Foruma hoşgeldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

FK Sözlük CHP'nin süresiz nafaka açıklaması

AsyA

Öylesine...
Forum Kalemi
Chp kadın kolları genel başkanı aylin nazlıaka, aile ve sosyal hizmetler bakanı mahinur özdemir göktaş’ın “süresiz nafaka ödemek kabul edilebilir olamaz. adil değil” sözlerine tepki gösterdi. nazlıaka, “bakan göktaş kadınların yoksulluk nafakasına göz dikemez. biz buradan kendisini erkeklerle empati kuracağına yoksul kadınlarla empati kurmaya davet ediyoruz” dedi.

Süresiz nafaka olayını ben absürt buluyorum. Sonuçta ayrılındı ve bitti. 3 yıl 5 yıl verilebilir. Ama o süreçte kadın zaten kendi düzenini kurması lazım. Ardından nafaka bitmeli.

Nafaka kurallarında çocuk varsa belki ömür boyu olabilir o da çocuğun demirbaş eksikleri için. Dul maaşı zaten devlet tarafından bağlanıyor.
Hem şu sıralar eften püften sebepler gösterileren boşanmalar maalesef arttı ve bunun tek mimarı erkekler değil.

Çocuğun kaybedeceği güven duygusunu babaya ömür boyu para ödeterek telafi edemezsiniz.

Empatiymiş.! Kitaptan okuyup televizyondan izlemeyle olmuyor empati meselesi..

Empati yapıyorum neden olmasın ?
Haklılık hâline göre ,
Kadın haklı ise boşanmada neden olmasın ?
Bu haklılık Kadının başka bir nikah ahdine kadar devam etmesi.

Süresiz nafaka yanlış elbet...
Bir orta yol bulunmalı kadın da erkek de mağdur edilmemelidir...
Düşünün ben bir ev aldım. Ailemin parasal bir katkısı yok aldığım evde ama... Şu paraları şuraya verecekkem onun sayesinde o paralar daireme döndü ise...
Bunlar da kadına teslim edilmelidir... Süresiz nafakalar erkeğin adaletsiz tutumundan dolayı kadınların başvurduğu yöntem aslında... Kadınla, iyilikle kontak kurulabilse belki bunlar da olmayacak...

@Yeşil sarık, imkanı olan versin. Yoksa zorlanmasın. Kanunlar esnek tutulsun bari.
Bir dönem avukat katipliği yaptım. Gördüğüm kadarıyla eş memursa hayatını sürdürebiliyor. Değilse bir daha hayat kurması çok zor.
Bir müvekkilimiz vardı. Çocukları için nafaka alıyordu. Kocası ödeyemiyor, ödeme şartını ihlalden 3 ayda bir dava açma hakkı var. Birinde ceza çıkmıyor birinde mutlaka ceza çıkıyordu. Eş tam iş buluyor ceza evine giriyor. Orada nafaka ödeyecek imkanı yok. Ödeyemediği için dava açılıyor. Çıkıyor hükümlü olduğu için iş bulamıyor. Yine dava açılıyor. Kısır döngü.
Sonra eşlerin ikisinide gördüm. Kadın İstanbul borsasında çalışan biriyle evlenmiş. Maddi durumu çok iyi. Sıfır 4×4 kullanıyor. Erkek öyle zayıflamış, öyle yıpranmış, öyle yaşlanmış ki anlatamam:(
Kanunlar esnetilmeli. Kişinin imkanına göre hareket edilmeli. Yazıktır günahtır bu insanlara. Çoğuna ölsün kurtulsun dedim cidden :(

@Yeşil sarık, imkanı olan versin. Yoksa zorlanmasın. Kanunlar esnek tutulsun bari.
Bir dönem avukat katipliği yaptım. Gördüğüm kadarıyla eş memursa hayatını sürdürebiliyor. Değilse bir daha hayat kurması çok zor.
Bir müvekkilimiz vardı. Çocukları için nafaka alıyordu. Kocası ödeyemiyor, ödeme şartını ihlalden 3 ayda bir dava açma hakkı var. Birinde ceza çıkmıyor birinde mutlaka ceza çıkıyordu. Eş tam iş buluyor ceza evine giriyor. Orada nafaka ödeyecek imkanı yok. Ödeyemediği için dava açılıyor. Çıkıyor hükümlü olduğu için iş bulamıyor. Yine dava açılıyor. Kısır döngü.
Sonra eşlerin ikisinide gördüm. Kadın İstanbul borsasında çalışan biriyle evlenmiş. Maddi durumu çok iyi. Sıfır 4×4 kullanıyor. Erkek öyle zayıflamış, öyle yıpranmış, öyle yaşlanmış ki anlatamam:(
Kanunlar esnetilmeli. Kişinin imkanına göre hareket edilmeli. Yazıktır günahtır bu insanlara. Çoğuna ölsün kurtulsun dedim cidden :(
İmkani olan versin yoksa zorlanmasin bu cümle bir Erkek olarak benim kabul edemeyeceğim bir durum ,
Neden ; Kadın bir başına Boşandıktan sonra ne yapacak ,
Aile fertleri yoksa (Anne-Baba -kardes ) kendini nasıl muhafaza edecek ,barınacak,daimi ihtiyaçlarını karşılayacak.

Evet esneklik olsun oda Nasıl bir esneklik ,Boşanma nedeni Erkekten kaynaklanıyorsa ana neden Erkekse kadın boşandıktan sonra bidahiki nikah ahdine kadar nafakası neyse ,bunu bütün ihtiyaçlarını dahil karşılamak zorunda .

Maddi durumu yoksa bunu devlet karşılamak zorundadır. Devletin aslı görevidir.

Burada bir konuya dikkat etmek gerek.
Suistimal...
İkincisi ömür boyu...
Ben sebebi ne olursa olsun en fazla nafakanın çocuk yoksa 1 yıl çocuk varsa 5 yıl olması, kadının evlenmesi durumunda yeni evlilik aldı ile nafakanın katiyen son bulması gerektiğini taksinin zulüm olduğunu düşünüyorum.
Kadın boşanıyor nafaka alıyor ama başkasıyla resmi nikah yapmadan hayat devam ettiriyor hadi gel buradan yak...
Okadar çok ki...
Ne olursa olsun Zulümdür...
Çok istiyorsa devlet kendi baksın. Söze gelince eşitlik naraları atanlar söz konusu nafaka olunca zıvanadan çıkıyor...

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz

• Geniş / Dar görünüm

Temanızı geniş yada dar olarak kullanmak için kullanabileceğiniz bir yapıyı kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Izgara görünümlü forum listesi

Forum listesindeki düzeni ızgara yada sıradan listeleme tarzındaki yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Resimli ızgara modu

Izgara forum listesinde resimleri açıp/kapatabileceğiniz yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Kenar çubuğunu kapat

Kenar çubuğunu kapatarak forumdaki kalabalık görünümde kurtulabilirsiniz.

Sabit kenar çubuğu

Kenar çubuğunu sabitleyerek daha kullanışlı ve erişiminizi kolaylaştırabilirsiniz.

Köşe kıvrımlarını kapat

Blokların köşelerinde bulunan kıvrımları kapatıp/açarak zevkinize göre kullanabilirsiniz.

• Zevkini yansıtan renk kombinasyonunu seç
    Arkaplan resimleri
    Renk geçişli arkaplanlar
Geri