Foruma hoşgeldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Başarılı olanların %76’sı erkek.

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan AsyA
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

AsyA

Öylesine...
Forum Kalemi
TUİK verilerine göre Türkiye’de intihar edip bunda başarılı olanların %76’sı erkek. Yine aynı ankete göre intihara teşebbüs eden kadınlar, erkeklerden daha fazla. Ama kadınlar bu teşebbüslerinden genelde sağ kurtuluyormuş. İstatistiği şöyle okumamız gerekiyor: "Kadınlar erkeklerden daha çok ölmeye teşebbüs ediyor, ama erkekler kadınlara göre daha fazla ölüyor." Kadın intiharları genelde kendi değeri üzerinden şekilleniyor. Teşebbüs ederken genelde sonuç odaklı değil de ilgi çekmek için yapıyor bunu.

Değerli olduğunu görmek istiyor. Erkekler sağ kalırsa itibarını kaybedeceğine inandığı için daha sonuç odaklı yöntemler deniyor.

Bir erkek neden ölmek ister sahi?

Bu sorunun cevabını ararken göz attığım 3. Sayfa gazete haberlerinde, büyük oranın geçim sıkıntısı yüzünden olduğunu gördüm. Kredi borcunu ödeyememe, iflas, alacak verecek davalarında köşeye sıkışma erkek intihar sebeplerinin birincil sırasında geliyor.

Erkekler omuzlarına yüklenen şeyleri artık kaldıramıyor sanırım.

Bir çok başka sebebi ve suçlusu vardır tabi ama ben erkek yetiştirme stilimizin bu intiharlarda ana sebep olduğunu düşünüyorum.

Doğduğu andan itibaren anne tarafından süper güç gibi yetiştirilen 'aslan oğullar' ağlayınca baba tarafından "Erkek adam ağlar mı?” diye susturuluyor. Biraz kibar olsan arkadaşların 'muhallebi çocuğu' yapıyor seni, işsiz kalsan 'ne beceriksiz adamsın' diyor karın. Hep güçlü en güçlü sen olmalıymışsın gibi hissettiriyor toplum sana. Olamayınca da tökezliyorsun haliyle…

Çok güçlü olduğun imajın bozulmasın diye ne kimseye derdini anlatabiliyorsun, ne de bir uzmandan yardım almayı kabul ediyorsun. Çünkü toplum seni küçük yaştan itibaren 'başarı' odaklı büyütüyor ve başarılarının çetelesini de sayısal veriler ile tutuyor.

Erkeksen başarın kaç ev alabildiğin ne kadar maaş kazandığın ile ölçülüyor. Rakamsal olarak toplumu tatmin edemediğin hiçbir başarı başarıdan sayılmıyor artık.

Başarılı olman yetmiyor toplum için, ne kadar başaralı olduğunu merak ediyorlar.

"Araban kaç basıyo?", "O evi kaça aldın?", "Kaç ay askerlik yaptın?", "Kpss'den kaç almış?", "Tek taşı ne kadara aldın?", "Düğün için ne kadar harcadın?", "Kaç üniversite bitirdin?", "Cüzdanında ne kadar para var?"

Fert fert istatistik bilimciyiz mübarek.

Bu intihar vakalarında da parmak izi uygulansa, hepimizin parmağının izine bir şekilde ulaşırdı adli makamlar. Annenin, babanın, eşin, komşunun, arkadaşın hemen hemen herkesin parmak izi çıkar, saklanacak delik arardık.

Ezgi Akgül
3 Ekim 202420241003_220424.jpg

Şuan ki nesilde özellikle,kolay yoldan para kazanma hırsı çok fazla.
Ya da "ben babamın premsesiydim,sen de bana premses gibi bakmak zorundasın!" diye erkeğe diretiyor...
Bir sokak röportajı izledim geçenlerde.Soru şu; asgari ücretli biriyle evlenir miydiniz?(Soru sadece kadına soruluyor)
20-30 kişiye soruldu ve sadece 5-6 kişi evlenirim cevabı verdi.
Peki diğerleri?
Olmaz abi,benim makyajım aylık bu kadar.
Olmaz,evlenmem.Tırnaklarımı bu kadara yaptırıyorum.
Evlenmem,asla! Kuaför masrafım..
Ben o parayla gezemem, sıkıntı çekerim ooo neler neler söylenildi.

Demem o ki, şimdi ki nesil veya önce ki fark etmiyor. Sadece erkeğin çalışması gerektiği algısı ile ilerlediği sürece hiçbir şey sahibi olamaz.
Hatta burada mıydı konusu acaba, kadın çalışınca parasını kendine ayırmalı eve katkı sağlamak zorunda değil (başka yerde de görmüş olabilirim) yani böyle saçma düşünceler olduğu sürece ne evlilik bağı tutar,ne erkeğin ölüm oranı düzelir.
Ee,evlenmeden önce çalışıyordun ne zor geldi de evlenince bıraktın diye sorarlar.
Hayat müşterek, nasıl varken harcıyorsan!Yokken de destek olacaksın bu kadar basit...

Erkek adam...
Kadın...
Üzerinize alınmayın ama bazen kadınlardan cidden tiksiniyorum...

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz

• Geniş / Dar görünüm

Temanızı geniş yada dar olarak kullanmak için kullanabileceğiniz bir yapıyı kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Izgara görünümlü forum listesi

Forum listesindeki düzeni ızgara yada sıradan listeleme tarzındaki yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Resimli ızgara modu

Izgara forum listesinde resimleri açıp/kapatabileceğiniz yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Kenar çubuğunu kapat

Kenar çubuğunu kapatarak forumdaki kalabalık görünümde kurtulabilirsiniz.

Sabit kenar çubuğu

Kenar çubuğunu sabitleyerek daha kullanışlı ve erişiminizi kolaylaştırabilirsiniz.

Köşe kıvrımlarını kapat

Blokların köşelerinde bulunan kıvrımları kapatıp/açarak zevkinize göre kullanabilirsiniz.

• Zevkini yansıtan renk kombinasyonunu seç
    Arkaplan resimleri
    Renk geçişli arkaplanlar
Geri