanabileceğiniz bir yapıyı kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Izgara görünümlü forum listesi

Forum listesindeki düzeni ızgara yada sıradan listeleme tarzındaki yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Resimli ızgara modu

Izgara forum listesinde resimleri açıp/kapatabileceğiniz yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Kenar çubuğunu kapat

Kenar çubuğunu kapatarak forumdaki kalabalık görünümde kurtulabilirsiniz.

Sabit kenar çubuğu

Kenar çubuğunu sabitleyerek daha kullanışlı ve erişiminizi kolaylaştırabilirsiniz.

Köşe kıvrımlarını kapat

Blokların köşelerinde bulunan kıvrımları kapatıp/açarak zevkinize göre kullanabilirsiniz.

• Zevkini yansıtan renk kombinasyonunu seç
    Arkaplan resimleri
    Renk geçişli arkaplanlar
Geri