Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Cennette birini istiyorum o da başka birini ne olacak?

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Cennette birini istiyorum o da başka birini ne olacak?

En çok sorulan sorulardan biri :) @Qasem bizi bilgilendirebilir misin.

Çözüm
@NoktA,
Müslümanların cennet algısını gerçekten anlamıyorum...
Vahy cennetten bahsederken Arap zihnindeki en mükemmeli resmediyor. Arap çöllerinde yer alan bedevi halkın hayalini süsleyen bahçe, altından ırmaklar akan köşkler vs vs.
Oysa cennet dediğimiz kavram mükemmel bir hayat ( Bahçeler) anlamındadır...

Geleceğe dair ne konuşursak konuşalım boş konuşmuş oluruz bu bağlamda Gelecek ve diğer hayatla ilgili Allahtan başka bize gelen tüm bilgiler uydurmadır...

Orada varılan mekanda yeni bir hayat olacak, mükafat olarak verilen bir hayat...
O gün bügünki akıl, düşünce duygular mı olacak bilmiyoruz...
Bu konuda intikal eden hadislerin neredeyse çoğu zayıf rivayetler...

Bu yüzden gelecekle alakalı ne konuşursak boş ve yalan...

Destina

FK Üyesi
Web sitesi
forumderyasi.com
Burç
Kova
DisPVx
Takım
lIr3ry
Gerçekten birşey merak ediyorum hatta bir müslüman olarak çok merak ediyorum.
Sadece bu konu değil gördüğüm çoğu dini soru cevap için geçerli.

Bu sitenin hocası @Qasem mi? fetvaları ondan mı alıyorsunuz?
ya da @Qasem 'in dedikleri ne kadar doğru da gözü kapalı inanıyorsunuz?

Cidden merakımdan soruyorum yanlış anlaşılmasın.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@NoktA,
Müslümanların cennet algısını gerçekten anlamıyorum...
Vahy cennetten bahsederken Arap zihnindeki en mükemmeli resmediyor. Arap çöllerinde yer alan bedevi halkın hayalini süsleyen bahçe, altından ırmaklar akan köşkler vs vs.
Oysa cennet dediğimiz kavram mükemmel bir hayat ( Bahçeler) anlamındadır...

Geleceğe dair ne konuşursak konuşalım boş konuşmuş oluruz bu bağlamda Gelecek ve diğer hayatla ilgili Allahtan başka bize gelen tüm bilgiler uydurmadır...

Orada varılan mekanda yeni bir hayat olacak, mükafat olarak verilen bir hayat...
O gün bügünki akıl, düşünce duygular mı olacak bilmiyoruz...
Bu konuda intikal eden hadislerin neredeyse çoğu zayıf rivayetler...

Bu yüzden gelecekle alakalı ne konuşursak boş ve yalan konuşmuş oluruz.
Bu bağlamda Allahın bahsettiği cennet tasvirleri şu ayetlerdedir...

Kur’an-ı Kerim’de Bakara Suresi 25. Ayeti: “(Ey Muhammed) iman edip salih amellerde bulunanları müjdele. Gerçekten onlar için altlarından ırmaklar akan cennetler vardır. Kendilerine rızık olarak bu ürünlerden her yedirildiğinde: “Bu daha önce de rızıklandığımızdır” derler. Bu, onlara, (dünyadakine) benzer olarak sunulmuştur. Orada, onlar için tertemiz eşler vardır ve onlar orada süresiz kalacaklardır.” der. Aynı şekilde Al-i İmran Suresi (15., 136., 198. Ayetleri), Nisa Suresi (57., 122. Ayetleri), Maide Suresi (85., 119. Ayetleri), Araf Suresi (43., 50. Ayetleri), Enfal Suresi 4. Ayeti, Tevbe Suresi (21., 72., 89., 100. Ayetleri), Yunus Suresi 9. Ayeti, Rad Suresi 35. Ayeti, İbrahim Suresi 23. Ayeti, Hicr Suresi 45. Ayeti, Nahl Suresi 31. Ayeti, Kehf Suresi 31. Ayeti, Taha Suresi (76., 121. Ayetleri), Hac Suresi 23. Ayeti, Furkan Suresi 10. Ayeti, Ankebut Suresi 58. Ayeti, Rum Suresi 15. Ayeti, Lokman Suresi 8. Ayeti, Yasin Suresi 57. Ayeti, Saffat Suresi 42. Ayeti, Zümer Suresi 20. Ayeti, Şura Suresi 22. Ayeti, Muhammed Suresi 15. Ayeti, Rahman Suresi (48., 64., 66., 68. Ayetleri), Vakıa Suresi (28., 29., 30., 31., 32., 33., 79. Ayetleri), Hadid Suresi 12. Ayeti, Mücadele Suresi 22. Ayeti, Saff Suresi 12. Ayeti, Tegabün Suresi 9. Ayeti, Talak Suresi 11. Ayeti, Buruc Suresi 11. Ayeti, Gaşiya Suresi 12. Ayeti, Beyyine Suresi 8. Ayetinde geçen cennet kelimesi de “altlarından ırmaklar akan, türlü meyve ağaçlarının ve sayısız nimetlerin olduğu, gölgeliklerin yer aldığı” bir cennetten söz etmektedir.

Yani ben istediğimi alacam, istediğim benim olacak gibi fantastik hayaller kurmayın :)

Çözüm

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@Destina, hiç bir konuda ne kimse fetva istedi ne ben fetva verdim. Nede ben fetva merciiyim...

Konular hakkında zihin dünyamı açıyorum sadece.
Kimsenin benden fetva beklediği yok.
Konular hakkında herkes düşüncelerini sunabilir.

Meva

Haber Editörü
Kendi Dünyasında
Burç
Akrep
Memleket
Siirt
lIr3ry
Cennete Bi girelim de ben başka birşey istemiyorum :)

Destina

FK Üyesi
Web sitesi
forumderyasi.com
Burç
Kova
DisPVx
Takım
lIr3ry
@Qasem bu konuyu açan arkadaşla alakalı bir durum o zaman.
Konular direk soruyu sorupta açılabilir ve herkes bilgilerini paylaşabilir.
Fakat arkadaş seni kendi hocası ilan etmişse direk seni etiketleyip senin bilgilendirmeni istiyor buda bana ister istemez farklı düşündürüyor.
Ben cevabımı aldım teşekkür ederim @Qasem.

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
@Destina biz konulari böyle açalım diye anlaşmıştık. Hickimseye cevap vermeyin bilginizi bizimle paylaşmayın demiyoruz:)
Konular arasında kaybolmasin diye etiketliyorum. Senin bilgin varsa sende paylaş birlikte ogrenelim. Istişare de rahmet vardır, biz kimseyi konu dışında bırakmıyoruz:)
Ne benim nede Qasem in biliyorum iddiası olmadı. Zaten insan öğrendikçe hicbirsey bilmediginin farkına varıyor.
Katkıda bulunmak istedigin her zaman yaz lutfen. Birlikte araştıralım öğrenelim:)
Bazı konular hakkında ne düşündüğünü merak ettiğim için etiketliyorum @Qasem i :)

Hatta @Eymen le de konusmustuk oda konularımıza ekleme yapacaktı. Fırsatı olmuyor herhalde:)

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar