Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Haftanın Tartışması Depremin ardında kalanlar!

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
  • İstatistikte sabit
Son yüzyılın en büyük afetini yaşadık ve hala artçılar devam etmekte, bir yandan el birliği ile yaralar sarılmakta.

Gerek sahada planlarımız, gerek lojistik destek için koşturanlarımız, gerek gündemi evden yada medyadan takip edenlerimiz oldu. Bu SÜRECİ, geride bıraktıklarını, sizde kalan etkisi, gözlemleriniz üzerine konuşalım istedim.

Buyrun söz sizlerin ben bol bol sorular soracağım sizlere...

Meva

Haber Editörü
Kendi Dünyasında
Burç
Akrep
Memleket
Siirt
lIr3ry
Hatay'dan bizimkiler geldi bir haftadır burdalar herkes çok korkmuş anlatılanlar çok kötüydü özellikle 9 yaşındaki yiğenim kapıyı kapatınca bile deprem oluyor deyip kendince sığınacak güvenli alanlara kaçıyor o böyle yapınca bizde çok kötü oluyoruz psikolojikmen çok kötüler burada toparlanmaya çalışıyorlar Rabbim bir daha böyle acılar yaşatmasın Rabbim geride kalanların yardımcısı olsun

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Şu yaşadığımız olaylar sizi silkeledi mi?
Hayatta öncelediklerimi fark ettirdi mi mesela?
Sudan sebeplerden canınızı sıktığınızı anladınız mı?
Sahip olduğumuz onca güzelliğin nasıl da nankörü olduğumuzu farkettiniz mi?
Farkındalığımızın artması için illa musibet yaşamamız mı gerekiyor sizce?

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Hayat geride kalanlar için daha zor. Özellikle çocuklar.

Sence çocuklar için neler yapılabilir.
Yani güzel bir gelecek için, onlar için elimizden bişeyler yapmak gelir mi bu süreçte?
Yani arkadaşlar şunu yapsanız güzel olur dediğin aklında bişey var mı?

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Meva, Deprem bölgesinden gelen kardeşin ve yengen TV den ve medyadan bukadar çok yalan ve dezenfarmasyonu izlediklerinde ne diyorlar. Yani onların yaşadıkları neler o bölgede. Yardımlar, kurtarma çalışmaları vs
Düşüncelerini bizim için paylaşırmısın?

EfuL!m

FK Admine
𝓗𝓾̈𝔃𝓾̈𝓷 𝓟𝓻𝓮𝓷𝓼𝓮𝓼𝓲™️
99 depremini travma yaşadıktan sonra etkilerini yıllardır üzerimizden atamazken, yüzyılın depremiyle tüm hayat kalitemizi tekrar planlamaya, usulünce ders alarak bundan sonra önce tedbiri ön planda tutup o doğrultuda yepyeni yaşam alanları kurmaya niyetlenmeliyiz.
Deprem ölüm sebebi değil, binalar ölüm sebebi bunu aklımızdan çıkarmayalım.
Birinci derece yakınlarımızın anlattıkları ile o göçüğün altına hep birlikte girdiğimizi hissettim.
Anlatılanları idrak edebilmenin yaşamadıktan sonra hiçbir ehemmiyeti yok. Allahım bu millete böylesi acı bir daha yaşatmasın.

Meva

Haber Editörü
Kendi Dünyasında
Burç
Akrep
Memleket
Siirt
lIr3ry
@Qasem, aslında ilk 2 gün orada arama kurtarma olmamış o yüzden etraflarında göz göre acı içinde göçük altında ölenler olduğu için çok üzgünler seslerini duyup bir şey yapamamak onları çok üzmüş asker, polis stk lar gitmiş ama onların elinde de kepçe VS. enkaz kaldırmaya yönelik aletler olmadığı için bir şey yapamıyorlarmış ama ondan sonra hem arama kurtarma hem erzak hem giysi inanılmaz derecede çok fazla yardım gitmeye başlamış hatta yengem bizim insanların dünyanın bu kadar yüce gönüllü olacağını düşünmezdim diye bir cümle kurmuştu

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Meva, kessinlikle haklılar, insanlar felaketin boyutunu hala idrak edememiş. 11 ilde olan depremde iki il tamamen yok oldu. İlçeler köyler hakeza. Haliyle hiç bir devlet böylesi bir afette ilk günde her yere ulaşamazdı. Daha hızlı örgütlenilebilirdi ama maalesef gerçekliğimiz var, eldeki malzeme belli. Ülkede her alana müdahale edecek makina gücünü bölgeye ulaştırmak zaten ikigünlük iş.

Bu halk yeri geldiğinde birbirine kol kanat germeyi bilir. Arkadaşlar Adanadan çıkıp 9-10 gibi ancak hatayda müdahale edebilmişler. Yol durumu, felaketin boyutu tüm bunlar hesaplanınca insanların organize olması devletin organize olması kolay değil.

Zor zamanlar, refleksler zon zamanlarda belli olur. Dostta.
Sol paradigmadan asla dost olunmayacağını bu musibet bana çok net gösterdi. Tüm solcular için demiyorum yalan iftira ve dezenfarmasyonda ısrar edenler için diyorum.
İlk iki gün herkes için zordu...

Eymen

FK Üyesi
Sıradan Üye
Yani güzel bir gelecek için, onlar için elimizden bişeyler yapmak gelir mi bu süreçte?
Yani arkadaşlar şunu yapsanız güzel olur dediğin aklında bişey var mı?
Öncelikle çocukların kesinlikle tvden uzak durması gerekiyor.
Onlara ölümü, çığlıkları göstermek yerine; yardımlaşmayı, dayanışmayı, kardeşliği, sevgiyi göstermeliyiz.
Depremde ailesi kaybeden çocuklar için ise ciddi bir çalışma yapılmalı. Önce kendilerini güvende hissedecek bir ortam hazırlanmalı. Bundan sonra alanında uzaman kişiler devreye giriyor.

Kadir53

Aktif Üye
FK Üyesi
Osmanlı Torunu
Burç
Koç
Memleket
Rize / Çayeli
lIr3ry
Sadece çocuklar değil büyüklerin bile psikolojik sorunları var geceleri gözlerini kapatamıyor acaba gene deprem olurmu korkusuyla kolay değil çok büyük bir afetti rabbim bir daha göstermesin ben akşamları uyumadan önce rabbime dua ederim elimden geldiğince kurandan ayetler sureler okurum böyle yaptığım zaman kendimi güvende hissediyorum biraz garip gelicek ama çocuklarımıza eşlerimize dostlarımıza rabbimize yönelmesini telkin edebiliriz hiç olmazsa bir umut rahat uyuyabilirler temkinli olabilirler ..

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar