Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

İslam Dua Kapısının Anahtarı

kervan

Aktif Üye
FK Üyesi
FK Üyesi
Cenâb-ı Hak buyuruyor:
Bismillahirrahmanirrahim
“Rabbinize alçak gönüllüce ve için için dua edin.” (A’râf, 55)
Rasûlullah (sav) efendimiz buyuruyor:

"Kime dua kapısı açılmış ise ona rahmet kapıları açılmış demektir. Allah'a taleb edilen (dünyevî şeylerden) Allah'ın en çok sevdiği afiyettir. Dua, inen ve henüz inmeyen her çeşit

(musibet) için faydalıdır. Kazayı sadece dua geri çevirir. Öyle ise sizlere dua etmek gerekir."
(Tirmizî, Daavât 112)

İbrahim Ethem tacı tahtı terk ediyor. Seneler sonra seyr-ü sülûkünü tamamladıktan sonra Belh şehrine tekrar geliyor. Kendi yaptırdığı camide yatsı namazı kılıyor. Dışarıda sulu kar,

yağmur, soğuk... "Şurada kıvrılayım da sabah olunca giderim" diye düşünüyor. Kayyum geliyor, camide saklandığı yerden buluyor, çıkarıyor. "Ne yapıyorsun" diyor. "Müsaade et,

şurada yatayım. Sabah namazından sonra Belh'e gireceğim" diyor. Kayyum bacağından tutuyor onu "İbrahim Ethem, senin gibi çulsuzlar için yaptırmadı bu camiyi" diyor ve

bacağından sürükleye sürükleye, kafasını merdivenlere vura vura atıyor onu dışarıya. İbrahim Ethem "Ben bu camiyi yaptırdım" diyemiyor. Çaresiz, şehre gidiyor. Her taraf kapalı,

sadece bir yer açık. Bir fırın. Kapıyı çalıyor ve sabaha kadar oturma müsaadesi istiyor. Orada çalışan işçi, "Geç otur" diyor. Aradan bir-iki saat geçiyor. Sabah ezanı okunmaya başlıyor.

Okunduktan sonra işçi dönüyor "Hoşgeldiniz, nereden gelip nereye gidiyorsunuz, isminiz ne" diyor. İbrahim Ethem de "Ben iki saattir burada oturuyorum, şimdi mi geldi aklına

sormak"
diyor. Fırıncı diyor ki: "Ben bu fırında işçiyim. İki çocuğum var, iki de yetime bakıyorum. Ben onlara şimdiye kadar haram lokma yedirmedim. Senin geldiğin vakit benim mesai

saatim dahilindeydi. Ezan okundu, mesaim bitti. Seninle istediğin kadar konuşabiliriz, şimdi kazancıma haram karışmaz."
İbrahim Ethem "Sen ne güzel adammışsın. Sen Allah'tan bir

şey isteyip de olmadığı vaki oldu mu?" diye soruyor. "Ben Allah'tan ne istediysem verdi. Fakat Allah'tan bir şey istedim. Onu bana vermedi. Allah'a yalvardım, bana İbrahim Ethem'i

göster diye, bana onu göstermedi" diyor. "O Allah, öyle bir Allah ki,” diyor İbrahim Ethem, “İbrahim Ethem'i bacağından sürükleye sürükleye, kafasına vura vura getirir sana gösterir

ve senin gözünün önünde ruhunu teslim ettirir" diyor ve Allah diyerek ruhunu teslim ediyor. (Altınoluk Dergisi Röportaj, 2000-Mayis, Sayı:171, Sayfa:012

Kısa Günün Kârı

İnsan, kulluk için yaratılmıştır. Kulluktan bahsedilen bir yerde de duâdan bahsetmemek mümkün değildir. Zira duâ, Allah ile kul arasında mânevî bir bağdır. Duâ; kulluğun özü, Rabbe

yönelişin adıdır. Duâ; gurur, kibir ve benliği Hakk’ın kapısında terk edebilmektir. İnsanın kendi âcizliğini ve fânîliğini itiraf ederek, ilâhî rahmetten merhamet ve yardım dilenmesidir.

müstahsen

FK Üyesi
De ki: Sizin duanız olmasa Rabbim size ne diye değer versin?
Furkan Sûresi..

Kervan hocam bana dua eder misin? Cuma'nin vaktine az kaldi..:)

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Kısa Günün Kârı

İnsan, kulluk için yaratılmıştır. Kulluktan bahsedilen bir yerde de duâdan bahsetmemek mümkün değildir. Zira duâ, Allah ile kul arasında mânevî bir bağdır. Duâ; kulluğun özü, Rabbe yönelişin adıdır.
Dua beni çağırıyor fkdua

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar