Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Haftanın Tartışması Düşük çalışma ücretleri.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
  • İstatistikte sabit
Bildiğiniz gibi zamlar dur durak bilmiyor, her gün neredeyse bir kaç ürün zam üstüne zam alırken çalışma ücretleri tabir yerindeyse kaplumbağa gibi ilerliyor. %300 zam karşısında %50 ye varan bir maaş artımı söz konusu olabiliyor.
Hammade, enerji ve ısınma sistemleri vs 'den şikayet eden üretici ve esnaf zararına mal satmazken çalışanın karın tokluğuna çalışmasını beklemesi adaletsizliği ile karşı karşıyayız.
Burada suç sadece yönetme becerisi olmayan hükümetin mi?
Satılık STKların mı?
Fırsatçı ve çıkarcı işverenin mi?
İşsiz kalma korkusuyla her şarta boyun eğen çalışanın mı?

Çözüm var mı peki?

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Meva, kölelik düzenine başkaldırmalısın :)
Savaşı ancak direnenler kazanabilir

Maalesef insanlık doymak bilmeyen hrva ve hevesinin esiri olmuş bir avuç insanın yönettiği dünyanın elinde malzeme olmuş.
Geçim korkusu insanları düşük maaş ile çalışmaya zorluyor. Tabi buda fırsatçı işverenin ve kamunun iştahını kabartıyor. Az maliyet çok istihdam ve sürekli kendilerine muhtaç olan yığınlar.

Hiç düşündünüz mü!!!
Ülke yönetilemiyor, iktidarın beceriksizliği yanında muhalefetinde olmayışı sistemin tepetaklak olmasına sebep olmakta. Ama insanlar bu kötü gidişat için sokaklara dökülemiyor, ses yükseltemiyor, beden acaba?

Ben bu konudaki analizimi yapmak istiyorum.
Herkes uzun vadeli borçlar altına sokuldu ve kimse yerinden kıpırdıyacak cesareti kendinde bulamıyor. Haliyle herkes memnun olmasada yaptığı işte devam etmek zorunda.
Bir kısım umudunu yitiren insanda akın akın yurtdışına kaçıyor.

Devlet ve Stk lar işçinin değil işverenin safında yer almakta. Ne hazindi vekiller bakanlar patron olduğu gibi satılık Stk başkanlarıda patron. Daha önce mikrofonun açık kalması konusunda bu iğrençliğe şahit olmamışmıydık?

Haliyle dur demek gerek
Düşük ücretle çalışmayı red etmek direnmek gerek. Patronlar ve kamu kardan zarar etmeyi öğrenmeli..

Meva

Haber Editörü
Kendi Dünyasında
Burç
Akrep
Memleket
Siirt
lIr3ry
@Qasem, eminmisin başkaldıracağım savaştan sağ çıkamama ihtimalim çok yüksek 😃

Hejir

FK Üyesi
Öncelikle yöneticilerden ve patronlardan nefret etmeyi bir borç ve ödev bilirim. Bunun yanında geniş tabaka olarak bizim de nefret ettiklerimizden pek farkımız yok. Yani ezilenlere karşı da pek papatya uzatamayacağım. Ve yine yani insanlık güçlü bir hayal kırıklığı olarak tarihi yürüyüşünü sürdürmektedir. :) Küçük bir anı: İskelenin tepesinde günde 16 saat çalışırken bir gün, şantiye şefi bizden baya tehlikeli bir söküm işi istemişti. Bunun çok riskli olduğunu, yapamayacağımızı falan söyledik. İstenen iş verilen sürede kaza riskini en az beş kat artırıyordu. Baya bilenmiş halde kendi aramizda konuşurken sahaya çıkmama kararı aldık. Biz çıkmazsak iş kirlenir. Öyle de kritik bir pozisyonumuz var. Çok feci gaza gelip yüksekten konuştum. Adeta yeni bir işci devriminin fitilini ateşliyorduk. Herkesler de söylevimi güçlü bir haklılıkla karşıladı. Ta ki kalfa gelip çift mesai diyene kadar. Tükürdüğümü yalamamak için o öğleden sonra iskeleye çıkmadım. Oturup çay sigara ikilsine gömüldüm akşama kadar. Ertesi günü tıpış tıpış iş başı yaptım. Yani nerden başlayacağımızı düşünüyorsak eğer benim artık zerre fikrim yok. Olsa da susarım. Neme lazım tutar inanırım, al başına belayı. İş yok güç yok.. selamün aleyküm.

Zoe

FK Oyuncu
💬
Burç
Boğa
lIr3ry
Bence olay ücret değil alım gücü.. istediği kadar yükselsin maaşlar aynı anda %150 ürünlere zam geliyor.
Ekonomi yönetimi desen ağlıyor. 100 tl 10 tl gibi oldu.
Kelimelerim öylece kilitleniyor durum karşısında.
Sinama bileti 80 tl ya hu ne demek 80 tl.
Evet derdim sinemayla derdim tiyatroyla.. derdim kitapla. Ya hu bir tane kitap 100 tl.
Neden biliyor musunuz??
Normal ihtiyaçlarımızı karşılamamızı lüks olarak karşılamamızı istiyorlar.. benden bunu beklemeyin.

Kadir53

Aktif Üye
FK Üyesi
Osmanlı Torunu
Burç
Koç
Memleket
Rize / Çayeli
lIr3ry
Ülkemin çalışma sistemi almanya'ya göre ama ücret verirken türk lirasına göre bunu kabullenmiyorum kabullenemiyorum 12 saat boyunca ömrümü veriyorum aldığım para 3 kuruş önceden kölelik vardı şeriat geldi kölelik kalktı şimdi ise modern kölelik ( laiklik ) geldi işçi işverene köle sendikada işveren sendikası ise yandın zaten gün yüzü göremezsin kolay kolay bu sistem gitmedikçe naparsak yapalım boş ne demişler onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine..

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar