Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Çocuk eğitiminde gözlem dili kullanmak, yargıdan kaçınmak.

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Biri yatağı toplamaya çakışıyor, öbürü yatağa yayılmış resim yapıyor. “Ya ne saçma işlerle uğraşıyorsun! Kalk yataktan” dedi. “Saçma falan değil, resim yapıyorum!” diye çıkıştı diğeri. Tartıştılar öyle, tatları kaçtı. Kahvaltıdan sonra “ne saçma iş” diye çıkışan oğlumla masada tek kalana kadar bekledim. Yalnız kaldığımızda dedim ki, sana hayatını çok kolaylaştıracak bi’şey öğreteyim mi? Çay demlemeyi mi öğretcen, onu zaten biliyorum dedi:))) İnanmazsın ama şu hayatta çay demlemekten önemli şeyler de var dedim. Gülüştük? Ortam yumuşakken, gülümsüyorken öğüt almaya daha açık oluruz. Fırsatı kaçırmadım:)) Cümlelerinde ‘gözlemi’ kullanırsan daha kolay sonuç alırsın, ‘yargıdan’ kaçın dedim. Mesela kardeşine “saçma işlerle uğraşıyorsun” dediğinde ne oldu? Saçma değil, diye çıkıştı. Çünkü bir yargıda bulundun, o da savunmaya geçti. Durduk yere tartıştınız, gerildiniz. Şöyle desen nasıl olurdu sence? “Yatağı toplamaya geldiğimde seni yatakta resim yaparken görünce öfkeleniyorum. Lütfen resmini başka yerde yap!” Yargı yok. Gözlemin var, duyguların var, isteğin var. Temiz cümle, dedim. Yine gülüştük:)) Öyle kalktık masadan. Bakalım ne kadarını duydu, ne kadarını anladı, ne kadarı aklına yattı, ne kadarını uygulayacak. Bu onun meselesi artık, benden çıktı?

Hatice Kübra Tongar

ScxdEY.md.jpg

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar