Foruma hoşgeldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

FK Sözlük Birini olduğu gibi kabul etmek

AsyA

Öylesine...
Forum Kalemi
Bence böyle bir durumda empati yapılmalı. Her insanın yaratılışı farklı.

ben yapıyorumda benim ile ilgili empati yapılmıyor malesef :D ve süper girl gök yüzünden süzülerek gelir bam bam

Bunun o kadar kolay bişey olduğunu sanmıyorum,sorsan herkes öyle olduğunu söyler ,o zaman bu eleştiriler ,dedikodular ,değişime zorlamalar neyin nesi ?

Olduğu gibi kabul etmek karşımızdakinin her şeyi yapabileceği anlamında değil tabiki. Toplumda yaşamanın getirdiği kurallar vardır. Kişilerin karşılıklı hakları vardır. Müsamaha sonuna kadar musamaha olarak anlaşılmamalı.

Olduğu gibi kabul etmek karşımızdakinin her şeyi yapabileceği anlamında değil tabiki
sen dedin diye demiyorum ama bunu genelde herkes böyle söylüyor.. işte buda empatinin yolunu kesmiş oluyor.. şuanda kesti mesela ' yorum yaptım asi oldum mantıgı

Sen sana karşı istediği gibi davranılmasına ne kadar sabredebilirsin. Bunun bir sınırı olmalı elbet değil mi. Düşüncemi söyledim yolunu kestim mantığı işte benimkide.

Ben herkesi Olduğu gibi kabul etmeyenlerdenim. Madem beni olduğum gibi kabul ediyorsunuz neden doğru olduğunu düşünfüklerinizi banadolaylı yollardan dayatıyorsunuz?
Yada yanlış olduğumu düşünüp doğruyu anlatmaya çalışıyorsunuz.

Doğrun senin doğrun, yanlışında senin yanlışın, ben bunları konuşmaya varım, doğruları yada yanlışları, değişimin dönüşümün kapılarını aralayalım demi ..

Olduğu gibi kabul edemem kimse bu toleransI bana uygulamasın bu kişinin kendisine yaptığı en büyük adaletsizliktir ..
Hepimizin kendine göre olurları ve çizgileri vardır ne bu olurların kabul edilmesi beklenmeli ne de karşıdan beklenilmeli ..

Çocukken ne zaman arkadaşlarımla problem yaşasam, annemin bana söylediği cümleydi bu. Çünkü onları oldukları gibi kabul etmemem demek yalnız kalmam demekti. Sonra öğreniyorsun. Önce arkadaş dediklerini doğru seçmeyi. Sonra beklentiye girmemeyi, yargılamadan anlamaya çalışmayı, hoşgörüyü... Olduğu gibi kabul etmek, değiştiremeyeceğin kontrol edemeyeceğin bir durum, kriz ya da insan karşısında kendine yakışacak en doğru tavrı sergileyebilmektir aslında. Kabul etmek, aslında iyi bir analiz yapmaktır. Bir insanı dönüştürüp dönüştüremeyeceğini de kabul ederek analiz edersin.
En yakın dostum bana yıllar önce şöyle demişti. “ Her halinle kabulümsün.” Ama bu demek değildir ki bana kızmadı. En çok o kızdı en çok o hatamı söyledi. Ama ne yaparsam yapayım beni terketmedi...
Yani kabul etmek, sesinizi çıkarmayacağınız anlamına gelmez. Kendinize saygınızı, duruşunuzu, mesafenizi ve sosyal becerilerinizi temellendirir. Diye düşünüyorum. ☺️

Belkide en çok konuşmamız gereken konulardan biri.
Birbirimizi olduğu gibi kabul etmek demek, birbirimizin kaprislerine göz yummakmıdır?
Birbirimizin yanlışlarını görmezden gelmekmidir?
Yada karşımızdakine sınırsız özgürlük tanımakmıdır ?
Yada onun vervassız ve amaçsızca hakaret, görgüsüz davranışlarına, odunluğuna eyvallah etmekmidir?

Eğer aranızda bunlara evet diyen varsa mümkünse benden anlayış yada onu olduğu gibi kabul etmemi beklemesin.

Yani aslında o kişi bana ne diyor ben evine çamurlu ayakkabılarıyla gireceğim diyor, kanepede hunharca zıplayacağım, yada evinde istediğimi yapacağım sen bana kural koymaya aksın demek istiyor. Bunu olduğu gibi kabul etmek mümkün mü sizce?

Peki bu durumda birini olduğu gibi kabul etmek ne demektir?

Birini olduğu gibi kabul etmek onun duygularını, düşünce dünyasını, onun değerlerini, onun özel gördüğü şeyleri, onun inanç biçimini, yaşam stilini ve bunu kapsayan davranışlarının ona ait olduğunu, onu yansıttığını tüm bunların onun hayatında ve zihin dünyasında bir anlamı olduğunu, bakın özellikle vurguluyorum TÜM BUNLARIN OONUN ZİHİN DÜNYASINDA BİR ANLAMI OLDUĞUNU, ve benim gibi inanmak, yaşamak, düşünmek yada davranışlarının benimle aynı olmak zorunda olmadığını, beni rahatsız etse bile, beni sinir krizlerine soksa bile bunu yapmaya onun ihtiyacı olduğunu anlayabilmektir.... ANLAYABİLMEKTİR...

Peki biz birbirimizi anlıyormuyuz. Kabul için anlamak şarttır ve bir ön koşuldur.
Sizin gibi düşünmediği için kolayca insanlara düşman olabiliyorsunuz, yada sizin istediklerinizi yapmadığı için insanları yaftalayabiliyorsunuz, Belkide insanların sizin robotlarınız olmasını istiyorsunuz, sizin gibi bakmadığı için yada sizin gibi düşünmediği için yada yaşamadığı için onları anlayışla karşılamıyorsunuz....
İşte bu taasublarınızı kırmak zorundasınız. Sizi olduğu gibi kabul etmem bana hakaret etme lüksü vermez size, beni yermek düşüncelerimi aşağılama lüksü vermez size, benim evime zihin dünyama girmeye çalışıp değiştirme hakkı tanımaz size, size kendinizi anlatma ifade etme düşüncelerinizi evrensel ilkeler bağlamında söze yada fiile dökme imkanı verir ve bu benim yanımda sizi değerli kılar.

Sizle aynı bakmsamda düşünmesem de sizi sevmemi size değer vermemi sağlar.

Mesela bu forumda benle aynı düşünen kaç kişi var? Söyleyeyim SIFIR...
Ama ben hepinizi ayrı ayrı seviyorum. Hepiniz benim için ayrı ayrı değerlisiniz ve hepinizin düşüncelerine saygı duyuyorum. Saygı duymadıklarumada tahammül ediyorum. Bu sizin gibi düşündüğüm için değil, düşünceleriniz sizi siz kılan şeylerdir v eben sizi siz kılan sii var eden şeyleri sizin için seviyorum.

Bu yüzden herkes Kiraz olmaz vişneyi ekşi olduğundan kiraza benzetmeye genetiği ile oynamaya çalışmayın. Onun tadı ekşi onun tatlı olduğunu bilerek hayatınıza alın. Ve empati kurun...
Acaba onun yerinde ben olsam bu yaptığıma nasıl tepki verirdim diye bir düşünün...

Ve ondan sonra olduğu gibi kabul edin...
Kabul etmek budur sevgili Forum Kalemi üyeleri...

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz

• Geniş / Dar görünüm

Temanızı geniş yada dar olarak kullanmak için kullanabileceğiniz bir yapıyı kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Izgara görünümlü forum listesi

Forum listesindeki düzeni ızgara yada sıradan listeleme tarzındaki yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Resimli ızgara modu

Izgara forum listesinde resimleri açıp/kapatabileceğiniz yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Kenar çubuğunu kapat

Kenar çubuğunu kapatarak forumdaki kalabalık görünümde kurtulabilirsiniz.

Sabit kenar çubuğu

Kenar çubuğunu sabitleyerek daha kullanışlı ve erişiminizi kolaylaştırabilirsiniz.

Köşe kıvrımlarını kapat

Blokların köşelerinde bulunan kıvrımları kapatıp/açarak zevkinize göre kullanabilirsiniz.

• Zevkini yansıtan renk kombinasyonunu seç
    Arkaplan resimleri
    Renk geçişli arkaplanlar
Geri