Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Din Psikolojisi ve Sosyal Bilimler

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
Sosyal Bilimler” kavramı; insanın zihinsel, ruhsal, toplumsal, tarihsel… tüm boyutlarını içine alan olabildiğince geniş çerçeveli bir kavramdır.

Felsefe, tarih, antropoloji, sosyoloji, psikoloji, bu çerçeve içerisinde sayılabilecek bilimsel disiplinlerin başlıcalarıdır.

Bunlar arasında din psikolojisinin en fazla ilişkili olduğu disiplin, kuşkusuz “genel psikoloji”dir.

Daha önce de ifade edildiği üzere din psikolojisi, genel psikolojinin kullandığı bilimsel ilke, yöntem ve tekniklerle araştırmalarını sürdürür.

Bu ortaklık, doğal olarak din psikolojisini sosyal psikoloji, gelişim psikolojisi, kişilik psikolojisi, eğitim psikolojisi gibi akademik psikolojinin alt dallarıyla da ilişkili kılar.

Aralarındaki ortak niteliklerden ötürü din psikolojisini genel psikolojinin alt akademik dalları arasında sayanlar çoktur.

Bu iddianın haklı tarafı olmakla birlikte, diğerlerinden farklı olarak merkez aldığı din konusu nedeniyle din psikolojisini, genel psikoloji grubu yerine din bilimleri grubu içerisinde kabul etmek daha uygundur.

Hangi durumda olursa olsun netice olarak din psikolojisi, bireylerin davranışlarını yorumlarken insan bilimlerinin sunduğu zengin bilgi ve bulgu malzemesinden yararlanırken aynı zamanda bulgularıyla, yararlandığı malzemeyi daha da zenginleştirir.

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Hangi durumda olursa olsun netice olarak din psikolojisi, bireylerin davranışlarını yorumlarken insan bilimlerinin sunduğu zengin bilgi ve bulgu malzemesinden yararlanırken aynı zamanda bulgularıyla, yararlandığı malzemeyi daha da zenginleştirir.
Din psikolojisiyle ilgilenenlerin gündelik hayatta insanların davranışlarına nasıl baktıklarını çok merak ediyorum. İç seslerini duymak isterdim.
Mesela kahvede oturuyor, yapılan bir hareketi değerlendirirken "bu hareketin temelinde dini olgular var" gibi mi düşünür.

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
Din psikolojisiyle ilgilenenlerin gündelik hayatta insanların davranışlarına nasıl baktıklarını çok merak ediyorum. İç seslerini duymak isterdim.
Mesela kahvede oturuyor, yapılan bir hareketi değerlendirirken "bu hareketin temelinde dini olgular var" gibi mi düşünür.
Bu bilimle ilgilenen kişiler belirttiğiniz gibi hareketin temelindeki olguları kalıp olarak bilmekten ziyade bu kalıba uygun olan olmayan tüm olgularada hakimlerdir.

Bulunulan sosyal ortamdan gelinen coğrafyaya kadar dinle alakalı ilmi bilgilere hakim ve aslında sordukları sorunun cevabını bilen ama o cevabı yapılan harekette görmek isteyen kişilerdir.

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
@Placidus, sen neden bu konularla ilgilisin.
Uzun yıllardır Psikoloji başlığı ile ilgiliyim ciddi anlamda araştırma ve konulara hakim olma konusu sanırım aileden de psikolog ve psikiyatrlar olduğundan dolayı daha çekici geldi bana onun dışında yeni yorumlar getirmeyi açıklamalar eklemeyi sevdiğimden ilgi alanlarımdan birisi oldu.

Eğitim anlamında Psikolojiye dair herhangi bir branşta eğitim almadım. Konuyu anlayıp kendime göre yorumlamak ve mantıklı cevaplar oluşturmak hususunda iyiyimdir ( Maşallah :) )

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
@Qasem inde başucu kitabi mukaddime. Mukaddime kitabı toplum bilimden bahsediyor bildigim kadarıyla. Keşke zamanı olsa ikinizin karşılıklı yazılarınızı okumayı çok isterdim :)

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar