Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Bir Söz..

Yeşil sarık

FK Yazar
Mütefekkir
Duha
Hobim
Okumak
İsim
Murat
Meslek
Talebe
Memleket
Konya
Yunus Emre'ye ait olduğu söylenilen bugün için de toplumda kabul görülen BATIL BİR SÖZ!

"Yaratılanı severiz yaratandan ötürü."

Öyleyse Allah düşmanlarını, Şeytan'ı Ebu cehil'i Fravun'u sevecekmisiniz, ne de olsa onları da yaratan Allah'tır.

Peki islam'a göre işin doğrusu nedir?

"Allah'a ve ahiret gününe inanan bir topluluğun babaları, oğulları, kardeşleri, yahut akrabaları da olsa, Allah'a ve Resulüne düşman olanlara sevgi beslediğini göremezsin.
{Mücadele suresi 22.ayet}

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Öyleyse Allah düşmanlarını, Şeytan'ı Ebu cehil'i Fravun'u sevecekmisiniz
bu söz ile bunun hiç bir bağlantısı yok.. stabil müslümanlık diye birşey vardır bilirmisin ? yani gelenekcilikten bildiğimiz muhafazakarlık.. onlarda insan sevilir tabiki ama öncesi ve sonrası var bunun.. bu söz onlara istinaden değil. o zaman müslüman olmayan gavurlarıda sevmeyelim ? çalıştıgımız şirketlerin sermayeleri ticaret yapmamız onlardan geçer.. şimdi dersinki ticaret sünnettir ve helaldir. bu öyle .. mesela ben fareyi severim allah yaratmış ama evime girerse öldürürüm zararlı Allah emretmiş.. bu örnekde böyle bunun gibi. senin bu deyimin çok marjinal bana göre.

Son düzenleme:

ZARiP

FK Meteorolog
Olaya düz mantıkla bakmaktan ziyade, önce tasavvuf nedir, neden dinimizde tasavvuf vardır, yunus emre bu tasavvufun neresinde hangi dersleri işlemiştir, bu sözünde gerçekten şeytanı da ebu cehilide sevmemiz gerektiğini de bize önerme olarak önümüze sunmuş mudur bunu bilmek lazım.

Yeşil sarık

FK Yazar
Mütefekkir
Duha
Hobim
Okumak
İsim
Murat
Meslek
Talebe
Memleket
Konya
Stabil müslümanlığı biraz daha Rica etsem Acarmisiniz ? Charismax Arkadaş.

Zarip Arkadaşım Dinimizde neden Tasavvuf vardi sözünüzü Rica etsem Az daha Acarmisiniz.

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Yorumlariniz için Teşekkür Ederim .
Stabil müslümanlığı biraz daha Rica etsem Acarmisiniz ? Charismax Arkadaş.

Zarip Arkadaşım Dinimizde neden Tasavvuf vardi sözünüzü Rica etsem Az daha Acarmisiniz.
stabil benim kullandığım bir sözdür.. yani devamlılık anlamında . müslüman bir aileden doğan çocugun meshepine müslümanlık işleniyor doğal olarak meshep babadan geçtiği için.. o baba babasından babası babasından dini bilir genelide eğitimsiz din bilgisidir yani gelenekci kastıma ben stabil diyorum.. ben diyorum ama anlam bakımından anlayacagınızı düşünmüştüm.
yani şimdi belki siz buraya birşeyler okuyarak gelip bilinçli olarak bu konulara değindiniz.. o yüzden bu marjinallik içeriyor bence. her okuyan bilgi alamaz alır sorgulaması gerek belkide siz sorgulama yapıyorsunuz bilemiyorum . hani o anlamda stabil

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Ben hiç bir yaradılanı sevmem yaradandan dolayı...
Biz yaradılanı severiz ancak hakikat karşısındaki takındığı tavra ve duruma bağlı olarak, ahlakından yada duruşundan, toplum içindeki hal hareket ve davranışlarından dolayı.

İnsan dışındaki canılarıda ancak işlevine ve bana sıcak gelmesine göre severim. Mesela kimse fare sevmemi beklemesin....

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Fareden vurdurma yaparken öyle değil :D fareyi severim derken tutupta lagım faresiyle sevişmem bazıları fare illede öldürülmesi gerekiyor gözüyle bakıyor o anlamda biri değilim anlamında örnek farklıydı aslında . :D tamam bana demedin lafıda mesela diye başlayınca fare örnegini'de açıklamak istedim.. canlı can olarak birazda.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Canlı can olabilir :)
Öldürelim demiyorum, ama sevmek gibi bir zorunluluğumuz yok. Mesela ben Ajdarı sevmek zorunda değilim :)
Yada İboyu :)
Tasavuf bir akımdır.
Bir düşünce biçimi bir bakış açısıdır.
Uzak doğu mistik inanışkarunda olduğu gibi...
Dolayısı ile yunus Emre neyi kast eder bilmem ama tasavvufi bir çok söylem bana hep ütopik gelir.
Dinin Kurucusu Allah tır.
Ben Allah bile söylüyorsa sorgular içselleştirir öyle yaşam biçimim haline getirirken gerisini siz düşünün...

Yeşil sarık

FK Yazar
Mütefekkir
Duha
Hobim
Okumak
İsim
Murat
Meslek
Talebe
Memleket
Konya
stabil benim kullandığım bir sözdür.. yani devamlılık anlamında . müslüman bir aileden doğan çocugun meshepine müslümanlık işleniyor doğal olarak meshep babadan geçtiği için.. o baba babasından babası babasından dini bilir genelide eğitimsiz din bilgisidir yani gelenekci kastıma ben stabil diyorum.. ben diyorum ama anlam bakımından anlayacagınızı düşünmüştüm.
yani şimdi belki siz buraya birşeyler okuyarak gelip bilinçli olarak bu konulara değindiniz.. o yüzden bu marjinallik içeriyor bence. her okuyan bilgi alamaz alır sorgulaması gerek belkide siz sorgulama yapıyorsunuz bilemiyorum . hani o anlamda stabil
Dediklerinize Haklisiniz Bizler Büyüklerimizden gördüklerimiz yada onların biat etdigi büyüklerin yolu uzerinde hem ibadetlerimizi yapiyor hemde hayatimizi sekillendiriyoruz ..
Lakin biz bununda farkına varmalıyız, Ayeti kerimde Rabbimizin buyurduğu gibi ya onlar yanlış iseler..
Bizler sorgulayabilmeli her gelenin doğruluğunu cephe alarak değil,tenkit ederek değil,Dışlayarak değil,Mihenk taşı olan söz ve fiileri Kitabımız Kuranı kerime danışmayı kendimize şiar edinirsek ,karşımıza gelecek olan her söz ve yazı dizisene Bu demiş su demiş doğrudur mantığı berteraf edilmiştir..

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Burayı rica etsem biraz açarmısın @Qasem
Mesela Allah görmediğiniz halde bana iman edin diyor...
İman nedir peki?
İman ; Aklın inanması kalbinde bundan mütmain olmasıdır...
Yani bilgiyi iman süzgecinden geçirmeden önce akıl bunu kavrayacak, kalpte bu bilginin varlığından, doğruluğundan şüphe etmeyecek....
Şu halde atalarımız Allah var dedi diye mi iman ediyoruz?
Babalarımız namaz kılıyor diye mi kılıyoruz?
Onların her doğru dediğini doğru olarak alıyor ve buna iman mı ediyoruz?
Bunu böyle yapıyor isek müşriklerden bir farkımız kalmaz. Çünkü müşriklerinde imanı buydu, biz atalarımızdan bilginlerimşzden, şamanlarımozdan, rahiplerimşzden vs vs böyle gördük deyip ayak diretiyorlardı...

Oysa Allah bilinçli bir iman istiyor bizden...
Neden ve niçin iman ediyoruz,?
Neden ve ne için yapıyoruz?
Allah hiç düşünmez akletmisiniz diyor sürekli...
Taklidi değil tahkiki bir şekilde iman. İbrahimi iman....
Yani önce vahyin kendisi ile muhattab olmak onu anlamak, onunla yol yürümeye çalışmak için içsrlleştirmek, sonrada onun ışığında etrafındakileri analiz etmek bizi asıl amaca götürür...

Bu yüzden gerektiğinde sarsılmaz bir imanın İnşaası için Yaradanıda sorgulamakla başlar herşey...

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar