Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Ateistlerin Sorduğu Sorular

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Allah bizi seviyor da neden günah işlememize izin verip sonra bizi yakıyor?

Sonsuzluk kavramı akıl almaz bir şey Allah’ın sonsuz olmasını algılayamıyorum.

Kuran’da kadın ve erkek niçin eşit değil?

Allah neden bir kuluna eziyet verirken diğerine rahatlık veriyor. Rabbimiz neden bu konuda eşit davranmıyor?

Kaderde ne zaman öleceğimiz belli ise neden sadaka ömrü uzatıyor? Kaderde cennete ve cehenneme gideceğimiz belliyse neden ibadet ediyoruz?

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Zaten bu soruları anlaya bilselerdi adları ateist olmazdı. . herşeyi bilmek demek öğretmek demekte binevi . bunlar başımıza hocada kesilir. ben anlatmakla mükellef degilken bunu hocalara sormazlarda normal düz mantık müslümanlara sorarlar zaten çünkü kafaları almıyor ezmeci bir tavırla üstünlük taslarlar. bi denk gelmiyorsunuzki anlatak mimiksiz olmaz o iş bende

Destina

FK Üyesi
Web sitesi
forumderyasi.com
Burç
Kova
DisPVx
Takım
lIr3ry
Ateistlerden ziyade her insanın zamanında sorguladığı şeyler bunlar.
Bende sorguladım merak ettim.
Çünkü insanlar ailelerinden gördüğü bildiği ezbere bi din yaşıyor ve bi çoğu hala öyle ne yazıkki.
Misal Fatiha'yı okuyanlar Fatiha'nın ne anlam içerdiğini dahi bilmiyorlar ezbere kastım bunun gibi..
Çok fazla da yorum yapmak istemiyorum aslında.
Öyle bi devire denk geldikki elde Kuran ağızda dua olan çoğu kişinin aslında kafir çıktığını gördük hoca bildiklerimizde dahil..
O yüzden ateistleri tatmin edicek hocalar sayılıdır ama ne hikmetse bile bile o kişilere sormazlarda normal insanlarla münakaşa ederler, asıl amaçları " Güya müslüman ama hiçbir alt bilmiyor." diye aklınca alt etmeye çalışıyorlar. ^^ Zamanında hepimiz ugraşmışızdır böyleleriyle lakin inandıramadığın gibi seni küfre sokuyorlar o yüzden de muhattap olmamak en iyisi. İsteyen istediğine inanmakta özgür. Kısacası ölünce görürsün deyip geçin ben öyle yapıyorum. :D

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Soru 1 :
Allah bizi seviyor da neden günah işlememize izin verip sonra bizi yakıyor?

Soruyu üç parçaya ayırarak üzerine düşünelim...
1. Allahın bizi sevmesi
2. Günah işlememize izin vermesi
3. Bizi yakması

EEvet Allah vahyin de çokça merhametli olduğunu söyler, ve canlı yaşamı içinde mükemmel bir sistem inşaa etmesi Allahın insanı sevdiğini gösterir.

LLakin yeryüzünde hiç nir şey başı boş değildir. Bizler en basitinden bir şirket kurduğumuz bile personele kurallar koyarız, yasak ve emirlerimiz olur... En basit bir şirket bile başı boş bırakılamazken bu muhteşem andromeda acaba başı boş mu? Kuralsız kaidesiz mi?

AAllah insanı tamamen hür bırakmış, iyi ve kötüyü bildirmiş, yol uyarıcıları ilahi vahyler göndermiş, insanın iyi ve kötüyü seçme hürriyeti vardır.
Mesela araba kullanırsınız. Ama hız sınırı var ve ihlal edip kaza yaptınız öldünüz. Devletten davacı olabilirmisiniz? Neden yolu yaptın diyebilirmisniz?

Devleti biz kendimiz için kendi huzurumuz için kurarız. Ama hata yaptığımızda cezalandırması konusunda veryansın yapmamız nekadar doğru. Devlet kendini meydana getiren vatandaşını sever ama bu sevgisi insanın yaptıkları karşısında cezasız kalacağı anlamına gelmez.

ZZaman buldukça diğerlerinde cevaplayacağımı...

Son düzenleme:

Yaren

Emektar Üye
Gölgesine Razı Bir Fesleğen
Burç
Yay
Memleket
Antalya
DisPVx
Benim öğrencilik yıllarımın meşhur sorusunu yazayım:
Kur'an bütün insanlığa indi ve emirlerinin yerine getirilmesi isteniyor,peki kutuplarda nasıl oruç tutulacak ve namaz kılınacak?

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Soru 2 :
Sonsuzluk kavramı akıl almaz bir şey Allah’ın sonsuz olmasını algılayamıyorum.
İİnsan aklı ve bilgisi sınırlıdır. Haliyle herşeyi olduğu gibi kavrayamamadı normaldir .
Örneğin evrenin var olmasının sadece iki yöntemi vardır.
1. Ya evren ezelliydi, yani sonsuzdur, bir başlangıcı yoktu hep var dı.
2. Yada yoktu sonradan var edildi. Çünkü hiç bir şey kendiliğinden var olamaz. Hiç bir şey yokken birden vrlık sahnesine çıkamaz. Bu kuantum paradoxunada aykırıdır.

O halde ilkini aklın almadığına yani idrak etmediğine göre ikincisi için bir yaratıcı lazım. Çünkü başka seçenek yok. Aklın onuda almıyorsa Buda şunu gösterir insanın aklının almaması ile kabul etmesi farklı şeylerdir.

Zaman kavramını yada paradoxu kendi içinde yaşadığımız güneş sistemine göre algılamamız yine ayrı bir çıkmaz. Çünkü evren bizim güneş sistemimizden ibaret değil. Bizim zaman yada sonsuzluk kavramımız yine içinde bulunduğumuz güneş sistemiyle algıladığımız kadardır...

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Soru 3 : Kuran’da kadın ve erkek niçin eşit değil?

Eşitlik kavramı gerçekte nesneler için mümkündür yada haklar bazında aynı cinsler arasında söz konusu olabilir.
Mesela hiç neden bir inek ile bir tosun eşit değil diyebilirmisiniz?
İkisi farklı duygulara farklı yönelimlere sahiptirler.

Mesela eşitlik isteyen modern hukuk neden erkeği nafaka ile sorumlu kılar? Eşitliğe aykırı değil mi?
Mesela kadın haklarını ön plana çıkarırken neden erkeği eziyoruz? O halde neden olaya cinsiyetçi bakıyoruz.

Madem bir eşitlikten bahsediyoruz ozaman kadının hamile kalmasında bir sorundur. Mesela çalışma hayatında madem eşitiz kadın neden hamilelik döneminde farklı haklara sahip?

Yüzlerce binlerce örnek üzerinden yürüyebiliriz...
Lakin bu şekilde de gerçeği ıskalamış oluruz.
Gerçekte kadın ve erkek iki farklı cins ve sorumlulukları, duyguları yönelimleri farklıdır. Fıtratlarıda farklıdır. Yetenekleri bir yana bırakırsak iki cinsin doğal eğilimleri, ilgi alanları ve başarı kriterleri, fiziki yapı ve güçleri farklıdır. Çünkü ikisi aynı türn farklı familası yani cinsidirler.

Vahy haliyle ikisini birbiriyle kıyaslamaz. İkisine yaşadıkları toplumda farklı sorumluluklar yükler. Eşitliği değil adaleti merkeze alır, ikisinin birbiri için var olduğunu birbirini ancak biriken tamamladığını vurgular.

Modern hayat kadını erkek ile sözde eşit konuma getireceğim derken bulunduğu konumdan dahada aşağıya iter ve vücudu, cinsiyeti üzerinden kadını kullanır.
Mesela siz hiç kör topal yada çirkin sunucu yada proğramı görebilir isiniz...

Dolayısı ile kuran kadına ve erkeğe ayrı sorumlulukları hayatın gerçeğini göz önünde tutarak yükler. Ve ikisinin de ayrı ayrı değerli olduğunu vurgular...

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar