Foruma hoşgeldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

İktibas Çay ocağını nereye kuracak

Eskiden biri vefat edince komşular ya da yakınları, "Acısı var, bir de yemekle uğraşmasın ev halkı," diye günlerce yemek taşırdı o eve.

Birlik olmak, bir arada olmak, bir müddet ev halkına iyi gelirdi. İlk şoku yalnız atlatmasına izin verilmez, duruma alışana kadar da yakınları gider gelirlerdi. Ama asla onlara yük olunmadan...

Sonra düğünün, sünnetin, çocuk sahibi olmanın, mezuniyetin, asker uğurlamanın suyunu çıkardığımız gibi, cenaze olayını da şova dönüştürdük.

Cenaze işlemlerinden önce çay ocağını nereye kuracaklarını düşünmeye başladı insanlar. Onu halledince çayın yanına ne ikram edileceği düşünüldü. Çünkü gelenler, havada uçan sineğe laf edebilme potansiyeline dönüşmeye başladılar.
Bardak tabak yetmiyor, markete gidip plastik tabak alıyorsun. Oradan biri, "Ama ben plastik bardakta içemiyorum bunu." diyor. Cenaze sahibi ne yapsın? Mecburen gidip komşudan tabak toplamak zorunda kalıyor. Çünkü "Zıkkım içsene sen ya!" diyemiyorsun.

"Çorba almayayım kızım, az pilav çok et koy," diyenler, pilavına karabiber isteyenler, "Hazır ayran içemiyorum ben," diye burun kıvıranlar, çayını açık isteyenler, kavuna yetişemediğini söyleyip yeni tabak yapılmasını bekleyenler; kaşıklarını iştahla sallarken belki içeriden gelen vicdan sesini kandırmak için "Merhum yedirmeyi çok severdi," muhabbeti açıyor. "Severdi de üç günlük de yedirecek imkanı pek yoktu hanım abla ya!" da diyemiyorsun.

Sonra bulaşık derdi başlıyor, kim yıkayacak? Dar mutfakta elli kişiyle başlarda "Ben yıkarım, olur mu ya?" kavgası yaparken, iki gün sonra "Sen niye yıkamıyorsun?" kavgasına dönüşüyor. Çünkü haklılar ve sinirler çok geriliyor. Merhuma saygısızlık olmasın diye "Bunlar ne zaman gidecek, yeter ya!" da diyemiyorsun.

Kız beğenenler mi ararsın, kim kısır, kim doğuramadı diye çocuk sayısı öğrenen mi? Kaşla göz arasında doktor adresi alan mı, okuldan gelen çocuğun yemeğini orada halletmeye çalışanı mı?!

Bazen gerçekten toplum olarak "Had nedir, nerede durulur?" sorusunun cevabının üniversite hazırlık denemelerinin anahtar bölümünde olduğunu zannediyoruz.

Halden anlamak, hal hatır sormak diye bir şey vardı eskiden.

Şimdi hayatımız bencillik yarışları ile dolu.

Ezgi Akgül
11 Ekim 202420241020_140601.jpg

Gerçekten traji komik bir mevzya el atmış helal olsun !...

Yakınımın cenazesine gititğimde neden yemek verdiklerine kızarken orda cenazeye gelen birisinin bu yemeğin tuzu az olmuş salata varmı sözüne dağıtılan yemeğin kepçesini elime alıp acımadan kafasına indirdim kan içinde kaldı pişmanmıyım asla !...

Katılıdğım cenazede yemem için ısrar edenlere çok üstüme gelirlerse güzel azarlarım...

Cenaze evinden asla ağzıma lokma koymadım koymam Allaha sığınırım..

Millet acısımı yaşasın milleti mi memnun etsin !..

Merhuma hayır ise yetim sevindirin Kuran kursu talebelerine hayır yapın Afrikada ki Gazzede kilere yardım edin sahtekar müslüman geçinnenlere değil !...

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz

• Geniş / Dar görünüm

Temanızı geniş yada dar olarak kullanmak için kullanabileceğiniz bir yapıyı kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Izgara görünümlü forum listesi

Forum listesindeki düzeni ızgara yada sıradan listeleme tarzındaki yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Resimli ızgara modu

Izgara forum listesinde resimleri açıp/kapatabileceğiniz yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Kenar çubuğunu kapat

Kenar çubuğunu kapatarak forumdaki kalabalık görünümde kurtulabilirsiniz.

Sabit kenar çubuğu

Kenar çubuğunu sabitleyerek daha kullanışlı ve erişiminizi kolaylaştırabilirsiniz.

Köşe kıvrımlarını kapat

Blokların köşelerinde bulunan kıvrımları kapatıp/açarak zevkinize göre kullanabilirsiniz.

• Zevkini yansıtan renk kombinasyonunu seç
    Arkaplan resimleri
    Renk geçişli arkaplanlar
Geri