Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Çağın Dahisi Elon Musk’ın Hayatından İlham Verici 13 Alıntı

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Çağın Dahisi Elon Musk’ın Hayatından İlham Verici 13 Alıntı

Elon Musk kendi hayatını yazacak olan yazara “Sizce ben deli miyim?” diye sormuştu. Ömrünün sonuna kadar harcasa kendisine yetecek kadar büyük olan servetinin tamamını, kimsenin hiçbir işe yaramayacağını düşündüğü projelere yatırıp başarılı olmayı becerebilen bir adam için sıradan bir soru! Devletlerin bile kendisi karşısında tehlike olarak görebileceği bir uzay araştırmaları şirketi var fakat bir şehre gittiğinde arkadaşlarının salonlarındaki kanepede uyumayı tercih ediyor. Aynı zamanda Mars toprağında oksijen üreten bitkiler yetiştirip, Mars’ı insanların yaşayabileceği bir yere dönüştürmek gibi ‘ciddi olarak’ üzerinde çalıştığı projeleri var. Onu tanıyanlar imkansız kelimesinin anlamını bilmediğini söylüyor. Çalışanlarından bir tanesi “Hepimiz 20 saat çalışıyorduk, o ise 23 saat” diyerek, geceleri onların yaptıkları hataları düzelten bir CEO’dan bahsediyor. Sadece uzay konusunda devletlere meydan okumuyor, aynı zamanda Tesla ile dünyanın en beğenilen elektrikli araçlarından birini üretiyor. Tüm yönleriyle kusursuz insan yoktur ancak başarılı bir insandan ilham alabileceğimiz pek çok şey var.

1. Okumak Konusunda Sınır Tanımıyor

dd6b8c16d81cc8db70b2bc1e080b49592502b28f-2161560038.jpeg

Çok küçük yaşlarından beri okumayı çok seven Elon Musk’ın bir tanıdığı Onu Şöyle anlatıyor: Günde on saat kitap okumak onun için alışılmadık bir şey değildi. Eğer hafta sonu ise günde iki kitabı bitirebiliyordu. Kendisi ise çocukluğundan şöyle bahsediyor: Bir keresinde okulun ve komşu okulun kütüphanelerindeki kitapların hepsini bitirmiştim. Bu sanırım üç yada dördüncü sınıftaydı. Kütüphaneciyi benim için kitap sipariş etmesi için ikna etmeye çalıştım. Böylece Britannica Ansiklopedisini okumaya başladım. Oldukça faydalı olmuştu. Neyi bilmediğiniz hakkında bir fikriniz yok. Her şey orada olduğunda farkına varıyorsunuz.
Kendisini tanıyanların söylediğine göre ne zaman bir alanda bir şey yapmak istese, o alanla ilgili her şeyi okuyup bir uzman kadar bilgi sahibi oluyordu.

2. Sıfırdan Başladı

170807-elon-musk-billionaire-2-4111342551.jpg

Hayallerinde dünyayı kurtarmak vardı ancak geçinmek için para kazanması gerekiyordu. “Musk’ın yaptığı en zor iş, iş kurumuna uğradıktan sonra karşısınına çıktı. En iyi maaşı veren işi sordu ve bunun saatte on sekiz dolar karşılığında bir kereste değirmeninin kazanını temizleme işi olduğunu öğrendi. Tehlikeli madde giyisisi giyerek zar zor sığabildiği bir tünelden geçip temizlik yapıyordu. Kumu ve hala sıcak olan diğer atıkları delikten dışarı atarak temizlik yapıyordu. Orada otuz dakikadan fazla kalan birinin sıcaktan ölebileceği bir işti. Hafta başından işe alınanlardan hafta sonuna kadar sadece Musk ve diğer iki kişi kalmıştı. Elinden geldiğince direndi ve bu işi haricinde de çok çalışarak daha iyi bir işe girmeye çalıştı. Bu konuda şöyle diyor: Eğer yemek yememenin başka bir yolu olsaydı daha fazla çalışabilmek adına yemek yemezdim. Keşke besinleri yemek için ayrıca zaman ayırmadan almanın bir yolu olsaydı.

3. Beş Parasızken Bile Büyük Düşünüyor

elon-musk-ve-space-x-660x330-2523767361.jpg

Kariyer seçimi hakkında şunları söylüyor: Bilgisayar oyunlarını seviyorum lakin eğer gerçekten büyük bilgisayar oyunları yapacak olsaydım, bunların dünya üzerindeki etkileri ne kadar büyük olacaktı? Çok büyük bir etki olmazdı. Bilgisayar oyunlarına karşı içten gelen sevgim olsa da kendime bir kariyer olarak seçemem. Bu sözlerinden sonra İnternet, yenilenebilir enerji ve uzayı, üç büyük alan ve de gerçekten de büyük bir etki yapabileceği pazarlar olarak seçti.

4. Defacalarca Başarısız Oldu!

elon-1-794x445-1012860807.jpg

“Dört yada beşinci sınıfta bazı konularda başarısız olduğumu hatırlıyorum. Üst sınıfa geçmem için tüm dersleri geçmem gerektiğini bilmiyordum. Bunu öğrendikten sonra sınıftaki en iyi notları almaya başladım.”
Üniversitede fizik ve mühendislik alanında eğitim alıyordu ama derslere karşı ilgisizdi ve çok geçmeden de okuldan ayrıldı.
Paypal’ın kuruluş aşamasında hayali dünyada ilk kez internet üzerinden para transferi gerçekleştirebilmekti. Ancak o dönemin yasalarına göre bu imkansız bir şeydi. Ortağı ve çalışanlarının büyük bir kısmı Elon’un aşırı hayalci olduğunu düşünüyordu. Bir tartışmadan sonra ortağı bir çok elemanıyla birlikte işi bıraktığını söyleyip Elon’u terketti. Sadece bir kaç sadık çalışan kalmıştı. Onlardan biri o anı şöyle anlatıyor: Her şey olup bittikten sonra Elon ile ofisinde oturduğumuzu hatırlıyorum. Elon’un istediği gibi bir sitenin kurulabilmesini engelleyecek bir milyon kanun vardı fakat Elon’un umurunda değildi. Sadece bana baktı ve “Sanırım biraz daha insan işe almak gerekiyor” dedi. Daha sonra da bu işe yatırım yapacak girişimcileri ikna edebilmek için denemediği yol kalmadı.
Daha sonraları SpaceX bir kere, Tesla ise defalarca iflasın eşiğine geldi fakat bunu atlatmayı başardılar. SpaceX sürekli büyüdü ve şimdilerde değerinin 12 milyar doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

5. Yap Ya Da Öl

Ingenuity-Awards-Elon-Musk-631-3328404306.jpg

Bir defasında arkadaşlarıyla gittiği ve aslında pek de idmanlı olmadığı bisiklet sürme etkinliği hakkında bir arkadaşı şöyle diyor: Her zaman o sürüşü düşünürüm. Gerekli olan kondisyon seviyesine yakın bile değildi. Bir başkası bırakabilir ya da bisikleti ile birlikte yürüyerek çıkabilirdi. Onun o son otuz metreyi sürüşünde yüzündeki acıyı gördüğümde işte bu Elon demiştim; yap ya da öl ama sakın pes etme! Kendisi bir yatırımcıya şöyle demiştir: Bende bir samuray zihniyeti var. Başarısız olmaktansa kendimi öldürürüm.

6. Tatilden Nefret Ediyor

490597796.jpg.0-3420362861.jpg

Ailecek gittiği bir tatilin ardından ağır bir sıtmaya yakalandıktan sonra şunları söylüyor: Ölüme çok yaklaşmıştım. Bu benim tatilden aldığım dersti. Tatilleri sizi öldürür.
Bir arkadaşı Elonun satmak üzere uzun süre uğraşarak büyüttüğü projesi olan şirketin satılacağı zamanı şöyle anlatıyor: Şirketin satılacağı belli olur olmaz Elon bir sonraki projesine başlamıştı.

7. Her An Çalışıyor

mg_83642-535692387.jpg

Eşi onun hakkında şunları söylüyor: Kocaları eve yedi ya da sekizde geldiği için yakınan arkadaşlarım vardı. Elon eve 11’de gelir ve biraz daha çalışırdı. İnsanlar onun bulunduğu yere gelebilmek için yaptığı fedakarlıkları anlamıyor!
Bir çalışanı ise şöyle diyor “…Elon çok heyecanlanmıştı. Bu program tamamlanana kadar cumartesi ve pazarları da çalışacağımızı ve masalarımızda uyuyacağımızı söyleyen bir konuşma yaptı. Bir kişi herkesin çok çalıştığını ve biraz ailelerine zaman ayırmaları gerektiğini söylemişti. Elon bunun üzerine o kişiye, iflas ederlerse ailelerini istedikleri kadar görebileceklerini söyledi. Çalışanlardan biri çocuğunun doğumuna gidememişti. Musk ona “Bu bir mazeret değil, Hayal kırıklığına uğradım. Önceliklerinizin ne olduğnu belirlemelisiniz. Dünyayı ve tarihi değiştirmekteyiz ve siz ya bunda yer alırsınız ya da almazsınız” dedi.

8. Hayallerinden Vazgeçmiyor

elonmusk-3006805939.jpg

Musk’un çöldeki bir Mars araştırması için 100.000 dolar bağışladığını duyunca arkadaşları akıl sağlığı hakkında şüphe duymaya başladılar. Aynı zamanda birkaç fareyi Mars’a gönderebilmek için 15 milyon dolar harcamayı düşünüyordu. Bazıları onunla dalga geçmek için yolda farelerin yiyebilmesi için koca peynir dilimleri hediye ettiler. O ise kimseye aldırmadan projeler geliştiriyor ve gerçekleşebilmesi için elinden geleni yapıyordu. Daha sonra fare göndermek yerine orada oksijen üretecek bitkiler yetiştirmeye karar verdi. Kimse onu ciddiye almıyordu.

9. Başarısız Olduğu Zaman Yılmıyor

T274X2ID6ZBUHNWIOMRERMKZEA-3075339265.jpg

Bir roket almak için Rus firmayı ziyaret edip paraları olmadığı zannedilip ciddiye alınmadıkları bir zamanda, hayal kırıklığına uğramış ekibiyle birlikte dönüş yolunda yaşananları arkadaşı şöyle anlatıyor: Musk (uçakta) önümüzde birşeyler yazarak oturuyordu. Biz de lanet olası inek, şu an ne yapıyor olabilir diye düşünüyorduk. O sırada Musk ardasına döndü ve hazırladığı çizelgeyi gösterdi. “Hey millet, sanırım bu roketi kendimiz inşa edebiliriz!” Centrall şöyle dedi “Evet Musk, sen ve hangi ordu?” ( Roketi yalnızca devletlerin ürettiğini söylemek istiyor. Bağımsız bir şirket olarak ilk roket üreten spaceX’dir) “Hayır ben ciddiyim. Çizelgemi hazırladım.” Griffin ve Cantrell hayrete düştüler. Belge bir roket için gerekli parçaları inşa etme, birleştirme ve fırlatma maaliyetlerini detaylandırmıştı. Çizelgede aynı zamanda oldukça etkileyici derecede detaylı bir şekilde roketin performans özelliklerinin varsayımları da bulunmaktaydı. Cantrell hayretle “Elon bunu nereden buldun?”dedi. İşte SpaceX’in kurulma fikri böyle ortaya çıktı.

10. Doğadan, İncelemekten, Öğrenmekten Keyif Alıyor

grasshoppercows-4121645409.jpg

Roket fırlatma denemeleri yaptıkları kırsalda, dahi mühendislerin bulunduğu SpaceX ekibi, ineklerin davranışlarını gözlemlemek için kamera sistemi kuruyor ve bunu sadece ineklerin korku anında hareket algoritmalarını anlayabilmek ve eğlenmek için yapıyorlar ? Hollman isimli mühendis bunu şöyle anlatıyor: İneklerin bir araya toplanıp bir daire şeklinde koşturma gibi savunma mekanizmaları vardı. Ne zaman bir motor ateşlesek inekler önce dağılıyor sonra genç olanları ortada olacak şekilde toplanıyorlardı. Onları izlemek için bir kamera sistemi kurmuştuk.

11. İnsanlardan Öğreniyor

hyper4-2870164192.jpg

Musk Roketler kısmındaki bilgisinin büyük kısmını oluşturmak için ilk başlarda kitaplardan faydalandı. Fakat SpaceX birer birer zeki insanları işe almaya başlayınca, Musk onların bilgisinden de faydalanabileceğinin farkına vardı. SpaceX’de bir mühendis yakalar ve bildiklerinin yüzde doksanını öğrenmeden rahat bırakmazdı.

12. Yalnızlığı Yadırgamıyor

aV3eKyy_700b-1816896910.jpg

Bir arkadaşı şunları söylüyor: Bizler kendi başına takılabilecek ve bundan dolayı kendimizi garip hissetmeyecek kişileriz. Kendi başımıza düşüncelere dalabilir ve bundan dolayı da sosyal açıdan acayip olduğumuzu düşünmeyiz.

13. Sadık Bir Arkadaş

1knSL2T-3784660625.jpg

Arkadaşları onu şöyle anlatıyor:
“Kolay arkadaş edindiğini sanmıyorum ancak edindiklerine karşı çok sadık biridir.”
“Alışılmış bir sohbete dahil olmaz; bir arkadaşına çocuklarının nasıl olduğunu sormaz fakat eğer bir arkadaşının çocuğu hasta ise ya da başı belada ise hatırı sayılır gücü ile her şeyi yapmaya çabalar. Her ne pahasına olursa olsun kendisine yakın olanları koruyacak ve eğer gerekirse kendisine ya da arkadaşlarına bela olanları mahvetme fırsatını kollayacaktır.”
Kaynaklar
Elon Musk (Ashlee Vance / Buzdağı Yayınevi)

suffagah.com

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar