Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

İlkbahar Benden...

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
İnsan dua ediyorsa mutlaka bir mucize istiyordur. Her
dua bütünüyle şuna indirgenir; ulu Tanrım, ne olur iki
kere iki dört etmesin...

Ivan Turgenyev​

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Yukarıdaki söz "Pia Mater" kitabından alıntı. Serkan Karaismailoğlu nun kitabıyla ilgili yorumlar şöyle :)

(Pia Mater, hissetme ve tepki verme sırasında insan bedeninde oluşan nörolojik durumların karakterler üzerinden anlatıldığı merak uyandırıcı bir eser. Serkan Karaismailoğlu, okura karakterlerin hikâyesinin yanı sıra bilimsel gerçekleri de anlaşılır bir dille aktarıyor.)

Tavsiye eden arkadaşımın yorumlarıyla okumaya başladım. Daha bilimsel bir kitap beklerken, bilimsel bilgilerin serpiştirildiği roman tarzında yazılmış bir kitap buldum diyebilirim. Kitap yerine kaynak olarak gösterilen makalelerin okunması daha faydalı olur gibi :) Sevdiğim bazı sözlerin de buraya ekleyeyim :)

Hayatını vazgeçtiklerin belirler. Bu yüzden bir karar alırken neyi seçtiğinden ziyade, nelerden vazgeçtiğini çok iyi sorgula. Anatole France

Ne yani; böylesi korkunç bir dünyanın bir de cehennemi mi var? Umberto Eco

Ne geriye bak kızgınlıkla ne de ileriye korkuyla... Sadece etrafına bak, "farkındalıkla"... James Thurber

Eğer hayat gerçekten güzel olsaydı herkes büyük bir sevinçle uyanır ve hiç istemeyerek uyurdu: oysa durum bunun tam tersi. Arthur Schopenhauer

İyiler hep kazanır. Sadece sonucu görebilmek için zamana ihtiyaçları vardır. Kimi zaman bir gün gerekir, kimi zaman bir ömür. Hatta bazılarının ömrü de yetmeyebilir görmeye. Ama sonuç değişmez. İyiler hep kazanır.

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Ruhların Kaçışı. Çizgi sinema :) filmle ilgili yorumlar şöyle:

(Film, küçük Chihiro ve ailesinin yeni bir kasabaya taşınmalarıyla açılır. Yolculuk esnasında yolda gördükleri bir tünele dikkat eden aile, tünelin içerisinden geçtiklerinde karşılaştıkları fantastik dünyanın içerisinde büyülenirler.)

Hayatta yapılan her şeyin bir amacının olduğunu düşünenlerden değilim :) Bazen çizgi filmde izleyebiliriz. Süresi uzun olsa da keyifle izleyebilirsiniz :)

1.jpg

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Fakir: Bir hint fakiri'nin olağanüstü yolculuğu. Film hakkındaki yorumlar şöyle:

(Fakir: Bir Hint Fakiri'nin Olağanüstü Yolculuğu, hiç tanımadığı babasını bulmak için yola koyulan Aja'nın maceralarını anlatıyor. Hint Fakiri Aja, annesinin ölümünün ardından yapayalnız kalmıştır. Babasını tanımayan Aja, onu bulmaya karar verir ve bunun için Fransa’ya gider. Babasını bulmak için çıktığı bu yolculuk Aja’nın hiç de düşlediği gibi gitmez.)

Dün tam tv yi kapatacakken Tv8 de başlayan sinema filmi. İtiraf ediyorum, olağanüstü kelimesinden etkilenmedim değil :) Filmde anlatılanların gerçek hayatta olabilirliği imkansız gibi. Filmin sonunda "izlemedik deneyiz." yorumunu yaptım gerisini siz düşünün :D

1.jpg

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Bugün Qasem in konusunu açtığı "Ben Gri" filminin ilk bölümünü izledim. Birde "Otuz Milyon Kelime" kitabını okumaya başladım. Bitince yorumlarla gelirim :)

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Her şeyi %330 daha hızlı öğrenmek için 7 hile kodu:

20230128_190854.jpg

1. Yüksek sesle söylemek
Araştırmalar, bir şeyi yüksek sesle söylemenin, onu akılda tutmanızı geliştirdiğini gösteriyor.
Kağıda not alırken, ne yazdığınızı yüksek sesle söyleyin.
Bir kitap okurken, okuduklarınızı yüksek sesle söyleyin.

2. Daha fazla su içmek
Küçük dehidrasyon bilişsel işlevinizi yok eder:
• Hafıza
• Öğrenme
• Kritik düşünce
• Karar verme
Günde 2-4 litre içmeyi hedefleyin.

3. Anımsatıcılar oluşturma
Bir dizi kelime kullanmak, bir şeyleri hatırlamanıza yardımcı olur.
Bilgileri hatırlamaya çalışırken kendi anımsatıcılarınızı oluşturun

4. Ekrana yazmak yerine kağıda yazmak
Teknoloji çağında yaşıyoruz.
Ancak bu, dijital araçların her zaman en iyisi olduğu anlamına gelmez.
Araştırmalar, kağıda yazmanın daha iyi olduğunu gösteriyor:
• Hatırlamak
• Kritik düşünce
• Bilgi işlem

5. Yaklaşımınızı Değiştirmek
86 gönüllüden 2 ayrı oturumda bilgisayar tabanlı bir beceri öğrenmeleri istendi.
A Grubu, görevi her iki oturumda da tamamen aynı şekilde öğrendi.
Grup B, görevi ikinci oturumda biraz farklı öğrendi.
Sonuç?

Grup B, Grup A'dan iki kat daha hızlı ve doğruydu.

4 öğrenme stilini hatırlayın:
• Görsel
• İşitsel
• Kinestetik (dokunma)
• Okuma ve yazma
Yaklaşımınızı farklı bir stile dönüştürmek daha hızlı öğrenmenize yardımcı olacaktır

6. Öğrendiğiniz için kendinizi ödüllendirmek
Ödüller beyninizde dopamin salgılar.
Öğrendikten sonra bir ödül, beyninize öğrenmeye can atmasını öğretir.

Bazı potansiyel ödüller:
• Film
• Video oyunları
• Sağlıklı bir atıştırmalık

Öğrenmeyi daha keyifli hale getirecektir
7. “Çalış, uyu, çalış” sistemini kullan

Bu bilim destekli rutini takip edin:
• Öğleden sonra/akşam birkaç saat bir konuyu çalışın
• 8 saat uyuyun
• Sabahları birkaç saat çalışmaya devam edin

Her şeyi %330 daha hızlı öğrenmek için 7 ipucu:

1. Yüksek sesle söyle
2. Daha fazla su iç
3. Anımsatıcılar oluştur
4. Ekrana yazmak yerine kağıda yaz
5. Yaklaşımınızı Değiştirin
6. Öğrendiğiniz için kendinizi ödüllendirin
7. “Çalış, uyu, çalış” sistemini kullanın

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Kaç kere tökezlediğimi, kaç kere düştüğümü, kaç kere yerle bir olduğumu unuttum. Hayat sanki bana zorluk çıkarmak için var edilmiş. Bir kez daha, bir kez daha deniyorum.
Bu başlangıçta zihnimde kelimelere dökmediğim, dökemediğim düşüncelerimi yazacağım. Ne değişecek bilmiyorum. Sadece deniyorum.
Rabbim yardım ettin, yine et.

Screenshot_2023-05-05-23-54-16-110-edit_com.facebook.katana.md.jpg

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Hıdırellez Türk kültüründe baharın gelişini temsil eder. Yenilenme, yeni başlangıç olarakta görülen hıdırellez bayram olarak kabul edilir ve kutlanır.
Hıdırellez de umutlar, dilekler, hayaller resmedilerek gül dalına asılır. İnanışa göre çizimler silinirse o yıl içerisinde gerçekleşir.
Bazı yerlerde kutlamalar biraz farklılaşır. Çizimin yanında bozuk para da konulur balkonlara, açık alanlara. Hızır'ın kamçıladığı para cüzdanda saklanır bereket getirmesi dileğiyle.
Varsa altın takılır, o yıl çok altın alınsın düşüncesiyle. Taşlardan evler, arabalar yapılır ki o yıl ev sahibi, araba sahibi olunsun diye.
Dilekler gerçekleşmese de, umutlar yaşadıkça tükenmez. Bu yıl olmadı gelecek yıl hıdırellezde yine gül dalına asılır dilekler.

AsyA

Screenshot_2023-05-06-11-39-51-113-edit_com.android.chrome.md.jpg

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Yaşanılan şeyler bazen bizi üzüyor. Karşıdakinin anlam verilemeyen hareketlerine maruz kalabiliyoruz. Bazen büyük tepkiler verip "Bunu nasıl yapabilir." diyoruz.
En kötüsü de ne biliyor musunuz? Karşıdakinin hareketinden dolayı kendimizi suçlamak. "Ben nedere hata yaptım." diye düşünmek. Kendini yetersiz görmek.
Oysa bizim için ölçü olacak bir Allah buyruğu var.
"Hakkınızda hayırlı olduğu halde bir şeyden hoşlanmamış olabilirsiniz. Sizin için kötü olduğu halde bir şeyden hoşlanmış da olabilirsiniz. Yalnız Allah bilir, siz bilmezsiniz." Bakara 216
Haksız bir uygulamayla karşılaşıldığında kenara çekilip, "Allah bilir, biz bilemeyiz" diyebilmek, hayat düsturu olmalı.

AsyA

230130478db730284da1740ed9b796ec.md.jpg

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Screenshot_2023-05-08-17-29-55-458-edit_com.instagram.android.md.jpg

Bugün izlediğim film. Filistinli bir yönetmen film çekmek için Fransa ya gidiyor. Film komedi dram. Kimsenin ilgisini çekmiyor. Film aşırı yavaş, konuşma çok az.
Herkes unutmak için içermiş, Filistin liler hatırlamak için.
Filistin'i hiç böyle düşünmemiştim. Yani içki içen, zıplayarak dans eden, komşusunun bahçesine izinsiz giren olacaklarını düşünmezdim.
Filmin amacını anlayamadım :/

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Günlük hayattaki meşguliyetlerimiz tüm yaşantımızı etkiliyor.
Hiçbir şeyden zevk almıyor, güzellikleri görmüyoruz.
Güneşin doğuşu, ilkbaharda açan çiçekler, çocukların yüzündeki gülümseme, hayatın içindeki ritim ve daha pek çok şey.
Unutmayalım biz güzel baktığımızda güzellikleri farkederiz.

AsyA

IMG_20230507_133257.md.jpg

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@AsyA, Filistinlilere insan. Hepsi islami hareket mensubu yada hamas mensubu değil. Solcusu, laiği, seküleri her çeşidi var. Ama ortak yönleri şu ; intifadaya hepsi destek verir ve özgürlük mücadelesinde tek vücutlar.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar