Foruma hoşgeldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Tartışma Din değiştirenlerin isim değiştirmeleri gerekli midir?

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Qasem
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Qasem

🌿🌼
Qasem
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Din olarak islamı seçen gayri müslimler neden adlarını değiştiriyorlar anlamakta hep sorun yaşarım, Robin' den Damon'dan müslüman olmuyor mu?

Sizce din değiştirenlerin isimde değiştirmesi mi gerek?

Aslında olur diye düşünüyorum ama belki isimlerinin anlamı güzel değildir ya da yahudi olan birinin yahudiyken kullandığı ismi Müslüman olunca kullanmak istemiyor mantık olarak şöyle düşünüyorum madem İslamı seçtik islamla özdeşleşen islamın öncüleri olan kişilerin isimleri olsun diye düşünüyorlar tıpkı biz çoğu Müslümanında isim seçerken Muhammed, Ahmet, Ayşe, Fatma isimlerini tercih ettiği gibi :)

Belki bazılarına tavsiye edilmiştir. Istersen ismini bir islam büyüğüyle değiştir denilmiştir, sonra herkesin isim değiştirmesi gerektiği gibi anlaşılmış olabilir. Malum bir kapı açmak kolaydır ama kapatmak zordur. Hele bu dini bir konudaysa imkansız bile olabilir:)

Bence gerekli degil de, empati kuruyorum ben de ısmi mi degistirirdim:)
Isim kimliktir.Birde kıyamette isimlerimizle çağrilacagimiz icin de tercih sebebi olabilir.

Bence islamın amacı isimler değil kimlik ve kişilik inşaasıdır. Her toplumun kullandığı isimler farklıdır. Yani bana sorarsanız değiştirilmesi çok abes.

İsim değiştirmek mecburi ve kaide değildir elbet..

Ama Islama giren birinin Müslüman ismi alması bence hoş daha guzel geliyor...

Çağrışım her zaman etkendir bunu unutamamak lâzım bence ...

@Qasem Ben değiştirirdim abes değil bence dediğin kısmen doğru İslamı seçmiş ama hans ismiyle duruyor neden Muhammed, Ömer yada Hamza değil tamm diyeceksin ki önemli olan dini yaşaması hangi ismi aldığı değil ama isimde önemli bence :)

@Meva, iyide peygamber Alman olsaydı ismi Muhammed mi olacak tı?
Allh resulü a.s. İçinde bulunduğu kavmin isim geleneği üzere isimlendirilmiştir. İsimler Müslüman ismi değil, Arap toplumunun kullandığı isimler dir.
Almanlar, Fransızlar içinde bizim isimlerimiz çok garip buna emin ol :)
Hatta bu ne biçim isim derler. Bu yüzden toplumların kullandığı dil ve kültür çok önemli.
Peygamber geldiği toplumun tüm gelenek görenek ve argümanları değiştirmedi., sadece yanlış olanları ıslah etti. Bizde yanlış olanı ıslah ile mesulüz, devrimci değil, ıslahatçıyız.

İyide bize önder olan onlar o zaman Almanya yok tu ki tabiki Arap kavimlerine göre olacak isimleri O zaman neden değiştirmeyi tercih ediyorlar kendi isimleri sinmiyor içlerine değiştirmeyi tercih ediyorlar bu konuda kitaplar var mı ben gideyim bir kaç kitap okuyup yutayım öyle seninle taryışayım? yada bu isimleri alanlarla ropörtaj yapayım ?

@Meva, genelde kendilerine İslamı tebliğ edenler beraberinde bunuda tebliğ ediyor ondan. Yani sünnet olma ve isim değiştirmeyi dinin gerekliliği gibi anlatıldığıdan bu adamlarında bunu yapması doğal.
Mesela sünnet geleneğinin İslama alakası yok. İbrahimi bir gelenek. Yahudiler de dine girme yahudi olma şartıdır.
İsimde bunun gibi

@Qasem isim değiştirmenin islamla alakası yok tamam ama güzel oluyor İslamı seçtikten sonra islamın öncülerinin isimlerini almak bende değiştirirdim bir Olga iken neden Hz. Fatıma'nın yada Hz. Meryem'in ismini almayayım sünnet konusuna hiç girmeyelim bence ?

@Meva, iyide Hz Hatice Müslüman değişkene Hatice idi. Bence insanlar inançlarına girdiği toplumun değil yaşadığı toplumun isimlerini, adet ve geleneklerini devam ettirmeli. Ozaman tüm dünya kısır döngü olacak 100 isim kullanır :)

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz

• Geniş / Dar görünüm

Temanızı geniş yada dar olarak kullanmak için kullanabileceğiniz bir yapıyı kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Izgara görünümlü forum listesi

Forum listesindeki düzeni ızgara yada sıradan listeleme tarzındaki yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Resimli ızgara modu

Izgara forum listesinde resimleri açıp/kapatabileceğiniz yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Kenar çubuğunu kapat

Kenar çubuğunu kapatarak forumdaki kalabalık görünümde kurtulabilirsiniz.

Sabit kenar çubuğu

Kenar çubuğunu sabitleyerek daha kullanışlı ve erişiminizi kolaylaştırabilirsiniz.

Köşe kıvrımlarını kapat

Blokların köşelerinde bulunan kıvrımları kapatıp/açarak zevkinize göre kullanabilirsiniz.

• Zevkini yansıtan renk kombinasyonunu seç
    Arkaplan resimleri
    Renk geçişli arkaplanlar
Geri