Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Çözüldü Bizi İkna Et ( 29 )

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
  • İstatistikte sabit
Empati.. empati .. empati...

Karşınızdaki kişi ile empati kurun.. onu daha iyi anlamanıza katkısı olur.. mu ?

Sohbette sahtecilik içerikli bu yaklaşım hususunda kilit 1 nokta vardır. Bunu uygulamadığınızda bahsettiğim gibi sahtecilikten ileri gitmez.

Bu noktayı keşfetmiş ve örnekleme yaparak empatinin altın kuralını bize anlatacak olan arkadaşlarımız biliyorum buradasınız..

✅ 20/03/2023 tarihi 23.59'a kadar sürelidir.

Çözüm
Empati kurmam için illaki kişinin karşımda olmasına gerek yok gıyabında dahi empati kurabiliyorum. Empati kurmak için, mutlaka kurduğunuz kişiyle fiziken olması lüzum değil manen de kurabilir siniz.
Empati, önemsediğiniz ve değer verdiğiniz kişilerin üzerinde daha bir işlevi olduğunu düşünüyorum. Alâka duymadığımız bireyler üzerinde empati kurmanın ne anlamı var ne de gereği.
Hem empati kurulduğunda muhabbetlerinde anlayış çizgisinde tatlılığı oluşuyor.
Misalen sohbet muhatabınızın acısını yürekten paylaşmak onun yerine kendinizi koymanız ile his buluyor.
Biraz empati tüm anlaşmazlıkları asgariye indirebilir. Empati artı karşındakinin ruhuna sızabilmek değil midir.
Biraz empati ile nice yüreklere ilaç olabilmeniz kaçınılmaz...

EfuL!m

FK Admine
𝓗𝓾̈𝔃𝓾̈𝓷 𝓟𝓻𝓮𝓷𝓼𝓮𝓼𝓲™️
Empati kurmam için illaki kişinin karşımda olmasına gerek yok gıyabında dahi empati kurabiliyorum. Empati kurmak için, mutlaka kurduğunuz kişiyle fiziken olması lüzum değil manen de kurabilir siniz.
Empati, önemsediğiniz ve değer verdiğiniz kişilerin üzerinde daha bir işlevi olduğunu düşünüyorum. Alâka duymadığımız bireyler üzerinde empati kurmanın ne anlamı var ne de gereği.
Misalen sohbet muhatabınızın acısını yürekten paylaşmak onun yerine kendinizi koymanız ile his buluyor.
Biraz empati tüm anlaşmazlıkları asgariye indirebilir. Empati artı karşındakinin ruhuna sızabilmek değil midir.
Biraz empati ile nice yüreklere ilaç olabilmeniz kaçınılmaz olacaktır.

Biraz empati …

Çözüm

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
Biraz empati ile nice yüreklere ilaç olabilmeniz kaçınılmaz olacaktır.

Biraz empati …
Bu durum kullanılabilir bir zaafiyet doğurmaz mı ? ( Herkes için geçerli değildir elbette )

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
@EfuL!m evet efendim.. İleriye dönük bu anlayış size karşı kullanılabilen bir duruma dönüşebilir mi?

- Nasılsa anlayışla karşılar, o beni anlar!

- Kendini benim yerime koy! Tepkisi

Ve son olarak " Sen olsan aynısını yapmazmıydın? " gibi dengeleme unsuru ve haklı çıkma üzerine kurulu bir duygusal travma içerisinde çekilme eğilimi meydana gelmez mi?

EfuL!m

FK Admine
𝓗𝓾̈𝔃𝓾̈𝓷 𝓟𝓻𝓮𝓷𝓼𝓮𝓼𝓲™️
“Haklının hakikati savunma ,kendimize haksızlık ediyor olabilir miyiz “ evvelki ikna konusunda üzerine konuşmuştuk. Bu minvalde karşındaki muhatabı evet ruhuna sirayet edip ”sizi anlıyorum” gibi empati kurulsa da haksızlığı karşısında “hayır, senin yerinde olsam aynısını yapmazdım x şekilde yapman daha uygun olabilirdi” gibi cümle kurardım.
Asla zaaf olamaz.
Empati kurabilen birisi elbette haklıya haklı, haksıza da uygun üslupla doğru olanı da arzedebilme meziyeti olduğunu düşünüyorum.

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
“Haklının hakikati savunma ,kendimize haksızlık ediyor olabilir miyiz “ evvelki ikna konusunda üzerine konuşmuştuk. Bu minvalde karşındaki muhatabı evet ruhuna sirayet edip ”sizi anlıyorum” gibi empati kurulsa da haksızlığı karşısında “hayır, senin yerinde olsam aynısını yapmazdım x şekilde yapman daha uygun olabilirdi” gibi cümle kurardım.
Asla zaaf olamaz.
Empati kurabilen birisi elbette haklıya haklı, haksıza da uygun üslupla doğru olanı da arzedebilme meziyeti olduğunu düşünüyorum.
Efendim malesef o meziyet herkeste olmuyor mâlumunuz..

Empati kurarak haklı haksız ayrımı yapılabilir mi? Sizin bakış açınıza göre evet yapılabilir.

Empati kendisini karşısındakinin yerine koyarak düşünmesi diye tanımlansa da ne yazık ki, yanlış bir açıklamadır.

Bu şekilde tanımlanan “Empati”, aynen sempati ve antipatide olduğu gibi bir yanılsama içermekten öteye geçemez.

Evrensel bilinçte sempati ya da antipati diye bir ayrım söz konusu değildir.

Evrensel düşünceye sahip bir insana göre empati; “Olaylara kendi gibi bakmak yerine; olayları kendisi olarak görebilmektir.”

Tanımına göre sempati, antipati konuları empati meselesine etkenmidir?

Dolunay

FK Sorumlusu
MasterChef
Düşler ülkesinin deli kızı
Memleket
Dünyada bir yerdeyim
Geçen nöbette bir hasta geldi 112 ile dvt tanısı ile sonra tahlileri yapıldı amcada ciddi bir karaciğer sirozu çıktı yakınlarına seslenince komşusu olduğunu belirten bir kişi geldi yanıma çoluk çocuğu yokmu diye sordum yanlız yaşıyor iki kızı var ama gorusmuyorlar dedi
Ulaşmamız lazım bir şekilde Yoğun bakıma yatacak durumu ciddi deyince adam amcanın damadina ulaştı
Amcanın yatış konsültasyon işleri bitince yoğun bakıma indirmek için yanına gidince 3 kadın vardı başında 3 ü de ağlıyor sessizce
Nesi oluyorsunuz dedim
Ben eski eşi bunlarda kızları dedi yaşı büyük olan kadın sonra o dram döküldü ağzından
Eşim çok içerdi me yaptıysak bırakmadı büyük kızım 5 yaşındayken ayrıldık boşandık Eşim ne beni ne de kızları görmek istemedi
Şimdi nolur müsaade edin 10 dakika da olsa belkide son kez babalarını görsünler deyince kadın bi durdum düşündüm saniyeler içinde kendimi onların hepsinin yerine koydum tamam ablacım size 10 dakika müsaade dedim
Hayatta çok hikayeler var be
Bu sadece mesleğimde karşılaştığım küçük bir olay ne olaylar var böyle bende
Sağlık sektörü empatinin nirvanasini yaşayacağınız bir sektör vesselam

EfuL!m

FK Admine
𝓗𝓾̈𝔃𝓾̈𝓷 𝓟𝓻𝓮𝓷𝓼𝓮𝓼𝓲™️
@Hânedan, Antipati ile uyuşabilme oranı olamaz fakat sempati dürtüsü ile empati kurmak daha can alıcı ve çözüm odaklı olabilir.
Acısıyla tatlısıyla muhatabınla empati kurabilmenin de sevecen ve sempatik olması güzel etki.
Çok sık kullanırım fksirin0

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
@EfuL!m peki efendim bu hususta son bir başlık olarak ;

- Antipatik durumlarda en samimi olduğumuz ve sevdiğimiz kişiler var ise bu yine empati kurmaya engelmidir?

Cevabınızı önceki yorumlara dayanarak tahmin ettim!

O zaman insanlar arasında ayrımcılık yaparak ötekileştirmiş olmuyor muyuz?

EfuL!m

FK Admine
𝓗𝓾̈𝔃𝓾̈𝓷 𝓟𝓻𝓮𝓷𝓼𝓮𝓼𝓲™️
@Hânedan, Antipati kişiliğe sahip olan kişileri siz yaşamınızda yer veriyor musunuz? Empati kuramadıgım hiç kimseyi yaşam standartlarıma yanaştırmam.
Ötekileştirmiyoruz fakat sempati ile tarafımıza çekebiliriz bu başka bir mevzu.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar