Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Doğal gaz nasıl çıkarılır?

Kolonya

Yeni Üye
Bir şeyler yazacağım ama ne hainliğimiz kalır ne de teröristliğimiz.

Yine de yazayım.

Birincisi Türkiye’nin yıllık doğalgaz ithalatı 45-50 milyar m3 civarındadır. Yani söz konusu rezerv 6-7 yıllık bir ihtiyacın karşılığıdır. Bu şu demek; Türkiye’nin buradan çıkaracağı doğalgaz damat Berat’ın söylediği gibi bir “eksen kaymasına” yol açmaz ve ülkeye “cari fazla” verdirmez.

İkincisi 320 milyar m3 gaz bir anda üretime çıkarılmaz. Çünkü bunun için kurulacak tesisin hem uzun ömürlü olması hem de sürekliliği olması istenir. Aksi halde yüklü üretim isteği maliyetleri artırır ve rezervin bitimi sonrası kurulan altyapıyı hurdaya çıkartır. Bunlar ışığında örneğin her yıl 10 milyar m3’lük bir gaz üretiliyorsa yine ihtiyaç olan 35-40 milyar m3 ithal edilecek demektir. Dolayısıyla yıllık doğalgaz ithalatından 2-3 milyar dolar civarında bir katkısı olacaktır. Kuşkusuz önemli bir faydadır. Ancak siyasi şov yapmayı gerektirecek kadar değil.

Üçüncüsü doğalgazın üretim maliyeti henüz bilinmiyor. Yer altında bulunan bir hammaddenin üretim maliyeti ve satışı arasındaki fark vasfı belirler. Örneğin siz halihazırda m3 fiyatı 100 dolar olan bir gazı 105 dolara üretiyorsanız yada çıkarma maliyeti 100 dolar ve üzerinde ise bu madencilik değildir.

Dördüncüsü bu gazın kimin çıkaracağı belli değil. Devlet derin denizlerde doğalgaz çıkarmaya yetecek birikime ve altyapıya sahip değil. Madencilik birikimi yıllar içinde çıkarılan yasalar ile tahrip edildi, birçok kurum kapatıldı ve burada çalışanlar farklı yerlere aktarıldı. Dolayısıyla yabancı bir enerji şirketi ile anlaşma yapılarak çıkarılması çok büyük bir olasılık. Ve yine muhtemelen alım garantisi karşılığında yapılacak. Dolayısıyla 320 milyar m3 gazın maliyetinin ne olacağı belli değil.

Beşincisi, halihazırda olan ve uzun sürelere yayılmış olan uluslararası enerji sözleşmeleri. Hükümet 2019 yılında Azerbaycan, Rusya ve İran’dan 33 milyar m3 gaz ithal etti. Taahhüt ettiği miktarlar ve kaçtan satın aldığı vs gibi konular tam olarak bilinmiyor. Bundan ötürü üretilen gazın vatandaşın cebine nasıl yansıyacağı da önemli bir not olarak duruyor.

AKP şu anki süreçte gazın ekonomik getirsinden çok siyasi getirileri ile ilgileniyor. Yapılan açıklamaları da bu açıdan değerlendirmek gerekiyor.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Bir şeyler yazacağım ama ne hainliğimiz kalır ne de teröristliğimiz.

Yine de yazayım.

Birincisi Türkiye’nin yıllık doğalgaz ithalatı 45-50 milyar m3 civarındadır. Yani söz konusu rezerv 6-7 yıllık bir ihtiyacın karşılığıdır. Bu şu demek; Türkiye’nin buradan çıkaracağı doğalgaz damat Berat’ın söylediği gibi bir “eksen kaymasına” yol açmaz ve ülkeye “cari fazla” verdirmez.

İkincisi 320 milyar m3 gaz bir anda üretime çıkarılmaz. Çünkü bunun için kurulacak tesisin hem uzun ömürlü olması hem de sürekliliği olması istenir. Aksi halde yüklü üretim isteği maliyetleri artırır ve rezervin bitimi sonrası kurulan altyapıyı hurdaya çıkartır. Bunlar ışığında örneğin her yıl 10 milyar m3’lük bir gaz üretiliyorsa yine ihtiyaç olan 35-40 milyar m3 ithal edilecek demektir. Dolayısıyla yıllık doğalgaz ithalatından 2-3 milyar dolar civarında bir katkısı olacaktır. Kuşkusuz önemli bir faydadır. Ancak siyasi şov yapmayı gerektirecek kadar değil.

Üçüncüsü doğalgazın üretim maliyeti henüz bilinmiyor. Yer altında bulunan bir hammaddenin üretim maliyeti ve satışı arasındaki fark vasfı belirler. Örneğin siz halihazırda m3 fiyatı 100 dolar olan bir gazı 105 dolara üretiyorsanız yada çıkarma maliyeti 100 dolar ve üzerinde ise bu madencilik değildir.

Dördüncüsü bu gazın kimin çıkaracağı belli değil. Devlet derin denizlerde doğalgaz çıkarmaya yetecek birikime ve altyapıya sahip değil. Madencilik birikimi yıllar içinde çıkarılan yasalar ile tahrip edildi, birçok kurum kapatıldı ve burada çalışanlar farklı yerlere aktarıldı. Dolayısıyla yabancı bir enerji şirketi ile anlaşma yapılarak çıkarılması çok büyük bir olasılık. Ve yine muhtemelen alım garantisi karşılığında yapılacak. Dolayısıyla 320 milyar m3 gazın maliyetinin ne olacağı belli değil.

Beşincisi, halihazırda olan ve uzun sürelere yayılmış olan uluslararası enerji sözleşmeleri. Hükümet 2019 yılında Azerbaycan, Rusya ve İran’dan 33 milyar m3 gaz ithal etti. Taahhüt ettiği miktarlar ve kaçtan satın aldığı vs gibi konular tam olarak bilinmiyor. Bundan ötürü üretilen gazın vatandaşın cebine nasıl yansıyacağı da önemli bir not olarak duruyor.

AKP şu anki süreçte gazın ekonomik getirsinden çok siyasi getirileri ile ilgileniyor. Yapılan açıklamaları da bu açıdan değerlendirmek gerekiyor.

Kolonya önümüzde en yakın olarak köprüler duruyor.
Hastaneler cabası...
Yani teori güzel ama pratik maalesef hep kaybediliyor. Amacı iktidarda kalmak yada iktidar olmak olan bir siyaset ve bürokratik anlayışı var ülkenin. Haliyle gelen kim olursa olsun iktidarda kalmak için yapılacak herşey onlara göre mubahtır. Sağ sol farketmez. Zira tecrübeyle sabit olan bir geçmişimiz var.
Herşeye rağmen ben umut beslemek istiyorum. Eğer doğru adım atarlarsa ve dürüst olurlarsa ( Ki başlangıç çok kötü) gelecek için gerçekten ekonomik anlamda ülke ciddi kalkınmalar sağlar. Bu bulunan gazla alakalı değil, enerji bakanının stratejik çalışmalarının tamamen değişmesiyle alakalı olacak. Diğer bakanlıklar her yaptıklarını yüzlerine gözlerine bulaştırdılar. Heleki madencilik yasasından hiç bahsetmeyelim ve umarım yeniden iyi bir başlangıç yaparlar.

Merak etme burada kimse sana hain terörist diyemez. Zira bu forumda eleştirilmeyecek kimse yoktur, hemde hiç kimse. Yeterki doğru uslup olsun dezenformasyon olmasın. E uslubu güzel, inandıklarını yazıyorsun. Gördüklerini, düşündüklerini, tesbitlerini... Sen bu açıdan diğerleri diğer açıdan bakar. Herkes birbirini yaftalarsa işin içinden çıkılmaz hal alır. Tıpkı bugün türkiyenin içinde bulunduğu durum gibi...

Hepimiz bu ülkede yaşıyoruz. Hepimiz güzel şeyler olsun istiyoruz. Eleştirilerimiz yıkmak için değil , daha doğru yapılsın diye, kişilerin değil ülkenin vede insanlığın menfaati gözetilerek, canlı ve doğa gözetilerek yapılsın diye veryansın ediyoruz.

Anlamak isteyene anlatılır, istemeyene ne anlatsak boş usta :)

Benim en çok zoruma giden hedef 2023 söylemi...
Yıl 2020
Doğalgazın tesbit edildiği tarik 2011...
Açıklamalar ve sanki yeni bulundu yaygarası 2020
2023 e 2 sene kaldı ve ekonomi allak bullak. İşsizlik had safhada... Asgari ücret açlık sınırını altında...
Hukuk yerle yeksan, istiklal mahkemelerinde tek farkımız meydanlarda sar ağaçları yok, idam yasak...

Bakalım süreçte neler yaşanacak...

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Birincisi Türkiye’nin yıllık doğalgaz ithalatı 45-50 milyar m3 civarındadır. Yani söz konusu rezerv 6-7 yıllık bir ihtiyacın karşılığıdır.

Ya hocam millette hükümette sahtekar.. 6 sene önce yağan yağmurlar istanbulun 30 yıllık suyunu karşılar dediler yağmasına gerek yok dediler.. şimdi brajları çekiyorlar 2 senedir .? her seçim yaklaşımı ayak yapıyor bunlar hangi parti olursa olsun dansöz gibiler

Kolonya

Yeni Üye
Ya hocam millette hükümette sahtekar.. 6 sene önce yağan yağmurlar istanbulun 30 yıllık suyunu karşılar dediler yağmasına gerek yok dediler.. şimdi brajları çekiyorlar 2 senedir .? her seçim yaklaşımı ayak yapıyor bunlar hangi parti olursa olsun dansöz gibiler

Açıklamalara biraz dikkat etmek gerekiyor. Yapılan açıklamalar ekonomi kaygısıyla mı yapılıyor yoksa siyasi kaygılar ile mi yapılıyor dikkat etmek gerekiyor. Şahsen, ben bile bahsettiğimiz konunun mühendisi olmama rağmen, cümleleri dikkat ile seçerken kimi bürokratların, gazetecilerin vs hayatında şantiye nedir, üretim nedir ne koşullarda gerçekleşir bilmeyenlerin çok keskin söylemler ile destan yazma havasına girmesi beni gülümsetiyor. Buraya bir veri sunayım şimdi;

6N93aT.png

Bakın, bunlar güncel veriler. Bu verilere göre;
Rusya : 50 trilyon m3,
İran : 34 trilyon m3,
Katar : 24 trilyon m3 doğalgaz rezervine sahip. Bizim bahsettiğimiz ise 320 milyar m3 bir rezerv. Bunu önemsizleştirmiyorum. Aksine değerli buluyorum. Ancak buradan aşağıdaki görseldeki gibi popülist söylemler ile insanları kandırmayı da doğru bulmuyorum. Nihayetinde İran’ın, Venezuela’nın, Nijerya’nın o kadar büyük doğalgaz rezervleri olmasına rağmen durumları ortada.

Özetle şunu söylemek mümkün; hükümet bu konuyu haddinden fazla büyütüp siyasi bir söyleme çeviriyor ve uzunca bir müddet konuşmaya devam edecek.

6dPPeL.jpeg

Kolonya

Yeni Üye
Yukarıdaki anektodum ışığında hocamızı dinleyelim;

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Kolonya berat uçmuş :)
Adam resmen psikolojik manipülasyon yapıyor.
Gerçekçi olmak herzaman emin ve doğru adımlarla yürümeyi beraberinde getirir.
Hükümet bunu sloganlaştırırsa hem anlam kayması hemde yanlış adımları beraberinde getirecektir.

Kolonya hükümetin bu anlamda somut adımlar atması sence nezaman bulur?

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Yukarıdaki anektodum ışığında hocamızı dinleyelim;

Yaşar hacısalihoğluna gülmekten kırıldım.
Bişeyde bilme be adam.
İnsanlar her alanda fikir sahibi olmayı meziyet sanıyor. Bilgisiz fikir sahibi olmak insanı kölelerştirir.
Milli olması yada olmaması bişey değiştirmez, ama ne bu nede araba milli değil.
Gerçi arabanın prototipinden başka şimdiye dek bişey görmedik. O konuya hiç girmeyeyim çünkü milli denen aracın her bir parçası ayrı yerden.

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Özetle şunu söylemek mümkün; hükümet bu konuyu haddinden fazla büyütüp siyasi bir söyleme çeviriyor ve uzunca bir müddet konuşmaya devam edecek.
çünkü ayasofya bitti :D doğalgaz çıktı bu biter birşey daha çıkar .. hükümete bir sorun suriyede neler oluyor operasyonlar ne oldu falan. ben hükümetin açıklamasına bakmamki buldumu buldu ben bunu hükümetten degil ingilizlerin basınında 2 gün önceden duydum ama bunu müjde diye verecegini düşünmemiştim.. siyasi hareket bunlar

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
çünkü ayasofya bitti :D doğalgaz çıktı bu biter birşey daha çıkar .. hükümete bir sorun suriyede neler oluyor operasyonlar ne oldu falan. ben hükümetin açıklamasına bakmamki buldumu buldu ben bunu hükümetten degil ingilizlerin basınında 2 gün önceden duydum ama bunu müjde diye verecegini düşünmemiştim.. siyasi hareket bunlar

Fatih bu zaten yeni bulunan bişey değil. 2011 den beri tesbit edilmiş çalışmalar yapılıyordu, sondajlamalar yapılıyordu. Şuan tam olarak nekadar olduğu kesinleşti. İşimize tarayıp yaramayacağı, maliyetin kurtarıp kurtarmayacağı hesaplarının yapıldığı bir dönem. Tabi işin içine siyasi argüman girince maliyet hesaplamaları sonraya bırakıldı. Tıpkı hastane ve köprüler gibi... Ve sonuç yap işlet devreye döndü.
Bunda yap işlet devret modelinde olmaz bakalım napacaklar görecez. İnşallah daha pahalıya satmazlar :)
Yani ötvden sonra ben herşeyi beklerim bu ülkede.
Ayrıca bu bu ülkenin bürpkrasisiyle alakalı sadece hükğmetle alaklaı değil dediğim.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar