Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Bilim Atölyesi Bitkilerin İnsan Cesedi Yakınında Büyüdüğünde Garip Bir Şey Yaptığı Keşfedildi

ZARiP

FK Meteorolog
Yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, ormanlardaki insan kalıntılarını bulmayı kolaylaştıracak izler olabilir. Bulunan ağaçlar ve çalı tepe taçları, orada insan kalıntısı olduğunun bir göstergesi sayılabilir.

Filmlerde ya da 3. sayfa haberlerinde öldürüldükten sonra ormana atılan cesetler görmüşsünüzdür. Peki, devasa ormanlarda insanların kalıntıları nasıl bulunur? Trends in Plant Science dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre ağaçlar ve çalılar, arama kurtarma ekiplerine insanların kalıntılarını bulmalarında yardımcı olabilir.

Futurism'in aktardığı habere göre insan kalıntıları çözündükçe etrafındaki toprağı, kökleri ve yaprakları değiştirerek "ceset çözünme adaları" oluşturuyor. Hatta bu değişiklikler, uzaktan da tespit edilebiliyor.

İnsan kalıntılarının yarattığı değişim

orman, ağaç

Tennessee Üniversitesi'nde bitki bilimi profesörü olan araştırmanın kıdemli yazarı Neal Stewart Junior, "Küçük, açık alanlarda yaya devriyeler kayıp olan birini bulmada oldukça faydalı olabilir ancak Amazon gibi daha ormanlık ya da tehlikeli yerlerde bu pek mümkün değil. Bu da bizi insanın çözünümünün göstergesi olarak bitkilere bakmaya yönlendirdi" dedi.

Araştırmacılar, yeni ceset keşif tekniklerini Tennessee Üniversitesi'ndeki Antropoloji Araştırma Tesisi'nde test etmeyi planlıyorlar. Araştırmacılar, burada ceset çözünme adalarındaki değişiklikleri değerlendirecekler. Profesör Stewart, bu adaların en belirgin sonucunun, özellikle çözünme işleminin çok hızlı gerçekleştiği yaz aylarında, toprağa yayılmış fazla nitrojen olduğunu söylüyor.

orman

Tabii tam burada ortaya önemli bir sorun çıkıyor. Ormanlarda ölenler sadece insanlar olmuyor. Dolayısıyla ekibin, bu metabolik sürecin farklılaştığı noktaları da bulması gerekiyor. Profesör Stewart, bu konuyla ilgili olarak ise şunu söylüyor: "Sigara tiryakisi birinin kayıp olduğunu düşünelim. Bu durumda bu kişiler, bitkilerin yerkerini saptamasını kolaylaştıracak bir tepkiyi tetikleyebilecek kimyasal bir profile sahip olabilir. Ancak bu, şu an için zorlama bir fikir."

Belirli salınımlara bakması için drone'lar kullandığımızı düşünecek olursak sinyalleri motor uyarı ışığı olarak düşünebiliriz diyen Profesör Stewart, birisinin kayıp olabileceği yerlere uçabilirsek ve onlarca ya da yüzlerce kilometre karede verileri toplayabilirsek arama ekibini göndereceğiz en iyi noktayı bilebiliriz diyor.

ZARiP

FK Meteorolog
Eski bir teori bu.
Bir çok dizi ve filmde bundan esinlenilmişti.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Sanırım teori olarakta kalacak. Zira yerin her katmanı milyarlarca canlıyı ağırlıyor

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Hikaye.. düz mantık benimkisi bir şehit bedenini veya bir Allah dostunun bedenini Allah istemedikten sonra ne kimse çürütebilir nede bulunmamasını istediği birşeyi bulabilir..
bilim bu kadar zeka oranına yetiştiyse piramitleri çözgün bermuda üçgenini çözsün . boş hava gazı

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Fatih piramitlerin ve şeytan üçgeninşin sırrının çözüldü ve bu sorular tarih olalı çok oldu.

Aynı zamanda biyolojik çevrim bozulduğunda artık neredeyse bir çok ceset çürümüyor. Bu çevtimden öncesine değinecek olursak oda yağ asitlerinin vücutta fazla olmasu uygun nem ve hava silkülasyonu vücudun asla bozulmayacağı sonucunu doğurur...

Yani anlayacağın bilim çok gelişti..

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
yok abi çözülen birşey yok uydurulan şeyler var.. soralım bilime piramitleri kim yapmış :D ben bilimin Allahın varlıgını yok saydıgını düşünüyorum . çok ters gelmeye başladı bana senin şu yağ asitleri anlatımın bile bana ters bu bilimsel açıklaması olabilir ama yaratıcının adı bile geçmez bilimde .. avrupa vari bilim ile osmanlı zamanındaki bilimi bir karşılaştır . .
ya onuda geçelim aslında bilim incelemesi yapanlarında bir dini var hiç yaratıcılarına atıfta bulunmuyorlar.
günümüzde olanlar alametlerin eseri.. firarunun bedeni çürümedi çürütmedik dedi ama bilim geldi dediki su karıştı falan filan . adamlara denizin yarılması ilginç gelmedide deniz suyunun degdiği beden neden çürümedide ters etki yaptısı geldi ?
ne biliyim bilim geliştikce bence kendisini yalanlıyor

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Fatih bilim kimin değil nasıl yapıldığını sorgular. Bilim sadece batının eseri değil, bilime sadece batılı paradigmayla bakmak başlı başına yanlıştır.

Mesela hastalanırsın. Doktora teşhis için gidersin. Sen doktorun kapısını çalıp iyileşen kadar geçen süre bir bilimsel serüvenidir...
Ben olayın merkezine Allahı koyarım o koymaz o onun sorunu. Benim için önemli olan onun tanrıya inanıp inanmaması değil, insanlık yada evrenin yararsın ne yaptığı ortaya ne Koyduğudur. Fatih senin uydurma dediklerin yeni çözülen şeyler değil.
Sadece bilimle alaklı da değil. Sen deniz ikiye yarıldı dersin bilim gelgit olayı der. Bilim hiçbir aman bedenin çürümeye mahkum olduğu iddiasında bulunmadı.
Daha doğrusu ben senin bilim derken ne anladığınızda pek anlayamadım.

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
işte anlaşılmamamın nedeni bu bilime tek bir merci gibi bakıyorlar yani hani klişe bir söz vardır abi ilimsiz bilim bilimsiz ilim yolunu kaybetmişlerin pusulasıdır diye.
ben burda doktar inanır inanmaz ben inanırım o onun sorununda değilim.. hiç bir bilimsel açıklamaya katılmıyorumdayım.. bilim bana istediği kadar açıklama yapsın .. desinki mesela cesetin cürüme süresi bu şu şartlarda çürümez desin.. ben onu kendi dinimde allahın ol demesiyle oldugunu bilirim.. bilim sadece bir açıklama getiren bir dal . hani tamam tahsilim yok ehliyetim yok bu konularda.. işleyen bir sistemede itiraz etmiyorum ama inanmıyorum ben bilimin dinsiz insanıyım açıkcası öyle söylüyim..
takip ettiğimden degil bilim bir açıklama yapıyor 3 4 sene sonra yanıldıklarını söylüyor he tabi ben böyle şöyle demiştiniz gibi birşeyler diyince diyorlarki bilim gelişen birşey her zamanda yeni birşey bulunuyor çünkü diyorlar.. bilim her zaman kendisini haklı çıkarmayı seven bir dal gibi birşey.
bilmiyorum ya bilim bende herşeyi kapsıyor yani bilim denilince aklıma komple evren geliyor..
ya şöyle birşey nerden nereye geldim farkındayım

bir roketin 100 km dikine gittiğinde onun uzaya vardığını biliyorsun
ama aya kent kurmak hayat aramak falan v.s birşeyler birşeylerle övünüyorsun.
ama yılların sorunu olan ortaya atılan ozon tabakasını kapatamıyorsun taa 16 yıl önce bir tabaka var dediler genişleyen dikmek mümkün falan fistan . sözde dünyayı tehdit eden bir unsur varken adamlar daha zor olan mars çalışmalarına başladılar benim için buda bilim .. covid 19 çare aranıyor kansere tam çare bulamadılar buda tıp bilimi. yani bilim uğraşamayacagı herşeyi yeni bir projeyle bypass eden birşey . . güvenmiyorum :D meymiş buz kalıbına konulan insanlar seneler sonra dirilecekmiş.. öleni diriltmek allahım kudretindedir. şimdi diyorlarki ama öldürmeden donduruyorlar . ama sen cinayet işliyorsun yerim o bilimi ben bili bili tavuklar gibi .. :D
en iyi bilim insanın kendisini bilerek söyledikleridir . inanmıyorum :/

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
İnanmaman doğal çünkü söylemlerinin tamamı çelişki :)
Bilim senin dedi dediklerinin hiç birini demiyor, sağdan soldan parça parça okuyunca anladığın kadarını red ediyorsun.
Baksana ilim ve bilimi ayrı birer kategoriye bölüyorsun. Fatih bilimde bir ilimdir yani farklı bişey değil.
Mesela. Erken teşhis tedavide kanser artık yebilebilen bir hastalık. Bunu bilime borçluyuz. Yani bunu bu alanda çalışan emek sarfeden ve insanlığın hizmetine sunan bir avuç insana borçluyuz.
Ben bilime inanmıyorum demek içinde bulunduğun yaşadığın ve kullandığın bir çok şeyi kullandığın ve bildiğin halde inkr etmektir.

Ama şunu dersen anlarım. Şu konuda şu bilim adamı derki bu doğanın kendiliğinden ortaya çıkardığı bir durum. Ben buna inanmıyorum bu Rabbimin şu sebep ve sonuç ilişkisi içinde var ettiği bir şey dersin...
O konunun ortasından bu konunun burasından tutmuşsun bilimsel eleştiri yapıyorsun Fatih. Oysa bahsettiğin her bir konu hakkında yüzlerce çalışma veri ve kitap var yani öyle basitçe bu çelişki bu şu bu bu diyemezsin ki. Hayat önüne stler çıkarıyor ve sen aşmak durumundasın. 1930 larda vebydı, sonrası kanser vakaların Artması, kolera vs vs şimdi Covid yarın başka zaman başka pandemiler olacak. Birileri ozonla uğraşırken birilerinin uzay keşfine çıkması çok doğal değil mi :) herkes tek şeye mi odaklanması insan doğasına aykırı :)

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
cıks 16 senedir savundugum şeyleri herkes anlıyor 16 sene sonunda ordan burdan diye anlayan tek insansın :D ben kendimi iyi anlattıgımı düşünüyorum bir insan olarak sen bana kitap olarak anlatıyorsun :D okumayla olmuyor abi herşey bazı şeyleri okurken yazanlardan okuyanlardan anlatımlı almak lazım . ben bilime kesinlikle inanmıyorum . allahsızların uydurdugu bir takım var olan şeylere takılan isimler falancalar sen beni anlamıyorsun ben anlatamıyorum değil :sn:
bir avuç insanın insanlığa fayda sağlaması için buldugu buluşlar onları cennet ehli yapmıyor biliyon demi kafir kafirdir insanlıga iyilik dahi yapsalar bu dünyada mükafatlandırılırlar iman etmedikleri sürece . ben biraz dini birazda normal bir insan gibi yaklaşıyorum .. ben halkım cahilim benim anladıgım dilde bilim benimle konuşmadıgı sürece ben bu bilimin dinsiz insanıyım ... sen benim dediğim herşeyi konuyla alakalı sanıyorsun ben esnek ordan burdan giriyorum sen sabit konu üzerinden bana bişiler diyorsun.. öyle olunca haklısında ben öyle değilim yazarken bile aklıma başka başka yerlerden başka şeyler geliyor ondan çelişki gibi yansıyor haha ..

konuya gelecek olursak ormanlar ölü bedenleri bulmalarını sağlayacak emareler bırakmaz .. bir bilimsel uydurmada ben yapayım.. mantıkları köklerin agaç dallarına ordan yapraklarına çiçeklerine v.s v.s bir şekilde bir işaret aramaları...
senin dediğin gibi ormanda ve yer altında yer yüzende olmayan trilyon tane adet canlı var .. işi bilime dökersek agaç kökleri o ölü bedenlerinin salgıladıgı iç birşeyi alamaz çünkü ortada salgılanak bir beden kalmaz . canlılar tarafından doğaya dönüşüm olarak kemikleri fosilleşmeye yüz tutar...

ama deselerki taze ölüleri bulmak için neler yapabiliriz bin türlü alternatif bulunur buna .. kurt çakal etçil kuş yer altı böcekleri takipe alına bilir koloni şeklinde yaşayan sürüngengiller gibi gibi v.s falan filan inter milan işte benimkiside yorum olsun :D Allah de geç boşver :haha:

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Fatih ben yaptıkları işe bakarım. Kafir olup olmamaları, cennetlik olup olmamaları benim işim değil. Ben kendi işimi yaparım tanrı kendi işini :)
De telefon kullanma :)
Arabada kullanma :)
Fatih güzel olan herşeyi takdir etmek lazım. Teşvik etmek ve mükafatlandırmak lazım. Gerisi Allahın işi bizim değil. İşidçiler gibi düşünmeye başladın :)

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar