Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Haftanın Tartışması Covit 19 Aşısını parasıyla satın almak isteyenlere ücretli satılabilsin mi?

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
14. HAFTANIN TARTIŞMASI :

Covit 19 Aşısını parasıyla satın almak isteyenlere ücretli satılabilsin mi?

Bildiğiniz gibi aşıya ulaşmakta ciddi sorunlar yaşıyoruz. Toplumun neredeyse yüzde 80' inden fazlası daha aşı olmadı.
Aşı kademe kademe yapılıyor. Öncelik sırasına göre aşılama yapılmakta ve tamamen devlet tarafından finanse ediliyor.

Peki sizce aşıyı parası ile almak isteyenlere satmak sorunu dahada derinleştirir mi yoksa çözüme katkısı mı olur?
Uygulamada ne tür aksaklıklar olur?

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Devlet açısından sosyal adalet nedir bilirmisiniz? Tüm sınıfların aynı eşit şartlarda hizmet görmesi. Tabi bunu çok boyutlu anlatabiliriz lakin şuan bukadar yeterli.
Hatırlıyormusunuz, maske olayında devlet sözde halka ücretsiz maske dağıtacaktı, maske fiyatları okadar uçtu ki maskeyle ulaşamaz olduk. Parayla satışı serbest edilince herşey düzene bindi. Ama maske hep hayatımızda olan ve imzalat sıkıntısı olmayan bizim durduk yere yanlış politikalarla sıkıntıya soktuğumuz bir sektördü bunu Covit aşısı ile kıyaslayamayız.
Mesela bir grip ve diğer aşılar, bunlar ciddi salgınla değil, toplumun hayatını alt üst eden ve bu denli öldürücü etkisi olan bir hastalık değil.
Eğer biz Covit 19 aşısı paralı olsun dersek,
Bu önümüze iki büyük sorunu çıkarır.
1. Bulunamayan aşı, parasız yapılacaklar için hiç bulunamaz gibi bir aşı olur. Yani şuandaki aşılamanın bile 100 de 1 ini yapamayız. Aşı karaborsaya düşer ve uçuk fiyatlar söz konusu olur.
2. Aşıda kalite farkları kendini gösterir. Kalitesiz aşı piyasada ücretsiz, kaliteli aşı paralı olarak hayatımızda yerini alır. Herşeyin muadili çıktığı gibi bundada ucuz ve kalite yoksunu jeneretik söz konusu olur.

Olay yine yoksul ve dargelirli insana olur. Tek maskenin birim fiyatı 10 TL ye çıkan bir ülkeden bahsediyoruz. Olay şuna döner bir süre sonra; parası olan iyi eğitim alsın, parası olan aşısını olsun deriz, bunla beraber ahlak ve sosyal dayanışma üzerine inşa edilmiş toplumları mahvetmiş oluruz.
O zaman biri de çıkar, "deprem olduğunda seni enkazın altından paran kurtarsın der.
Olmaz demeyin...
Hayatta herşey olur...

Meva

Haber Editörü
Kendi Dünyasında
Burç
Akrep
Memleket
Siirt
lIr3ry
Bende kısmen aşı ucretli olsun istemiyorum bu işleri dahada zorlaştıtırıp daha karmaşık hale sokacak Bu işi çözecek olan yine hükümet kendileri orda burda konuşup ülkemde aşı ücretsiz diye hava atmasını biliyorlar bu işi düzene koyacak kişiler onlar her ilde bu işi takip altına alacak sağlam ekipler olmalı bu iş daha fazla çığırından çıkmadan

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Meva, aşı yok ki çığırından çıksın.
Aşı yok, aşı vermiyorlar. Aşı varda almıyorlar yada aşı varda yapmıyorlar gibi bir şey söz konusu değil. Haliyle kontrol edecekleri bişeyde yok.
Aşının ücretli olması bana göre herşeyi daha zora sokar ve aşı karaborsaya düşer. Olmayan şey tamamen yoka girer

Meva

Haber Editörü
Kendi Dünyasında
Burç
Akrep
Memleket
Siirt
lIr3ry
@Qasem açıkçası aşının olmadığından çok fazla haberim yok etrafımda çok kişi aşı olunca ben var ve hükümet bunu çok iyi organize edemiyor diye düşünüyordum

Omnipotencia

Yeni Üye
Dünyanın kaderini belirleyen böyle bir salgının önüne geçmek için, aşının üretim iznine devletlerin el koyması gerekiyordu.

Burada konu para ile satılması değil, vergi ile ödenmesi olmalıydı. Aşı krizinin önündeki tek sebep, aşıyı bulan firmaların patentlerini başkaları ile paylaşmaması, tekelleşmesi.

Çocuk felci aşını bulup, patentini almayıp üretimini herkese bırakan Dr. Jonas Salk'ı örnek almak gerek. "Bu aşının patenti kime ait" diye soran gazeteciye, " Güneşi patentleyebilir misiniz? " diye sormuştu.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Omnipotencia,
Okadar çok teori var ki, bunlardan biride salgının ilaç firmaları tarafından üretildiği...
Bazen patent konusunu düşünürken ve bir eczacı olarak olaya bakarken hani bunların payı yok diyemiyor insan, ama sonr çık kötü düşünceler aklımdan diyorum...
İlaç firmaları hastalık ve salgın gibi kaotik şeylerden beslenirler. Onlardan dünyanın düzene oturması için böyle bir şey beklemek imkansızı istemektir.
Zira onlar salgının bitmemesi için çabalıyorlar buna emin olun.

Omnipotencia

Yeni Üye
@Omnipotencia,
Okadar çok teori var ki, bunlardan biride salgının ilaç firmaları tarafından üretildiği...
Bazen patent konusunu düşünürken ve bir eczacı olarak olaya bakarken hani bunların payı yok diyemiyor insan, ama sonr çık kötü düşünceler aklımdan diyorum...
İlaç firmaları hastalık ve salgın gibi kaotik şeylerden beslenirler. Onlardan dünyanın düzene oturması için böyle bir şey beklemek imkansızı istemektir.
Zira onlar salgının bitmemesi için çabalıyorlar buna emin olun.
İlaç sektörünün, gıda sektöründen daha büyük olduğunu okumuştum. Trilyonlarca dolarlık bir sektör.

Olmayan hastalıkların uydurulup, ilaç satılması gibi rezaletler vardı.

Ben sars cov 2'nin tasarlanmış bir hastalık olduğunu düşünmüyorum. Ama ilaç sektörünün ekmeğine yağ sürdüğünü, insanların sırtına kan emici vampirler gibi yapışmalarını sağladığına katılıyorum.

Olsun. Tarih affetmez. Bu firmaların isimleri, bu haksızlığa alet olanlar tarihte kahraman olarak değil, fırsatçı olarak anılacak.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Omnipotencia, bende tasarlanmış bir hastalık olmadığına inancımı en başından beri korumaya çalışıyorum lakin bazen öyle şeyler oluyor ki akıl ermiyor. İlaç sanayi alanındaki çalışmalar özellikle...

İlaç sanayi bir iki ay içinde tüm dünya nüfusunun çok çok üstünde üretim yapacak kapasiteye sahip. Bahsi geçen firmalar tek başlarına bir ay içinde tüm dünyanın aşılanmasını sağlayacak güç ve donanıma sahipler...
Lakin maalesef..
Kaos hastalık nekadar çok sürerse bundan okadar çok nemalanacaklar...

Tıpkı hiç olmayan hastalıkların üretilmesi gibi...
Kolesterol ilaçları buna en büyük örnek...

Omnipotencia

Yeni Üye
@Omnipotencia, bende tasarlanmış bir hastalık olmadığına inancımı en başından beri korumaya çalışıyorum lakin bazen öyle şeyler oluyor ki akıl ermiyor. İlaç sanayi alanındaki çalışmalar özellikle...

İlaç sanayi bir iki ay içinde tüm dünya nüfusunun çok çok üstünde üretim yapacak kapasiteye sahip. Bahsi geçen firmalar tek başlarına bir ay içinde tüm dünyanın aşılanmasını sağlayacak güç ve donanıma sahipler...
Lakin maalesef..
Kaos hastalık nekadar çok sürerse bundan okadar çok nemalanacaklar...

Tıpkı hiç olmayan hastalıkların üretilmesi gibi...
Kolesterol ilaçları buna en büyük örnek...

Hatırlıyor musun hocam bu ülkenin iktidarı ve gelecekteki iktidarlar hakkında konuşmuştuk.

Aynı tutumu globalde de sürdürüyorum ben. Bu şerefsizler bir gün tarihe gömülmek zorunda kalacaklar. Olacak yani bu. Belki 1000 yıl sürecek ama yaşanacak.

Malesef dünyanın çarkları şimdilik yeteri kadar yüksek seviyede empatiye, ahlağa, mertliğe ve adalete sahip olmayanlar tarafından döndürülüyor.

Eylül

FK Üyesi
🎈🌹
Birde asi olupda yan etkileri var yaslilarda ani olum yuzde gozde siskinlik agizda yaralar ikinci dozda oluyo yakinlarimdan gordum insan ne yapcagini bilmiyo olsami olmasama rabbim biran once bu salgindan kurtarsin

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar