Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Tartışma Din siyasetin dışında mı olmalıdır?

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
  • İstatistikte sabit
Her nekadar Mehmet Ocak, Abdullah gülün söylemediği birşeyi söylemiş gibi yansıtmış olsada bir başlık açısından konuyu tartışmayı uygun gördük.
Mehmet Ocağın sakat bakış anlayışının dışında konuyu tartışmaya açmak istedim.

Sizce Din siyasetin dışında mı kalmalıdır?
Yorumlarken lütfen kafanızdaki din tanımınıda yazarmısınız?

spesifikay

Aktif Üye
FK Üyesi
Kulaktan Kalbe
Web sitesi
www.youtube.com
Burç
Koç
Hobim
Hunharca Kitap Okumak =)
İsim
Betül Güler
Meslek
Yazar / Seslendirme Editörü
Hem din tanımını hem de siyaset tanımını iğdiş ettiler
Din bir yaşam tarzıdır , hayatın tamamını kapsar ,
siyaset ise kelime olarak yasaların uygulanması için belirtilen görüşleri kapsar
Bu yasaları belirleyen devlettir bizce nizamdır, bize ait bir nizam yok , yasalarda bize ait değil
Hasılı gündemden uzağım Ocak ne dedi bilmiyorum
Lakin ta 1923'lerden bu yana tartışılan bir mevzu bu , hatta anayasaya eklediler yine de beceremediler
Söylemek istediğim çok şey var ama Sagopa nın dediği gibi anlamayanlara ne fayda =)))

SiyahSancaktaR

FK Üyesi
Ceddi Osmanlı
Burç
Yengeç
JkcUDD
Din kavramının tanımı belli ayrıca açıklamaya gerek yok..
Gelelim siyasete ne kadar suslenirse suslensin Siyaset eşittir yalandır Yalansız siyaset olmaz..
Kimse bana siyaseti Islam ile bağdaştırmaya kalkmasin sadece gülerim :)

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
Din ve siyaset uygulaması dünyaya çarpan meteor ile ( Yenilikçilik ) soyu tükenmiş bir kavramdır.

İnsanlar dinine bağlı ve dinin gereğini uygulayacak olsalar siyaset kavramı diye birşey olmaz.

O kadar ki birbirlerine zıt kavramlardır.

@SiyahSancaktaR üstadımın belirttiği üzere özellikle diğer dinlere nazaran islam ile bağdaştırmaya çalışmak sadece bana ve ben düşüncesindeki kesime tebessüm ettirir.

O kadar ki ciddiye alınıp cevap verilesi değil.

Ayhan Yalçın

Yeni Üye
Ayhan Yalçın
Burç
Balık
Hobim
Fotoğraf Sanatı. Edebiyat.
İsim
Ayhan Yalçın
Meslek
Yazar, Fotograf Sanatçısı (Kocaeli Şehir Tiyatrosu)
Memleket
Kocaeli
lIr3ry
Hayatım boyunca siyasetten hep uzak durdum ve durmaya devam edeceğim. Bu güne dek ısrar ve teliflere rağmen herhangi bir partiye üye olmadım, hayatım boyunca da olmayı düşünmüyorum. Kapitalist bir sistem de siyaset her zaman güçsüzleri sömürmek için ideal bir araç olmuştur ve olmaya devam edecektir. Bir zamanlar haksızlığa uğrayan mazlumların sesi olan bazı basın kuruluşlarının, şimdilerde yapılan bütün haksızlığa sırtlarını çevirip sadece taraf olmaları siyasetin ne kadar iki yüzlü olduğu hususunda bizlere ışık tutmaya yetmektedir. Kalemini bir kaç yerden maaş alarak satılığa çıkaran bazı tırnak içinde ''sanatçı'' yazarları anlatmak istemiyorum.

Çünkü sanat özgündür. Sanat, toplumun bütün bireylerini aynı hizaya getirir. Sanat, zengine ya da fakire ait değildir. O bizatihi insanın kendine aittir. Bu yüzden sanatta statü yoktur. Hiç bir sanat alanında sınıf farklılığını gözeten kurallar yoktur. Sınıf farklılığına sebep olan sanat, sanat değil ''magazindir''. Sanatta, bu gün ak dediğine yarın kara demekte yoktur. Fakat siyaset böyle değildir. Bu gün ak dediğinize gerektiğinde (genelde bir yerlerden talimat gelirse) yarın; ''hayır canım o dün aktı ama şimdi artık kara'' deme olasılığınız muhtemel ve kaçınılmazdır.

Din, taraf toplamak için çok güçlü bir araçtır. Bu yüzden bütün devletlerin kuruluş tarihlerinde inançlar, büyük bir rol oynamaktadır... Din, inanan insanlar için kutsaldır. Bu kutsallığı ayakta tutan en güzel örnek, aynı dine inanan insanların ''kardeş'' olma inanışıdır. Bu inanış, birbirini hiç görmeyen, tanımayan insanları bir an da bir araya getirebilir ve aynı hedefe hizmet ettirebilir. Siyaset biliminde, üzerinde en çok düşülen konulardan biri de budur. Para ve bunun sağladığı güç bile ''din'' kadar etkili değildir.

Fakat, siyaset din kadar temiz bir sahne değildir. Bu sahne, bu gün alkışlananların, yarın mahkum edilmiş olanlarla dolu olduğu bir sahnedir. Bu gün kalemleriyle destanlar yazanların, yarın ''kandırıldık'' demeleriyle doludur. Bu sahne hazindir ki değerli dostlarım, bu gün cebinde beş kuruş olmayanların, yarın karun gibi zengin olacaklarla (olanlarla) doludur.

Şimdi bu konuyu Mehmet Ocak gibi lüzumsuz, gereksiz bir adamın söylemi için değil, sizler için cevaplamaya çalıştım.
Saygı ve sevgilerimle.

Never Give Up

FK Üyesi
Burç
Terazi
Din ne zaman siyasi amaçlarla kullanılırsa, her zaman kaos, yıkım ve sömürü getirmiştir.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar