Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Sağlık Antikor araştırması: Biontech 162, Sinovac 9 kat artırdı Üçüncü dozda hangi aşının daha çok

Meva

Haber Editörü
Kendi Dünyasında
Burç
Akrep
Memleket
Siirt
lIr3ry
Çin aşısı Sinovac mı Alman aşısı Biontech mi?

Corona virüs salgınıyla mücadelede sıkça tartışılan konuyla ilgili Türkiye'de Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından ortak bir araştırma yapıldı.

Temmuz 2021’de sağlık çalışanları için üçüncü doz aşı uygulamasına gidilmiş ve bu doz için Sinovac ile Biontech seçenekleri sunulmuştu.

Üçüncü dozda hangi aşının daha çok antikor oluşumu sağladığı, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli sağlık çalışanları üzerinde yapılan araştırmayla incelendi.

138 KİŞİDE DENENDİ

Çalışmaya toplam 84'ü erkek 53'ü kadın toplam 179 sağlık çalışanı katıldı. 138 görevli çalışmayı tamamladı. Sağlık çalışanlarının 103'ü Biontech, 35'i ise Çin aşısı Coronavac'ı tercih etti.

Alınan ilk kan örneklerinde yapılan incelemede elde edilen en düşük antikor değer 10,9; en yüksek değer ise 5 bin 542,6 AU/ml oldu.

Güçlendirici doz olarak Coronavac yaptıranların antikor değeri 1187,90 çıktı. Biontech yaptıran grupta ise bu değerin 17 bin 619 olduğu görüldü.

Bu, iki dozun üzerine yapılan Coronavac'ın antikor seviyesini 9 kat, Biontech'in ise 162 kat artırdığı anlamına geliyor.

BIONTECH'İN YAN ETKİSİ FAZLA

İki grup arasında yan etki açısından da anlamlı fark olduğu bulundu. Sinovac aşısı yaptıran 35 sağlık çalışanının sadece 3'ü aşı sonrası yan etki olarak aşı yerinde ağrı bildirdi. Biontech grubunun yüzde 88'den fazlası ise en az bir yan etki gördüklerini aktardı. En sık görülen yan etkilerin enjeksiyon yerinde ağrı, halsizlik, kas ağrısı, baş ağrısı ve ateş olduğu bildirildi.

Kaynak : ntv.com.tr

SiyahSancaktaR

FK Üyesi
Ceddi Osmanlı
Burç
Yengeç
JkcUDD
Beynim yandı bu konuda artık takip etmeyi bıraktım..
2 doz olmak zorunda bırakıldim mahkeme salonuna almadılar çünkü...
6 doz kadar aalacam kafayı koydum :)

SiyahSancaktaR

FK Üyesi
Ceddi Osmanlı
Burç
Yengeç
JkcUDD
@Meva nereye kadar giderse bunyem taş gibi geldikçe kaldırıyorsam neden olmasın dimi değerli muhterem kardeşim benim :D

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Biontech in yan etkisi fazla. Yaşlılarda sinovac öneriliyor. İnş en kısa zamanda bizim aşımız üretilir.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@NoktA, önemli olan aşı üretmek değil, önemli olan etkinlik. Mesela mevcut aşılar yeni mutastasyonlarda hiç. Bir işe yaramıyor.
Buda bize hastalıktan daha hızlı hareket etmemiz gerektiğini gösteriyor. Ben herkesin aksini düşünüyorum.
Ben tüm bu salgınla mücadele edecek bilim ve teknolojiye sahip olduğumuzu, her yeni mutasyonda, mutasyon daha ya yılmadan ondan daha hızlı aşı üretip dağıtacak güce sahip olduğumuzu düşünüyorum. Dünya olarak tabiki...
Ama bürokrasi ve çıkarlar bunun önüne engel...

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar