Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Söyleşi Boğaziçi olayları (Gündem)

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Sevgili Forum Kalemi üyeleri bu hafta söyleşimizi ( Sanal açık oturum tarzı) Boğaziçi olayları ve Türkiye yansıması üzerinden @ZARiP @NoktA ve @Hatra hoca ile yapacağız.
Alıntı yapmadan( Parantez içi söylemler hariç) Etiketleme yaparak sizlerde söyleşimize katılabilir, yorum yapabilir ve sorular sorabilirsiniz.

Evet değerli arkadaşlarım Zarip, Hatra ve Nokta, Söyleşiye bir soru sorarak başlamak istiyorum; Boğaziçi'nde neler oluyor?

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Boğaziçi Üniversitesine Rektör Melih Bulu nun atanmasını protesto etme amaçlı olduğu söylenen gösteriler yapılıyor. Daha önce yaşadığımız gezi olayları benzeri senaryolarla karşı karşıyayız.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@NoktA, olay orayı aşıp eşcinselliği meşrulaştırıcı gösterilere döndü. Eylem, basın açıklaması, bildiri, protesto, Tartışma, seminer hepsi durumu protesto etmek içim meşru birer yol ve hak. Ama ülkenin çoğunluğunu oluşturan müslümanların değerleri üzerinden aşağılama ve bizler sapkınlık olan eşcinselliği meşrulaştırma üzerinden ülke geneli protestolara yönelmek olayı manipüle etme, gezi bileşenlerinin ağacı bahanesiyle eşdeğer duruma gelir.
Haliyle bu bir hak savunma şekli değildir.
Bu ülkede Ahmet Necdet Sezerin atamaları ortada, o dönem sol cennah bunlara sessiz kaldı ve izledi. Şimdi akıllarına geldi özerklik. Oysa üniversiteler gerçek anlamda özerk olmalıdır. Ama bunun yolu gayri meşru yollara baş vurma, tehdit yalan iftira değildir.
Yahu okadar yalancı ve sahtekar bir sol ve bileşenleri var ki attıkları tagdan bile utanmadılar. Tamamı yalan ve iftiradan oluşan şeyleri meşrulştırmanın peşine düşmüşler.

Türkiyede gerçekten sol acınacak halde...

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Olaylarda her şeyi bahane olarak kullanan bir kesim var. Olmayan şeyleri olmuş gibi gösteren, söylenen sözleri başka türlü yansıtan, amacına ulaşmak için her şeyi mübah gören bir kesim var. Birde bu kadar yalana inanan hep destek veren bir grup var.

Olaylar tek başlık üzerinden yürütülürse geniş kitleye ulaşamayacakları için yaşananları çarpıtıyorlar.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@NoktA, insanın farklı talepleri olur...
Mesela benimde bu Hükümete, hükümetin yönetim biçiyle, bu ülkenin hukuk sistemi ve ideolojisi ile sorunlarım var. Sorunlarını dile getirmek, hak taleb etmek, bunun için eylem yapmak, gösteri düzenlemek, bildiri dağıtmak, Sosyal ve siyasal tabanda destek aramak, bunu duyurmak doğaldır. Olmalı, olması gerekir ki tek tip insan ve yönetim ortaya çıkmasın...

Sorun bunu başkalarının değerlerine, yaşam biçimine hakaret ederek yapmak, yalan iftira ve karalamalar meşru bir zemin arama, başkalarının özgürlüklerini kısıtlama, mala ve cana zarar vermedir.

Boğaz içindeki öğrencilerin talebi talepleri gayet doğal...
Eylemde doğal hakları, hatta buna polis müdahalesinde ciddi bir yanlış.

Ben üniversitelerin özerk olmasından yanayım. Ama ortada bir gerçek var, bu ülkede üniversiteler özerk değil, sen bu güne kadar sol olarak buna destek vermemiş, Ahmet Necdet sezerin oylamalara rağmen kendi iradesiyle atananlar destek vermişsin, bununla alakalı bugüne dek bir manifesto olmamış bugün bunu taleb ediyorsun. Taleb yine bir hak ama bunu başkalarının değerlerine hakaret ederek çiğneyerek yapamazsın.

Devletin atadığı balu zaten omurgasız, onlara yaranmaya çalışan biri, o adam zaten sorunlu, ben o adamın arkasında durmam. Ama sen şimdiye kadar atanmışlarla yönetilmişsin, bırak adam bir başlasın ozaman uygulamalarını eleştir, eylem yap, manifesto yayınla vs vs. Ama mevcut sistemi eleştirirken bu başkalarının haklarını, inançlarını hakaret zeminini oluşturmanın meşru kılmaz.

Üniversitede yönetim biçimi ülkede birden cinsiyetçi sapkınlık savunması üzerinden sokaklara taşımaya, hükümet karşıtı eylemlere döndüyse kimse kusura bakmasın ben bunu desteklemem hatta karşısında dururum.
Bu hülikğmeti desteklediğim için değil, bana göre bu hükümet kokuşmuş... Bu hükümetde bu ideolojide ciddi sorunlu... Ama bunun mücadelesi, savunması bu değil...

Biz söke söke taleplerimizi aldık mesela bulunduğum ye yönettiği bir eylemi atayım buraya..
Burda ki tüm taleplerimizi süreklilik ve meşru mücadelemizle söke söke aldık...

images-8.jpg

ZARiP

FK Meteorolog
Yorumları okumadan kendi fikirlerimi az buçuk anlatmaya çalışayım.
Yani yazıya nerden başlasam bilmiyorum çünkü kafamda bir sürü konuşma yorumlar vs.var.
Giriş gelişme olmadan yazayım en iyisi yoksa cümleyi toparlayamayacağım belli.

Öncelikle konuşması gereken bir çok insan var ve bu insanlar konuşamıyor.
Hepsinin de ortak ağzı şu, ben özgür değilim, fikrimi söylediğimde saldırıp küçümsüyorsunuz.
Yani şu cümleyi kuranlar boğaziçi'nde sevilen çok önemli hocalar ve sırf küçümsenip eleştirilmekten korktuğu için yazdığı şeyler çok üzücü.
Bir öğrencinin rektörle ne işi olabilir?
Hak derken eğitim hakları mı ellerinden alındı?
Burslar mı kesildi?
Harç mı ödüyorlar?
Yurtsuz mu kaldılar?
Varsa böyle bir şey yanlarında olalım!
Hakkı akademik kadrolar arasın!
Onların patronu kim, rektör mü?
Garip.
Yani olaya nerden nasıl bakmak istiyorsak öyle görebiliyoruz.
Bizim gibi yani şahsım için diyorum kendim gibi sıradan insanların bir protestoya bakışı, haklılar ise fiili ya da kalben yanlarında oluruz, oldukta zamanında.
Haksız bulursak ilgisiz kalırız, kaldıkda.
Protestoya örgütler dahil olursa polis ilgilenir, bizlerde polisin yanında yer alırız, genellikle durum budur.net
Şöyle bir yazı okumuştum, bizim düşüncemiz belli, polisimizin her zaman yanında olacağız devletimiz var oldukca.
Masum bir istek ya da haklı bir protesto olsun fark etmiyor.
Kısa bir süre içinde hep aynı marjinal örgütler sazı eline alıyor.
Protestonun sahipleri protestolarına sahip çıkamayınca mecburen sazı örgütlerin elinden almak polise düşüyor ve polis ile halk daha doğrusu örgütler karşı karşıya gelip çözülmesi zor bir kaosa sürüklüyor bizi.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@ZARiP, hocam maalesef durum ortada, göz altına alınanların çoğu öğrenci değil ve marjinal sol örgütlere hizmet eden militanlar.
İnsanlar beğenmedikleri i eleştirme, protesto hakkına sahiptir, valilikten izin alınır gösteri düzenlenir. Gönül isteri poliste müdahale etmesin.
Ben 2010 dan bu yana 200 üzerinde eylemde yer aldım en az 150 tanesinde düzenleyen kadrodaydım, birgün polisle karşı karşıya gelemedik, çünkü düşünce şiddetle yayılamaz, hak şiddete baş vurulmadığı sürece şiddetle aranmaz. Polis herzaman anlayışlı oldu bize karşı. Ben en şetrefilli konularda meydana indim. Bu rejimin en hassas konularını meydanlarda elimde mikrofonlar haykırdım. Roboski olaylarında katil devlet bile dedim. Ama şiddete baş vurmadığımız için poliste asla müdahale etmedi...

İşin garibi Boğaziçi üzerinden lgbt gibi sapkın bileşenleri meşrulaştırmaya çalışıyorlar. Buda hükümet ve ortaklarına İstanbul sözleşmesinin nekadar yanlış olduğunu böylelikle göstermiş oldu.

Peki Zarip hocam sence bu protestolar ikinci bir gezi kalkışmasın kadar gider mi?

ZARiP

FK Meteorolog
Aslında gezi ve benzeri olaylar ülkemiz için her zaman geriye götürüyor bizi.
Bizi diyorum çünkü ailelerimiz şehir dışlarına bizi okutmaya göndermekte her zaman şüphe duyuyor.
Anlatmak istediğim olay aslında şu yazıyla sonlandırılır.
Ekli dosyayı görüntüle 6623

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@ZARiP, hocam sol cennahın silahlı ve radikal örgütlerin nasıl kucağına düştüğünü herzaman görüyoruz. Özellikle de Suriye olayları bizim için çok büyük tecrübe oldu. Solun yemediği nane kalmadı o dönemde. Bu kirli ilişki ağı hala devam etmekte. Geçmiştede jitem üzerinden neler devşirdiği malum.
Yani bana çokta şaşırtıcı gelmiyor.
Teşekkür ederim Zarip hocam. :)

@Hatra hocam nerelerdesiniz :)

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar