Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Yorumlayalım! Düğünlerin masrafı nekadar?

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
  • İstatistikte sabit
Normalin altında bir evlilik 200 bin TL civarındaymış.

Bana sorarsanız gelin düğünlerimizi sadeleştirelim, israftan kaçınalım, gençler evlendiklerinde borç harç düşüneceğine yuvalarının huzurunu düşünsün. Bu sebeple masraflı yemek, takı, eşya, kıyafet, vb. ritüellerde ısrar etmeyelim.

Zaten hayat yeteri kadar zor değil mi?

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Öyle bir hale geldi ki ülke, Garanti kapı olarak görülen memur bile artık açlık sınırının altında. Hal buykrn gösteriş budalası olduğumuz bir evi dizmek bile günümüzde imkansız artık. düğünsüz olsun bu kurtarmıyor ev dizmek asgari düzeyde de olsa imkansız hale geldi. Evlenilse bile yuvanın devamı için tek maaş yetersiz kiralar uçuk çift maaş gerekiyor. Nerden bakarsan gayr-i insani gayr-i islami bir durum yani buna bir çözüm gerek sadece hutbede dile getirmek yetmiyor.

Bu çağda, bu toplumda, bu erdemi göstermek çok zor. "Gösteri toplumu"nda yaşıyoruz. Göstermek, teşhir etmek bu çağın en önemli ilkesi. Dolayısıyla bu ilkeyi ihmal etmek, çağı ihmal etmek demek. Bunu göze alabilen çağları aşmış demektir. Çağı aşmamız gerek aksi takdirde evlenmek aile olmak yerine fuhşiyatta boğulan hayatını flört ile idame eden bir nesil kalacak ortada...

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Gözlemlediğim kadarıyla iki uç durum yaşanıyor düğünlerde. Bazıları düğün bir kere olur diye sonuna kadar sömürüyor, diger uç kısımda da tüm masrafların kısılmaya çalışıldığı bir durum yaşanıyor.
Her şeyde olduğu gibi merhamet çok önemli. Bir taraf merhametle yaklaşıp zamanla toparlanır dese, diğer taraf merhametle yaklaşıp imkaninin elverdigini yapnaya çalışsa çok daha güzel olur :)
Düğün insanın hayatında bir kere oluyor. Allah ikinciyi kimseye yasatmasin evlilikler daim olsun. O güzel anlar kırgınlıklara hatırlanmasın.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@AsyA, düğün hayatta bir kez olmuyor, ben bu mantığa karşıyım. Zaten tüm sorunların temeli bu yanlış yaklaşım. Bir kez doğum, bir kez nişan, bir kez sünnet vs vs bu yanlış bir yaklaşım

Düğün bir duyurudur. İnsanlara bu kişilerin evlendiği ve aile olduğunun duyurulması merasimidir. Fitne oluşmasın yanlış anlaşılmasın aile olunduğu bilinsin diye.
Bu yüzden mütevazi bir yemek dışında kalan her şey bana göre fuzulidir.
Kimse kusura bakmasın ama ben bu düğünlere ne iştirak ederim nede onaylarım.
Temeli sağlam ve mütevazilikle atılmayan aileler çokta sağlam yere basmıyor. Enazından orta sınıf ve alt sınıf için geçerli bir durum bu. Bir düğün en az 200 bin ile oluyor.

Asgari ücret 4250 gelinde çıkın bu hesabın içinden. Gerçekçi olun.
Hayatında sadece bir kez olmuyor bu, bir aile olmanın ikinci adımı sadece. Yani bir yolculuğun hazırlığı, yolda olmak yola çıkmaktan daha zor.

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Düğün insanın hayatında bir kere oluyor. Allah ikinciyi kimseye yasatmasin evlilikler daim olsun. O güzel anlar kırgınlıklara hatırlanmasın.
Cümlenin devamını okumamışsın sayın hocam :) Bu güzel anlar kırgınlıklarla hatırlanmasın dedim. Bende "kıl koparsak kardır" anlayışıyla hareket edilmesini doğru bulmuyorum. İmkanı olan iki taraf içinde gönüllü yapılsın diyorum. Bizde dürü kıyafet alınır mesela. Kıza bir ayakkabı alındı diyelim, imkanı varsa yanına bir hediye daha yapsın. İmkanı yoksa ayakkabıyı da yapmasın. Karşılıklı anlayışlı davranılsın diyorum kötü bir şey söylemiyorum ki :)

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@AsyA, imkanı varsada yapmasınlar. Kötü örnek oluyorlar. Sonra onun vardı benim niye yok gidiyor iş. Bugün bu halde olmamızın nedeni de bu değil mi?

Yeşil sarık

FK Yazar
Mütefekkir
Duha
Hobim
Okumak
İsim
Murat
Meslek
Talebe
Memleket
Konya
Geçen Cuma nin Hutbe konusuydu ,Evlilik ve evlilik süreci ,

Ne yazık ki !
Sizlerinde buyurdugu gibi ilk Ler hep ümmetin başına bela oldu ,
Ülkemiz halkı zaten İslam'dan gün gitdikce uzaklaşıyor yabancilasiyor,Artık bizim yapmamız gereken faaliyetler halka farklı geliyor.

Ümmetin hâli bizlerin halı pek içler acısı ,
Düğün masraflarımi diyelim ,karışık düğün gecelerinimi diyelim ,böyle değerli Aile kurma yuvasını şeytanın oyunu ile kuruyoruz.

Rabbim bizleri Affetsin.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar